KLUB TEATRALNY

Na zajęciach klubu poznaliśmy pojęcia związane z teatrem. Co to jest teatr? Rodzaje teatrów. Utworzyliśmy słowniczek teatralny - ABC wiedzy o teatrze. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca reżysera, scenografa, choreografa, charakteryzatora, inspicjenta, operatora oraz najważniejszej osoby w teatrze - aktora. Ćwiczymy wyrazistą mowę polską poprzez recytację wierszy i fragmentów prozy. Wzorujemy się na języku naszej nauczycielki i słuchaniu tekstów w wykonaniu aktorów. Rozwijamy także własne zdolności artystyczne. Przygotowaliśmy inscenizację przedstawienia „Opowieści z Narnii” wg. własnego scenariusza. Wykazaliśmy się inwencją twórczą w tworzeniu postaci scenicznych.

Mieliśmy także warsztaty z emisji głosu. Ćwiczyliśmy wymawianie trudnych słów i związków wyrazowych. Dowiedzieliśmy się jak powstaje ludzki głos. Czytaliśmy wybrane teksty kultury na tle muzyki z uwzględnieniem akcentu wyrazowego i intonacji, wyrazistości w wypowiedziach, modulacji, dynamiki i tempa głosu, wymowy wyrazów dźwiękonaśladowczych.

Byliśmy w Teatrze „Kubuś” na sztuce „Na arce o ósmej”. Podziwialiśmy wspaniałą grę kieleckich aktorów Błażeja Wawszczyka, Michała Olszewskiego i Magdaleny Daniel. Naszą uwagę zwróciła piękna oprawa muzyczna, pomysłowa scenografia i efekty specjalne.
,,Na arce o ósmej’’ to spektakl mądry, zabawny i świetnie wyreżyserowany. W tej sztuce mowa jest o Bogu, przyjaźni i tolerancji. Poważne problemy są poruszane w sposób lekki i humorystyczny. Reżyser podkreślił wielowymiarowość opowieści, nadając zwierzętom cechy ludzkie. Po obejrzeniu przedstawienia postanowiliśmy, że w przyszłości wszyscy zostaniemy aktorami.
Ponadto braliśmy udział w inauguracji projektu Szkolny Klub Utalentowanych Ludzi w kinie „Moskwa”. Pan Andrzej Kozieja przygotował dla nas ciekawe konkursy z nagrodami, a następnie obejrzeliśmy film. Otrzymaliśmy pamiątkowe kubki i słodki poczęstunek. W miłej atmosferze kulturalnie spędziliśmy wolny czas.

Obejrzeliśmy ciekawą projekcję multimedialną o historii teatru, wzbogaconą o piękne zdjęcia. Wiemy już, że teatr towarzyszył człowiekowi od bardzo dawna. Jego początki sięgają starożytnych greckich świąt ku czci boga Dionizosa. W dramacie antycznym występował poza aktorami chór, którego pieśni oceniały postępowanie bohaterów. Aktorzy grali w maskach, występowali tylko mężczyźni, a w role kobiecy wcielali się młodzi chłopcy. W czasach średniowiecza tematyka religijna wkroczyła także do teatru. Sztuki dramatyczne opowiadały np. o narodzinach Jezusa. Były to jasełka zainicjowane przez św. Franciszka z Asyżu w XIII w, które są popularne do dzisiaj.
Najsłynniejszy autor sztuk teatralnych William Szekspir, tworzył za panowania królowej Elżbiety I ( II polowa XVI w)
Teatr zwany elżbietańskim bardzo różnił się od dzisiejszego: aktorzy byli ubrani we wspaniałe, bogato zdobione stroje, lecz nie stosowano scenografii, a publiczność w teatrze jadła i piła.
Zwyczaje teatralne zmieniły się, ale dzieła Szekspira, jak np. „Romeo i Julia” okazały się ponadczasowe. W Polsce, dopiero w 1765 roku król Stanisław August Poniatowski powołał pierwszy teatr publiczny i zorganizował zespół zawodowych aktorów.