ŚwiętokrzyskieNIEhejtuje

Nasza szkoła włączyła się w kampanię społeczną wojewody świętokrzyskiego pod hasłem:  Świętokrzyskie NIE hejtuje. Zachęcamy wszystkich uczniów i ich rodziców do zapoznania się z celem akcji i aktywnego udziału w wydarzeniach z nią związanych. Zapraszamy do wspólnych działań oraz śledzenia aktywności uczniów na stronie internetowej SP 33.

Więcej informacji:

https://www.kielce.uw.gov.pl/pl/niehejtuje/swietokrzyskieniehejtuj/20297,swietokrzyskieNIEhejtuje.html

Link do spotu:

https://www.youtube.com/watch?v=AJqGz7yz8dI

#świętokrzyskieNIEhejtuje - list otwarty

Zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców do przeczytania listu otwartego pedagoga szkolnego, dotyczącego kampanii społecznej wojewody świętokrzyskiego #świętokrzyskieNIEhejtuje:

 

Szanowni Rodzice i Nauczyciele! Drodzy Uczniowie!

Realizując kampanię społeczną Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza pod hasłem #świętokrzyskieNIEhejtuje, Szkoła Podstawowa nr 33 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kielcach zachęca do włączenia się we wszystkie działania uczniów i nauczycieli.

 

Co to znaczy hejt?

Słowo pochodzi z języka angielskiego, od słowa hate – nienawidzić. Mianem hejtera, czyli osoby szerzącej hejt, określa się osobę, która zamieszcza w Internecie obraźliwe, ośmieszające, upokarzające, złośliwe komentarze, które mają sprowokować do kłótni, promować mowę nienawiści, obrażać, poniżać, obniżać samoocenę osoby hejtowanej, czyli obrażanej. Celem ataków są często koledzy i koleżanki.

Hejterzy do szykanowania wykorzystują nienawistne słowa, ale hejtować można również nie używając obelg, a posługując się np. szydzącymi grafikami czy ośmieszającymi filmami, memami, gifami, ponieważ w Internecie każdy czuje się anonimowo i często przekraczane są granice dopuszczalnej krytyki i wolności słowa. Hejt to jedna z form cyberprzemocy.

Profesor Jerzy Bralczyk uważa, że „słowo hejt jest krótkie, więc wygodne, ale co ważniejsze, łatwiej hejtować niż nienawidzić. Trudno przecież przyznać się do nienawiści, która jest poważnym i negatywnym uczuciem. Obce, angielskie słowo ułatwia sprawę”.

 

Dlaczego hejt jest groźny?

Nastolatkowie chętnie wyrażają zdanie na temat innych, ale też zależy im na tym, aby usłyszeć opinię na swój temat. Często sprawdzają wpisy zamieszczane pod ich profilem, np. na Facebooku, Instagramie, czy w innych mediach społecznościowych. Młodzi ludzie budują swoją tożsamość i poczucie własnej wartości właśnie w oparciu o opinie innych. Złośliwe komentarze mogą w prosty i szybki sposób wywołać szereg negatywnych emocji i konsekwencji: złość, smutek, nadmierny stres, zdenerwowanie, wstyd, lęk, poczucie upokorzenia i odrzucenia, spadek poczucia własnej wartości, depresję, zniechęcenie, zaszczucie. Dlatego dzieci niechętnie przyznają się przed rodzicami do tego, że doświadczyły hejtu. Boją się, że nie zostaną zrozumiane, za to wyśmiane, a nawet obarczone winą za zaistniałą sytuację.

 

Jak bronić się przed hejtem?

Za najlepszą metodę uważa się ignorowanie złośliwych komentarzy. Ważną kwestią w życiu wirtualnym jest też niewdawanie się w dyskusje z hejterem. Warto też skorzystać z możliwości usuwania obraźliwych wypowiedzi oraz blokowanie osób je dodających. Jeśli ktoś pada ofiarą hejtu na forum społecznościowym, najlepiej usunąć stamtąd swój profil, nie warto żałować internetowych znajomości. Osoby, które doświadczają hejtu, mogą też wystąpić o ukaranie hejterów.

 

Kultura osobista w Internecie – netykieta.

Dorośli użytkownicy Internetu powinni być zobowiązani wobec młodszego pokolenia do przekazywania podstawowych informacji, że Internet jest tak samo realną przestrzenią publiczną jak każda rozmowa twarzą w twarz. Jest to niezbędne do tego, by zahamować poważny problem, jakim jest hejt, czyli zachowania, które w normalnej komunikacji nie byłyby akceptowane społecznie. W Internecie następuje skrócenie dystansu społecznego w komunikacji interpersonalnej, co w konsekwencji niesie wiele problemów – nie tylko prawnych, ale również związanych z relacjami i uczuciami. W sieci łatwiej jest nam kogoś obrażać, gdyż nie widzimy twarzy, emocji, ani łez osoby obrażanej.

 

#świętokrzyskieNIEhejtuje

 

Pamiętaj:

  • nie ma obowiązku komentowania na temat innej osoby!
  • przestrzeń publiczna nie ucierpi bez złośliwych komentarzy!
  • hejt niszczy nas i nasze relacje!
  • słowa maja ogromną siłę!
  • hejterzy nigdy nie są anonimowi i bezkarni!
  • po drugiej stronie jest człowiek i ma on uczucia, które można zranić!

 

Włączając się do akcji, Szkoła Podstawowa nr 33 w Kielcach pragnie pokazać, że warto działać, zanim pojawi się przemoc. Możemy uruchomić mnóstwo różnych procesów, mechanizmów, które pozwolą zapobiec hejtowi albo przynajmniej zmniejszyć jego prawdopodobieństwo.

Społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się w akcję #dobryprzekaz prowadzonąw ramach kampanii wojewody świętokrzyskiego #świętokrzyskieNIEhejtuje. Nauczyciele podczas zajęć z wychowawcą prezentowali uczniom spot promujący przedsięwzięcie i rozmawiali z wychowankami o tym, czym jest hejt, do czego może doprowadzić i jak sobie z nim radzić.

Temat wzbudził emocje. Wielu uczniów i nauczycieli zdecydowało się wykonać zdjęcie dowodzące zaangażowania w akcję #dobryprzekaz, czego efektem jest prezentowana niżej galeria fotografii.

Podsumowanie listopadowej akcji #dobryprzekaz

Listopad był w naszej szkole miesiącem życzliwości. Wielu uczniów i nauczycieli zdecydowało się podkreślić, że hasła kampanii wojewody świętokrzyskiego #świętokrzyskieNIEhejtuje są dla nich ważne. Na dowód zaangażowania wykonali oni zdjęcia na tle ścianek z dobrym przekazem, włączając się tym samym w prowadzoną w całym województwie akcję, w której uczestniczyło wiele znanych osób z życia publicznego naszego miasta i nie tylko. 

Efekty można znaleźć m.in. pod linkiem:

https://www.kielce.uw.gov.pl/pl/niehejtuje/dobry-przekaz/20192,Dobry-przekaz.html

A oto odsłona akcji #dobryprzekaz w naszej szkole.

#świętokrzyskieNIEhejtuje

W listopadzie 2021 r. w ramach akcji #świętokrzyskieNIEhejtuje pedagodzy specjalni przeprowadzili w klasach,  w których pracują lekcje wychowawcze dotyczące relacji rówieśniczych i konsekwencji hejtu. Przedstawili uczniom opowiadania m.in. Prawdziwe oblicze Dobosza K. Tomkowicz, Cudowny chłopak R. J. Palacio, Bajka o dżdżownicy Helenie narzeczdzieci.pl, Odmieńcy E. Barskiej, Wszyscy jesteśmy ludźmi, Nastolatkiem być D. Banaś, L. Ippoldt, M. Jurek. Dzieci oglądały filmy edukacyjne, odgrywały scenki sytuacyjne. Uczniowie zainspirowani treścią opowiadań, wykonali prace plastyczne.

#33NIEhejtuje

14 grudnia 2021 r. klasa VI c podczas zajęć z wychowawcą przygotowała ozdoby choinkowe, których motywem przewodnim było hasło #33NIEhejtuje. Dekoracje zostały wyeksponowane w holu głównym szkoły.

Grudzień – miesiąc dobrych życzeń

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas przepełniony życzliwością, dobrocią i szacunkiem do innych. W okresie przedświątecznym uczniowie zamieszczali na tablicach wyeksponowanych na szkolnych korytarzach zredagowane przez siebie życzenia świąteczne.