Rok szkolny 2021/2022
BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA
Poniedziałek – Piątek 8:00 – 15:00
Biblioteka
Jest to pracownia składająca się z wypożyczalni i czytelni. W czytelni znajdują się 4 stanowiska komputerowe z dostępem do internetu. Korzystanie z nich jest bezpłatne.
Księgozbiór biblioteki liczy 14239 pozycji, jego udostępnianie odbywa się za pomocą systemu komputerowego Mol. Bogate są zbiory książek popularnonaukowych, czasopism oraz audiowizualne: płyty DVD, CD.
Biblioteka szkolna organizuje wiele akcji mających na celu upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Współpracując z nauczycielami różnych przedmiotów, wychowawcami oraz innymi instytucjami organizuje konkursy, wystawy, imprezy czytelnicze.
Wypożycz sobie prezent na święta
W grudniu 2021 r. nauczyciele bibliotekarze przygotowali miłą niespodziankę dla swoich czytelników. Akcja pod nazwą Wypożycz sobie prezent na święta w naszej szkole jest kontynuowana od kilku lat, ale zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. W bibliotece szkolnej spośród wielu barwnych paczek można było wypożyczyć sobie prezent na święta. Tajemnicze pakunki kryły książki – nowości zakupione w ubiegłym roku szkolnym w ramach NPRCz. Akcja miała na celu promocję czytelnictwa. O jej powodzeniu świadczy fakt, że w ciągu kilku dniu wszystkie kolorowe prezenty zostały wypożyczone.
„Paczka dla dzieciaczka”
W grudniu 2021 r. po raz kolejny nauczyciele bibliotekarze zorganizowali akcję charytatywną. Uczniowie SP 33 wzięli udział w akcji Paczka dla dzieciaczka, której celem była zbiórka nowych zabawek, gier, książek, puzzli, artykułów papierniczych dla dzieci z Oddziału Dziecięcego Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii. Mamy ogromną nadzieję, że zgromadzone i dostarczone przez naszych wychowanków przedmioty umilą czas oraz sprawią wiele radości przebywającym ze względów zdrowotnych poza domem dzieciom oraz młodzieży. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i pani Emilii Olszewskiej za zaangażowanie się w akcję.
„BohaterON w naszej szkole”
W listopadzie 2021 r. uczniowie klas szóstych wraz z nauczycielami bibliotekarzami wzięli udział w akcji patriotycznej BohaterON – włącz historię. To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
Dlaczego BohaterON?
Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów - polskiego bohater oraz angielskiego ON, czyli włączyć. Angielskie ON, zapożyczone z popularnego przymiotnika on-off, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia młodzieży do poznania historii naszego kraju. Akcja pokazuje, że historia nie musi być nudna – jej treści można przekazać w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie.
Uczniowie wysłuchali poruszającego słuchowiska pt. „Mały” roznosiciel nadziei, które przedstawiało moment rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Na zajęciach rozmawialiśmy o emocjach, które towarzyszyły powstańcom i ich rodzinom. Listy przynoszone przez młodych harcerzy dawały nadzieję warszawiakom. Młodzież zapoznała się również ze stroną internetową kampanii celem poznania życiorysów jeszcze dziś żyjących bohaterów II wojny światowej.
Black Friday w bibliotece
26 listopada 2021 r. w bibliotece szkolnej SP 33 odbyła się akcja pod hasłem: Black Friday w bibliotece, polegająca na promowaniu i wypożyczaniu czytelnikom w tzw. czarny piątek książek z czarną okładką, z różnych gatunków literackich. Wśród nich znalazły się między innymi kryminały, książki przygodowe czy tytuły z gatunku literatury obyczajowej. Akcji towarzyszyła stosowna wystawa, którą tworzyły czarno-białe dekoracje ze sloganami reklamowymi w stylu: 100% Black Lektury, Gwarancja dłuższego zwrotu!, Druga książka gratis! czy Wypożycz black book. Uczniowie wychodzili z biblioteki z książką zapakowaną w papierową torbę i gratisem w postaci notesu lub słodkości. Czytelnicy biorący udział w akcji, oprócz wesołej zabawy otrzymali gwarancję dłuższego zwrotu zabieranych do domu książek.
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny.
Biblioteka szkolna, jak co roku, przygotowała obchody tego święta. Na korytarzu przed wypożyczalnią pojawiła się wystawa dotycząca historii pluszowego misia.
Uczniowie z oddziału przedszkolnego z wychowawczynią - panią Magdaleną Pałysiewicz i panią z biblioteki szkolnej - Iwoną Bujak odwiedzili Filię nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dzieci przybyły na spotkanie ze swoimi pluszakami. Z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania o przygodach małego misia. Uczestniczyły w ciekawych zabawach edukacyjnych i ruchowych. Wykazały się dużą wiedzą na temat życia niedźwiedzi.
Dzieci zostały również zachęcone przez panie z biblioteki do przyjścia z rodzicami, aby wypożyczyć sobie książkę i pobawić się w specjalnie przygotowanym dla małych czytelników kąciku. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, dzięki czemu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
Tradycyjnie w październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który w tym roku upłynął pod hasłem: Baśnie i legendy z całego świata. Z tej okazji na czytelników czekała wystawa książkowa baśni, bajek i legend z najdalszych rejonów globu z możliwością wypożyczenia wybranych pozycji do domu.
Biblioteka szkolna swoimi działaniami przez cały miesiąc promowała czytelnictwo oraz znajomość baśni i legend z całego świata. Członkowie koła bibliotecznego przeprowadzili cykl ciekawych spotkań czytelniczych dla młodszych kolegów pt. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, których tematem była książka. Podczas Czwartkowych spotkań z książką nauczyciele bibliotekarze oraz pedagodzy specjalni czytali baśnie i legendy dzieciom ze świetlicy.
Zostały przeprowadzone dwa konkursy biblioteczne. Przedmiotem pierwszego, dla klas I-III, pt. Baśnie i legendy z całego świata, było wykonanie ilustracji do ulubionej baśni. Drugi konkurs pt. W świecie baśni i legend, skierowany był do uczniów klas IV i polegał na wykazaniu znajomością treści podanych w wykazie utworów.
Szkolny konkurs na ilustrację baśni lub legendy dla klas I-III
pt. Baśnie i legendy z całego świata
KLASY I
I miejsce Wojciech Mendak kl. Id
II miejsce Maja Hińcza kl. Ie
III miejsce Barbara Bielecka kl. Ib
Wyróżnienia: Nikola Botkiewicz kl. Ic, Maja Zygmunt kl. Ib, Julia Sikora kl. Ia, Łukasz Ściegienny kl. Id
KLASY II
I miejsce Aleksandra Kawecka kl. IIa
II miejsce Tymoteusz Mrozik kl. IIe
III miejsce Adrian Prokop kl. IId
Wyróżnienia: Oliwier Gajda kl. IIe, Kornelia Papucka kl. IId, Michał Treter kl. IIe, Lena Powideł kl. IIb Igor Bera IId.
KLASY III
I miejsce Liliana Plech kl. IIId
II miejsce Nikola Grudzińska kl. IIIc
III miejsce Natalia Wódz – Białek kl. IIIe
Wyróżnienia: Zofia Dziwosz kl. IIId, Filip Nawrocki kl.IIIa, Alicja Gręda kl. IIIa,
Jan Bernatek kl. IIIc
Szkolny konkurs czytelniczy dla klas IV W świecie baśni i legend
I miejsce
Aleksandra Zaręba kl. IVe
Dominik Nowak kl. IVa
II miejsce
Aleksandra Podraza kl. IVc
III miejsce
Maria Kamionka kl. IVa
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!
Życzenia dla Ojczyzny
W dniach od 3 do 10 listopada 2021 r. biblioteka szkolna zorganizowała obchody Święta Niepodległości w SP 33. Z tej okazji nauczyciele bibliotekarze wraz z wychowawcami klas siódmych przeprowadzili akcję patriotyczną Życzenia dla Ojczyzny.
Młodzież pisała życzenia dla Polski spontanicznie, na godzinie wychowawczej. Nauczyciele przypomnieli uczniom historię Święta Niepodległości i drogę do odzyskania wolności. Życzenia są wzruszające, pełne ciepła, miłości, a także niezwykle dojrzałe jak na młodych autorów. Była to piękna lekcja patriotyzmu. Wszystkie serca z życzeniami zostały umieszczone na wystawie przygotowanej z okazji Święta Niepodległości.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jego celem jest nie tylko przypomnienie znanych bajek, ale również zwrócenie uwagi na ich rolę wychowawczą i edukacyjną. Bajkowe postacie towarzyszą nam od najmłodszych lat, przekazując ważne życiowe prawdy.
Z tej okazji uczniowie oddziału przedszkolnego i klasy I d wraz z wychowawczyniami przybyli do biblioteki szkolnej, aby wspólnie świętować ten dzień. Dzieci miały okazję zaprezentować swoją ulubioną postać bajkową poprzez strój, figurkę, rekwizyty lub ilustrację. Pod kierunkiem nauczycieli bibliotekarzy wyruszyły w niesamowitą podróż do krainy bajek.
Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali baśni pt. Księżniczka na ziarnku grochu, do której wykonali ilustrację. Aktywnie uczestniczyli w quizach i zabawach. Rozwiązywali zagadki, które wymagały wykazania się znajomością bajek. Na koniec obejrzeli wystawę książek oraz ilustracje przedstawiające bajkowe postaci. W tym dniu wszystkim dopisywał wspaniały nastrój.
#przerwa na czytanie 2021
20 października 2021 r. cała społeczność naszej szkoły była zaangażowana w Akcję Bicia Rekordu Jednoczesnego Czytania w ramach II Międzynarodowej Akcji Przerwa na Czytanie. Dzieci, młodzież i dorośli przynieśli tego dnia swoje ulubione książki i wspólnie aktywnie czytali w trakcie przerw międzylekcyjnych. Można było także skorzystać w bogatych zbiorów szkolnej.
Akcja realizowana była w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska szkolnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcenie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu. Akcja koordynowana była przez nauczycieli biblioteki. Uczniowie mogli czytać w wyznaczonych miejscach w szkole: w czytelni, w świetlicy, w salach lekcyjnych i na korytarzach.
Spotkanie autorskie z Marcinem Szczygielskim
8 października 2021 r. uczniowie z klasy VI c wraz z paniami z naszej biblioteki uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Marcinem Szczygielskim, autorem książek zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Wydarzenie organizowane przez MBP w Kielcach odbyło się W Poczytalni Na dVoRcu.
Zanim nasz gość zaczął pisać, jak sam mówił podczas spotkania, jego marzeniem była praca w kiosku RUCH. Zamiast tego z sukcesami pracował jako grafik w dużym wydawnictwie, ale cały czas marzył, aby w końcu napisać swoją powieść. Nastąpiło to dopiero po 30. urodzinach. Zaczynał od literatury dla dorosłych, ale - jak wspomniał - trochę przez przypadek zdecydował się wziąć udział w konkursie imienia Astrid Lindgren. Konkurs organizowany w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom dał mu nagrodę Grand Prix za najlepszą książkę i statuetkę Pippi Langstrumpf.
Podczas spotkania pisarz opowiadał o kulisach tworzenia książek, zdradzając kilka ciekawostek wydawniczych. Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadając liczne pytania pisarzowi. Na koniec spotkania można było zakupić książkę z autografem autora. Udało nam się również zdobyć dedykację w książkach pana Szczygielskiego, które mamy w bibliotece szkolnej.
Z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej
13 października 2021 r. uczniowie klasy II e wraz z wychowawczynią - panią Czesławą Grabias i panią z biblioteki szkolnej wybrali się z wizytą do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 11. Dzieci mogły poznać pracę bibliotekarza i zobaczyć, jak wygląda procedura wypożyczania i zwrotu książek. Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli księgozbiór oraz czytelnię. Drugoklasiści aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Dzień Głośnego Czytania
29 września 2021 r. przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, data odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Święto powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki i ma służyć podkreśleniu zalet głośnego czytania. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała głośne czytanie dla uczniów klas IIa, IIc, IId. Dzieci chętnie wysłuchały opowiadania autorstwa Grzegorza Kasdepke pt. A ja nie chcę być księżniczką czytanego przez nauczycieli bibliotekarzy i panią pedagog Joannę Wydrę. Drugoklasiści wykazali się dużą wiedzą na temat zalet, jakie daje codzienne czytanie. Każdy uczeń wypożyczył książkę z biblioteki i otrzymał do niej kolorową zakładkę.
Dzień Chłopaka w bibliotece
30 września 2021 r. przypada Dzień Chłopaka. Z tej okazji biblioteka szkolna, jak co roku, przygotowała niespodziankę dla wszystkich odwiedzających wypożyczalnię. Dziewczęta składały życzenia kolegom i tworzyły profil Super Chłopaka. Chłopcy zaś do wypożyczonej książki otrzymali słodki załącznik.
Międzynarodowy Dzień Kropki w bibliotece
15 września przypada Międzynarodowy Dzień Kropki - coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy. To wspaniały czas do porozmawiania na temat talentów, jakie każdy z nas posiada.
W tym dniu uczniowie klasy II b z p. Mirosławą Skuzą i II e z p. Czesławą Grabias uczestniczyli w ciekawych zajęciach czytelniczych. Dzieci wysłuchały historii dziewczynki o imieniu Vashti, głównej bohaterki książki pt. The Dot czyli Kropka, której autorem jest amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds. Vashti z początku nie wierzyła we własne możliwości, jednak dzięki tytułowej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki odkryła talent i odwagę do wyrażania siebie.
Drugoklasiści aktywnie uczestniczyli w pogadance na temat, jak rozwijać talenty i opowiadali o swoich mocnych stronach podczas zabaw. Nasi uczniowie poszli także w ślady Vashti. Wszyscy stali się artystami i mieli okazję tworzyć ekspresyjne obrazy. Było wesoło i kolorowo. Efekty twórczej pracy można podziwiać na wystawie w bibliotece.
„Zakrętkowe Pogotowie"
W roku szkolnym 2020/2021 biblioteka SP 33 wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie kontynuowała akcję charytatywną Zakrętkowe pogotowie. Zbiórka zakrętek jest prowadzona na rzecz osób potrzebujących pomocy i chorych. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na cel Pogotowie ratujące życie i zdrowie osób potrzebujących. 1 tona zakrętek = ok 1000 zł.
Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie brali udział w tej akcji. Zakrętki przynosili do wyznaczonego miejsca w czytelni. Na ul. Żniwną w Kielcach zostały zawiezione 3 transporty worów z zakrętkami. Dziękujemy również pani Annie Boroń z MOPR za miłą współpracę.
Młodzi pisarze
21 czerwca 2021 r. uczniowie klasy III A wraz z wychowawcą przybyli do biblioteki szkolnej, aby zaprezentować swoją twórczość literacką. Trzecioklasiści pochwalili się książkami, które sami napisali, zilustrowali i wydali. Całość przedsięwzięcia koordynowała pani Halina Janik.
Podczas spotkania w czytelni uczniowie opowiadali o tym, jak powstawały ich utwory. Co sprawiało im trudności, a co radość podczas pisania. Młodzi autorzy czytali fragmenty swoich tekstów i prezentowali szatę graficzną książek. Zostawili książki w bibliotece i od nowego roku szkolnego będzie je można wypożyczać. Zapraszamy do lektury.
„Dziel się radością czytania – podaruj książkę Seniorowi”
W czerwcu 2021 r. biblioteka przy SP 33 wraz z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Kielcach prowadziła zbiórkę charytatywną w ramach akcji Dziel się radością czytania – podaruj książkę Seniorowi. Celem była popularyzacja czytelnictwa wśród emerytów oraz wsparcie osób, które nie mają możliwości zakupienia ulubionych lektur.
Społeczność szkolna SP 33 aktywnie brała udział w akcji dzielenia się przeczytanymi książkami. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły przynosili do wypożyczalni barwne, ciekawe, różnorodne tematycznie pozycje. Zebrane książki zostały przekazane panu Łukaszowi Kwietniowi z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, a następnie trafią do instytucji opiekujących się osobami starszymi i do Klubów Seniora w województwie świętokrzyskim.
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
W dniach 26 maja – 1 czerwca 2021 r. obchodziliśmy XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Tegoroczne hasło brzmiało: Lubimy czytać polskich autorów. Ideą akcji jest zachęcenie rodzin, szkół, przedszkoli, świetlic i innych miejsc, w których przebywają dzieci do regularnego wspólnego czytania.
Z tej okazji biblioteka szkolna zaprosiła dzieci ze świetlicy, aby im poczytać. Uczniowie z przyjemnością wysłuchali fragmentów utworu Marii Kownackiej pt. Plastusiowy pamiętnik i wierszy Juliana Tuwima. Dzieci aktywnie brały udział w dyskusji o zaletach czytania.
Akcja miała na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci, rozwijanie wyobraźni i zainteresowań poprzez odpowiednio dobraną literaturę.
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
W dniach od 8 do 15 maja 2021 r. obchodziliśmy w SP 33 Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Poprzedzał go Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek, który został ustanowiony w 1985 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Tydzień Bibliotek to program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia oraz promocji czytelnictwa. Tegoroczne hasło przewodnie programu brzmiało: „Znajdziesz mnie w bibliotece…”.
Z okazji Tygodnia Bibliotek nauczyciele bibliotekarze przygotowali wystawę informującą o święcie bibliotek, a klasy I d, I e oraz II f uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych promujących czytelnictwo. Temat lekcji brzmiał: Czy skarpetka może być bohaterem książki? Oczywiście! Na zajęciach czytane były fragmenty książki Justyny Bednarek Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych). Uczniowie poznali sylwetkę autorki utworu, chętnie opowiadali, jakie mogą być skarpetki. Próbowali wymyślać historie skarpetkowych bohaterów. Uczestniczyli w zajęciach ruchowych. Na koniec dzieci wykonały kolorowe skarpetki, które można zobaczyć na wystawie w wypożyczalni.
Wyniki szkolnych konkursów bibliotecznych
Wyniki konkursu bibliotecznego dla klas II Z Brzechwą i Tuwimem na wesoło.
I miejsce
Hanna Ludwinek z klasy II b
Mateusz Wojtas z klasy II a
II miejsce
Liliana Niechciał z klasy II a
Aleksandra Pałyga z klasy II c
III miejsce
Kornel Strójwąs z klasy II d
Weronika Drogosz z klasy II a
Wyniki zdalnego konkursu bibliotecznego dla klas V-VII Przysłowia mądrością narodów.
Nagrodzeni uczniowie:
Jakub Strączyński z klasy VI b
Maja Kundera z klasy VI b
Olivier Skotak z klasy VI e
Karolina Zawadzka z klasy VI f
Hanna Wołowiec z klasy VI f
Izabela Petz z klasy VII a
Kinga Pastucha z klasy VII a
Julia Warowiec z klasy VII a
Julia Fiuk z klasy VII a
Gabriela Mogielska klasy VII f
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie. To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.
Z tej okazji biblioteka dla uczniów naszej szkoły przygotowała garść ciekawostek związanych z tym świętem.
W Hiszpanii Dzień Książki to od 1930 roku oficjalne święto, a od 1964 roku obchodzi się je we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
- 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki.
- Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres.
- W 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a stało się to na wniosek rządu Hiszpanii.
- 23 kwietnia to również ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego).
- 23 kwietnia to także rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova , Maurice’a Druona, Halldora Laxnessa, Josepa Pla i Manuela Mejia Vallejo.
- W Wielkiej Brytanii Dzień Książki obchodzony jest marcu. 23 kwietnia to na Wyspach Dzień Świętego Jerzego. Jest on patronem Wielkiej Brytanii i to ważny dzień w narodowym kalendarzu. Dlatego 23 kwietnia Anglia będzie celebrowała Światową Noc Książki. Na pewno będzie sporo atrakcji, ponieważ program co roku jest bardzo bogaty.
Książkowy hymn
- Światowy Hymn Książki to symboliczny projekt Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.
- Ta inicjatywa to pomysł na połączenie Czytelników z całego świata, tak aby ani język, ani kultura nie były barierą utrudniającą wspólne działanie. Hymn ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce.
- Tekst hymnu, to wiersz Włosek poety autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.
- Światowa Stolica Książki to tytuł, który co roku przyznaje UNESCO. Jest to wyróżnienie dla miasta, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki.
- Pierwszym miastem, które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt. Kolejne wyróżnione miasta to Aleksandria, Delhi, Antwerpia, Montreal, Turyn, Bogota, Amsterdam, Bejrut, Lublana, Buenos Aires, Erywań, Bangkok, Port Harcourt, Incheon. 2016 rok należał do Wrocławia, 2017 do Konakry. W 2018 Światową Stolicą Książki były Ateny.
Światowy Hymn Książki UNESCO w Arkadach Wrocławskich - Bing video
Prawa autorskie
23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał.
Co to jest prawo autorskie? Zgodnie z definicją słownikową to przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego. Oczywiście jest to duże uogólnienie, zagłębiając się w temat, sprawa okazuje się bardziej skomplikowana. Na szczęście obecnie prawa autorskiego nie można utracić, chyba że właściciel dzieła dobrowolnie zrzeknie się go. I choć aktualnie większość utworów z urzędu jest chroniona prawami autorskimi od momentu powstania, to warto pamiętać o formalnościach, które w razie problemów mogą posłużyć do rozstrzygnięcia ewentualnych sporów.
Zachęcamy wszystkich do spędzenia tego niezwykłego święta z dobrą książką w ręku! W chwili, kiedy szkoły i miejsca kultury nie mogą właściwie funkcjonować, a ludzie pozostają zamknięci w domach, można wykorzystać szczególną moc książek. Pozwoli ona zapomnieć o niełatwej rzeczywistości, zająć się problemami książkowych bohaterów, rozwijać nasz umysł i wyobraźnię, a przede wszystkim miło spędzić czas.
Drodzy Uczniowie, w naszej bibliotece czeka na Was dużo ciekawych nowości. Zapraszamy!
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH by Apka on Genially
„Lekcja z Kubusiem Puchatkiem”
W ramach cyklicznych Spotkań z książką 18.03.2021r. w czytelni odbyła się lekcja otwarta pt. Przyjaciele Kubusia Puchatka. Klasa I b wraz z wychowawcą panią Mirosława Skuzą wysłuchała opowiadania o przygodach Misia o Bardzo Małym Rozumku.
Uczniowie brali aktywny udział w rozmowie kierowanej na temat przyjaźni i tolerancji, wzajemnego szacunku, które panują między bohaterami przygód. Bardzo chętnie rozwiązywali quiz dotyczący opowiadania, w grupach układali puzzle z wizerunkami postaci z przeczytanej książki. Najwięcej emocji wzbudziły zabawy ruchowe z balonami i „wędrówka” po Stumilowym Lesie.
Podsumowując lekcję, dzieci stwierdziły, że spotkanie z książką może być ciekawe. Podczas czytania można wiele się nauczyć, odgrywać scenki ilustrujące wydarzenia i wymyślać różnego rodzaju zabawy.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
2 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak: Brzydkie kaczątko, Calineczka czy Królowa Śniegu.
Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Każdego roku gospodarzem uroczystości jest inne państwo – impreza odbywała się już w takich krajach jak: Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone. Polska także była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci – w 1979 roku.
Z okazji święta, biblioteki, domy kultury czy księgarnie organizują imprezy promujące literaturę dla dzieci – warsztaty, dyskusje, wystawy itp.
Przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci warto wspomnieć o akcji społecznej Cała Polska czyta dzieciom, która odbywa się od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom.
Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Krzewiąc wśród młodych miłość do czytania, mamy nadzieję, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie.
Nasza szkoła w 2020 roku wzięła udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, w ramach którego biblioteka wzbogaciła się o wiele ciekawych książek dla dzieci i młodzieży, po które zapraszamy.
Międzynarodowy Dzień Pisarzy
3 marca 2021 r. w bibliotece SP nr 33 w Kielcach obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Uczniowie klasy III d poznali historię piśmiennictwa i etapy tworzenia książki. Dzieci pisały krótkie opowiadania, których wyrazy zaczynały się na taką samą literę, układały rymy do podanych wyrazów, pisały gęsim piórem. Wiele emocji wzbudzało pisanie na maszynie.
Uczniowie zapoznali się z sylwetkami polskich laureatów Nagrody Nobla: Henryka Sienkiewicza, Władysława Stanisława Reymonta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk.
Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN Club – Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Nazwa powołanej w 1921 roku organizacji pochodzi od pierwszych liter słów: poets, essayists, novelists – poeci, eseiści, powieściopisarze. Celem PEN Clubu jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami oraz obrona wolności słowa oraz rozwój społeczności pisarzy na całym świecie.
EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY
5 marca 2021 r. obchodziliśmy Europejski Dzień Logopedy. Z tej okazji logopedzi z naszej szkoły - p. Anna Sroka i p. Lidia Burzawa przeprowadziły zajęcia logopedyczne w klasie II d pt. Gimnastyka buzi i języka. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali ćwiczenia narządów artykulacyjnych, ćwiczenia oddechowe, takie jak: dmuchanie balonów, wstążek, zabawa z kolorowymi piórkami. Dzieci chętnie ćwiczyły dykcję, wypowiadając łamańce językowe.
Logopedzi z naszej szkoły zachęcają rodziców, aby uważnie przysłuchiwali się mowie swoich dzieci i ewentualne problemy konsultowali ze specjalistami.
Gdy dziecko mówi niewyraźnie, niezrozumiale lub nie wypowiada prawidłowo jakiejś głoski, należy po poradę wybrać się do logopedy. Wykonując badanie mowy dziecka, specjalista postawi diagnozę, ustali program terapii logopedycznej i rozpocznie terapię.
W naszym mieście pomocy można szukać w: poradniach prowadzonych przez NFZ, gabinetach prywatnych oraz Miejskim Zespole Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych przy ul. Urzędniczej 16 w Kielcach, tel. 41 367 - 67 – 28.
Czym jest logopedia?
To szeroka dyscyplina nauki. Najkrócej można powiedzieć, że zajmuje się mową. Mowa – właściwa tylko ludziom – pozwala nam w pełni funkcjonować w społeczeństwie. Na co dzień zwykle nie dostrzegamy jej wartości. Tego, że jest najbardziej podstawową, najważniejszą formą komunikacji z otoczeniem, że umożliwia nam nie tylko kontakt z ludźmi, ale także wyrażanie własnych myśli, uczuć, przeżyć, pragnień. Zazwyczaj nie doceniamy też tego, że rozumiemy, co mówią do nas inni oraz co mówimy my sami.
Mowa nie jest jednak umiejętnością wrodzoną. Jest nabywana w dzieciństwie, uzależniona od wielu czynników, w tym także od tego, czy i jak mówią do nas najbliżsi.
Jej rozwój rozpoczyna się już na długo przed narodzinami. Pierwsze ruchy ust, przygotowujące buzię do mówienia, można zaobserwować u dziecka już w 3. miesiącu ciąży.
W wieku 6 lat dziecko powinno już mówić całkowicie poprawnie. Ten czas do 5-6 roku życia to najlepszy i najefektywniejszy okres dla korygowania powstałych wad czy wyrównywania braków. Dopóki mowa się kształtuje, można ją modyfikować, regulować, usprawniać, wpływać na jej rozwój. Po tym okresie, w wieku szkolnym i późniejszym, dziecko ma już utrwalone to, co osiągnęło dotychczas - niestety utrwalone są już także wady. Poddawanie terapii zaburzeń komunikacji w późniejszym wieku nie jest już kształtowaniem mowy, a jedynie jej poprawianiem. Przebiega więc wolniej i wymaga intensywniejszych działań zarówno ze strony terapeutów, rodziców, jak i samego dziecka.
Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej reagować na wszelkie niepokojące objawy związane z mową dziecka. Jej prawidłowy rozwój jest podstawą prawidłowego rozwoju człowieka, jego osobowości, procesów myślenia, tego, jak będzie radziło sobie w szkole i jak będzie funkcjonować w wymiarze społeczno-emocjonalnym.
„NIE DO PARY”
21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowych Skarpetek. Sama data – to kombinacja liczb 21 (dzień miesiąca) i 3 (miesiąc marzec) – nie jest przypadkowa, bowiem w 21. parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa – 3. Stąd inna nazwa tej choroby – trisomia 21.
Z tej okazji nasza biblioteka wraz z Samorządem Uczniowskim przygotowała akcję pt. NIE DO PARY. Celem było założenie w tym dniu kolorowych, nie do pary skarpetek, dając tym samym wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.
Od 2012 raku patronat nad obchodami Światowego Dnia Zespołu Downa sprawuje ONZ. Integrowanie się z osobami z ZD ma przypomnieć społeczeństwu, że między nami żyją osoby, które na co dzień zmagają się z poczuciem odrębności i niedopasowania.
Uczniowie i nauczyciele wraz z rodzinami fotografowali swoje kolorowe skarpetki w ciekawych aranżacjach. Poniżej prezentujemy fotorelację z tego dnia.
Dzień Kobiet w bibliotece
8 marca 2021, jak co roku, biblioteka szkolna SP nr 33 w Kielcach obchodziła Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji została przygotowana wystawa książek zakupionych w ramach NPRCz, których bohaterkami są kobiety. Uczniowie poznali także biografie znanych Polek. Każda uczennica do wypożyczonej książki otrzymała słodki prezent. Uatrakcyjnieniem święta była wiosenna dekoracja biblioteki.
Dzień Bezpiecznego Internetu w bibliotece szkolnej
9 lutego 2021 r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Akcja ta jest inicjatywą Komisji Europejskiej i ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Z tej okazji uczniowie klasy III a wzięli udział w przygotowanej przez nauczycieli bibliotekarzy lekcji na temat: Jak bezpiecznie korzystać z sieci. Trzecioklasiści wykazali się dużą wiedzą o tym, jak mądrze wykorzystywać Internet w życiu codziennym jako narzędzie dydaktyczne i rozrywkowe. W trakcie spotkania poruszono również problem zagrożeń, hejtu w sieci i skutecznego radzenia sobie z nim. Uczniowie zapoznali się z cyklem filmów Sieciaki.pl. Uatrakcyjnieniem zajęć były scenki rodzajowe, w których zagrali chętni uczniowie.
Walentynki w bibliotece szkolnej
15 lutego 2021 r. w naszej bibliotece obchodziliśmy Dzień Zakochanych. Z tej okazji wypożyczalnia została przyozdobiona w czerwone serca i balony. Walentynki upłynęły w miłej atmosferze pod hasłem Przez książkę do serca. Bardzo wielu uczniów odwiedziło bibliotekę i wzięło udział w atrakcyjnych zabawach. Nauczyciele przygotowali quiz z pytaniami dotyczącymi walentynek, miłości, bohaterów baśniowych. Dzieci losowały imię przyjaciela lub sympatii, co wzbudziło wiele śmiechu. Każdy uczestnik spotkania wypożyczył książkę i otrzymał serce z sentencją.
Wypożycz sobie prezent na święta
Święta już bardzo blisko, dlatego warto pomyśleć o prezencie dla siebie…
Drodzy Uczniowie!
Biblioteka szkolna po raz kolejny zaprasza Was do udziału w akcji
Wypożycz sobie prezent na święta.
W tym roku mamy coś specjalnego.
Czekają na Was liczne nowości książkowe, zakupione
w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.
ZAPRASZAMY!!!
KONKURS LITERACKI
Uczniowie klas IV – V!
Biblioteka szkolna w ramach projektu edukacyjnego „To się czyta…”
zaprasza do udziału w konkursie literackim ,,Mój ulubiony bohater”
Cele konkursu:
- Popularyzacja literatury dziecięcej i młodzieżowej.
- Wyrabianie wrażliwości na piękno dzieła literackiego.
- Rozwijanie twórczej aktywności i wyobraźni.
- Kształtowanie zdolności językowych uczniów.
- Rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
Regulamin konkursu:
- Zadaniem uczestników jest napisanie opowiadania o swoim ulubionym bohaterze literackim.
- Praca może mieć tylko jednego autora. Tekst nie powinien przekraczać objętości
1 strony formatu A4. Napisany czcionką o rozmiarze 14.
- Każda praca powinna być podpisana imieniem, nazwiskiem i klasą.
- Prace należy przesłać na e-mail biblioteka33@op.pl do dnia 10.12.2020r.
W tytule prosimy wpisać: „Mój ulubiony bohater”
- Wyróżnione prace zostaną nagrodzone.
- Prace zostaną ocenione według następujących kryteriów: poprawność językowa, zgodność z tematem, atrakcyjność argumentacji.
ZAPRASZAMY!
Nauczyciele poloniści i bibliotekarze
KONKURS PLASTYCZNY
Uczniowie klas VI –VII!
Biblioteka szkolna w ramach projektu edukacyjnego „To się czyta…”
zaprasza do udziału w konkursie plastycznym na znak graficzny ekslibris o tematyce czytelniczej
Cele konkursu:
- Popularyzacja i promocja biblioteki, książek i czytelnictwa.
- Kształtowanie wrażliwości artystycznej oraz rozwijanie umiejętności plastycznych.
- Pozyskanie oryginalnych małych form graficznych.
- Zapoznanie uczniów z ekslibrisem jako znakiem graficznym.
- Nabycie umiejętności sporządzania ekslibrisu różnymi technikami.
Regulamin konkursu:
- Każdy uczestnik dostarcza do biblioteki samodzielnie wykonaną pracę plastyczną w następujących technikach: rysunek tuszem, flamastrem lub cienkopisem w formacie A-4,
- Na ekslibrisie wymagany jest napis NPRCz, (który jest skrótem od nazwy projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa) oraz symbole związane z książką i czytaniem.
- Podpisane prace: imię, nazwisko i klasa należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 10.12.2020r.
- O wynikach konkursu jury poinformuje na stronie internetowej szkoły.
- Na zwycięzcę czeka nagroda. Dodatkowo umieszczenie na każdej książce zakupionej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pieczęci ze zwycięskim ekslibrisem.
ZAPRASZAMY!
Nauczyciele bibliotekarze
AKCJA FOTOGRAFICZNA
Uczniowie klas I-VIII!
Biblioteka szkolna w ramach projektu edukacyjnego „To się czyta…”
zaprasza Was do udziału w akcji fotograficznej pt. „Książka dobra na nudę”
Czytanie to twoja pasja?
Książka jest Ci bliska, nie rozstajesz się z nią ani na chwilę?
Budzisz się i zasypiasz z nią, chodzisz, śpisz, jesz,
a może po prostu jest Twoim przyjacielem?
Pokaż to na zdjęciu!
Cele akcji:
- zwizualizowanie pasji czytania i miłości do książek,
- popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu, dialogu ze światem i wyrażania emocji,
- upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki.
Regulamin akcji:
- Przedmiotem akcji jest wykonanie zdjęcia, którego tematem przewodnim będzie książka lub czytanie. Każdy uczestnik może nadesłać max. trzy zdjęcia swojego autorstwa.
- Fotografie nadsyłamy na e-maila biblioteka33@op.pl w tytule prosimy wpisać: „Książka dobra na nudę”
- Prace należy przysłać do dnia 6.12.2020r.
- Autorów trzech najciekawszych zdjęć nagrodzi jury.
ZAPRASZAMY!!!
Nauczyciele bibliotekarze
#przerwa na czytanie 2020
9 października 2020 r. nasza szkoła wzięła udział w I Międzynarodowej Edycji V Ogólnopolskiej Akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Akcja realizowana była w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Tego dnia uczniowie, zarówno starsi jak i młodsi wraz nauczycielami spędzili przerwy międzylekcyjne ze swoją ulubioną książką. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu. Akcja koordynowana była przez nauczycieli biblioteki. Uczniowie mogli czytać w wyznaczonych miejscach w szkole: w czytelni, w świetlicy, w salach lekcyjnych i na korytarzach. W akcji wzięliśmy udział po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że pozostanie to już dla nas tradycją.
Dzień Chłopaka w bibliotece
30 września 2020 r. świętujemy Dzień Chłopaka. Z tej okazji wszyscy chłopcy wypożyczający książki w tym dniu otrzymali słodki upominek i życzenia od pań z biblioteki.
Dzień Głośnego Czytania
29 września 2020 r. przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto, którego najważniejszymi odbiorcami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Z tej okazji klasy II c i II e wzięły udział w lekcjach bibliotecznych, przygotowanych przez panie z biblioteki szkolnej. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat utworów i twórców piszących książki dla dzieci. Wysłuchali czytanych tekstów i wzięli udział w dyskusji na temat ich treści.
Rok szkolny 2019/2020
PROFILAKTYKA – DZIEŃ BEZ PAPIEROSA
Dzień bez Papierosa (ang. World No Tobacco Day) – zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia obchodzony jest 31 maja. Ma na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała informacje o profilaktyce uzależnień od nikotyny.
Uzależnienie od nikotyny ma bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia młodego człowieka. Palenie papierosów ma wiele przyczyn, a jedną z nich jest negatywny wzorzec przekazywany przez bliskich. Rzucanie palenia jest bardzo trudne i wielu osobom się to nie udaje. Młodzi ludzie, którzy sięgają po papierosy, zwykle w ten sposób chcą zaimponować rówieśnikom. Wydaje im się, że dzięki papierosowi wyglądają doroślej. Liczą na akceptację otoczenia. Niekiedy w towarzystwie, w którym palenie jest normą, osoba niepaląca narażona jest na drwiny i wykluczenie z grupy.
Niezwykle szkodliwe jest również bierne palenie. Jak się okazuje, na choroby odtytoniowe chorują także osoby, które nigdy nie paliły. U dzieci, których rodzice palą, częściej rozwija się astma, schorzenia ucha środkowego oraz układu oddechowego.
A teraz trochę chemii - najbardziej toksyczne składniki używane do produkcji smaczniejszych i szybciej uzależniających papierosów:
- nikiel - rakotwórczy i trujący dla ludzi,
- amoniak - środek czyszczący,
- arsen - używany w truciznach dla szczurów,
- benzen - używany do produkcji barwników i syntetycznego kauczuku,
- butan - gaz używany w zapalniczkach,
- tlenek węgla - trujący gaz,
- kadm -używany w bateriach,
- cyjanek- śmiertelna trucizna,
- DDT - zakazany środek owadobójczy,
- mometazon etylowy - powoduje uszkodzenie wątroby u zwierząt,
- ołów - trujący w dużych dawkach,
- formaldehyd - środek odkażający,
- metopren - środek owadobójczy,
- maltitol - słodzik dla cukrzyków,
- naftalen - składnik naftaliny,
- izocyjanian metylu - jego przypadkowe uwalnianie zabiło 2000 ludzi z Indii w 1984 r.
- polon - radioaktywny i rakotwórczy pierwiastek,
- aceton - składnik aktywny w zmywaczu do paznokci.
Ogromnego znaczenia nabiera profilaktyka uzależnień od nikotyny. Walka z nałogiem jest niezwykle trudna, dlatego najskuteczniejsze jest eliminowanie problemu, jeszcze zanim się pojawi. W tym celu należy starać się o usunięcie pozytywnego wizerunku palenia papierosów, jaki wciąż pojawia się w telewizji i w naszych domach. Poradę na temat różnych uzależnień można znaleźć w instytucjach pracujących na terenie naszego miasta.
- Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji
ul. Jana Nowaka- Jeziorańskiego 63 Kielce
tel. 41 367 67 88
- NZOZ Poradnia Profilaktyki I Terapii Uzależnień MONAR
ul. Malików 150b Kielce
tel. 603 388 3188
- Dzienny Ośrodek Socjoterapii Rafael
ul. Wikaryjska 2 Kielce
tel.41 369 26 74, 505 953 320
- Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie
ul. Karczówkowska 36 Kielce
tel. 41 366 94 04
BIBLIOTEKA SZKOLNA ZACHĘCA DO UDZIAŁU W XIX OGÓLNOPOLSKIM TYGODNIUCZYTANIA DZIECIOM
Od 30 maja do 7 czerwca 2020 r. trwa XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.
Wydarzenie ma zachęcić rodziny i placówki oświatowo-wychowawcze do regularnego czytania dzieciom, promować wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, a także budować świadomość proekologiczną oraz uwrażliwić młode pokolenie na los i potrzeby zwierząt. Dlatego gośćmi Tygodnia Czytania będą w tym roku oprócz znanych pisarzy i artystów także przyrodnicy, miłośnicy zwierząt i weterynarze.
Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczny Tydzień Czytania odbywa się w przestrzeni wirtualnej, a materiały związane z nim znajdują się na stronie internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl oraz w mediach społecznościowych Fundacji.
W programie m.in.:
– Dzień żubra (naukowiec i pisarz dr Tomasz Samojlik opowie o żubrach, ich obyczajach i historii – wyginięciu oraz restytucji w Puszczy Białowieskiej, pokazując też serię swoich książek o Żubrze Pompiku)
– Dzień niedźwiedzia (Łukasz Wierzbicki opowie o niedźwiedziu Wojtku, bohaterze jego książki Dziadek i niedźwiadek – o wojennych losach polskich żołnierzy i ich pupila – niedźwiedzia)
– Dzień wilka (gościem tego dnia będzie m.in. Adam Wajrak ze swoją książką Wilki)
W Dniu kota Małgorzata Kur opowie o wszechstronności kotów, którą opisała w swojej książce Kot na medal, a Urszula Kowalczuk w Dniu konia będzie mówić m.in. o jego wpływie na polski język, co pokazała w swoim dwutomowym kompendium Koń jaki jest, każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów. W dniu poświęconym ptakom Pan Poeta opowie o ptakach w literaturze, a Marcin Kozioł – o konkretnym ich gatunku w przyrodzie, o puchaczach. Dzień owadów będzie z kolei znakomitym pretekstem do zaprezentowania podczas Tygodnia obchodzącego 75-lecie magazynu dla dzieci Świerszczyk. Oprócz tego dowiemy się sporo o wielu pszczelich obyczajach, a nawet zajrzymy do ula!
Opowiadaniom pisarzy będą towarzyszyć poczytanki – Przemysław Dąbrowski, aktor Teatru Nowego w Łodzi i współautor książki My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto, przeczyta w Dniu psa fragmenty poruszającej historii o grupie psów żyjących na wysypisku. Tego też dnia dr Dorota Sumińska opowie Skąd przyszedł pies i dokąd zaszedł, a ponadto codziennie będzie prowadzić krótkie pogadanki na temat potrzeb i zwyczajów zwierząt oraz opieki nad nimi.
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto czytelnicze w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 r. kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym i ważnym wydarzeniem kulturalnym.
1 czerwca Międzynarodowy Dzień Dziecka
Dzień ten ma swoje początki w Światowej Konferencji na Rzecz Dobra Dzieci, która odbyła się w Genewie (Szwajcaria) w 1925 r. Nie jest jasne, dlaczego obchody tego święta wyznaczono na 1 czerwca. W Polsce święto dzieci obchodzone jest 1dnia czerwca począwszy od 1952 r. Inicjatorem tego święta była organizacja The International Union for Protection of Childhood, która za cel obrała sobie zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Obecnie Dzień Dziecka obchodzony jest w ponad 100 państwach świata.
Obchody Dnia Dziecka w Polsce i na świecie
Nie we wszystkich krajach święto obchodzone jest 1 czerwca, np. w Brazylii Dzień Dziecka przypada 12 października, w Australii w pierwszą sobotę lipca każdego roku. Niezależnie od daty, jest to okazja do organizowania specjalnych akcji, koncertów i zabaw w szkołach i instytucjach oświatowych dla uświetnienia tego dnia. Dla rodziców to okazja na spędzenie dodatkowego czasu ze swoimi dziećmi, składania im życzeń z okazji Dnia Dziecka oraz obdarowania swoich pociech prezentami (np. słodyczami). Jednak najlepszym prezentem dla każdego dziecka jest przede wszystkim miłość, troska i zainteresowanie ze strony jego rodziców.
Powszechny Dzień Dzieci
Oprócz Dnia Dziecka obchodzonego 1 czerwca każdego roku jest także Powszechny Dzień Dzieci ustanowiony świętem przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1954 r., aby zachęcić wszystkie kraje świata do jego celebrowania poprzez inicjację specjalnych akcji na rzecz dobra dzieci. Wspomniany Dzień Dziecka obchodzony jest 20 listopada każdego roku w rocznicę ustanowienia Deklaracji Praw Dziecka (ang. Declaration of the Rights of the Child).
„DLA DOMU SAMOTNEJ MATKI” – AKCJA CHARYTATYWNA
10 marca 2020 r. biblioteka szkolna wraz z panią Magdaleną Sławską podsumowała akcję charytatywną organizowaną wspólnie z I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego na rzecz Domu Samotnej Matki w Kielcach. Celem akcji była pomoc kobietom samotnie wychowującym dzieci. Uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli udział w zbiórce artykułów higienicznych i kosmetycznych.
„TROPEM MYŚLI” – POSUMOWANIE
11 marca 2020 r. w ramach Miesiąca Języka Ojczystego nauczyciele biblioteki szkolnej wraz z polonistką panią Magdaleną Sławską przeprowadzili grę językowo-literacką pt. Tropem myśli.
Celem akcji była popularyzacja języka polskiego, zachęcanie do korzystania z różnych źródeł informacji, także rozbudzanie aktywności i zdrowej rywalizacji wśród uczniów klas VI. Poruszając się po szkole zgodnie ze wskazaniami zapisanymi na kartkach, uczestnicy mieli za zadanie odczytać czterowyrazowe hasło (myśl polskiego poety Czesława Miłosza). Wyrazy ukryte były w zapisanych sentencjach wiszących w różnych miejscach w szkole. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w poszukiwaniu i odgadywaniu hasła. Zwyciężyły uczennice klasy VI a: Natalia Zaręba, Julia Warowiec, Julia Sukiennik, które prawidłowo i estetycznie napisały rozwiązanie: Tylko mowa jest Ojczyzną.
„SPOTKANIA Z LEKTURĄ”
Tym razem zapraszamy uczniów klas VIII do krótkiej powtórki z Syzyfowych prac. Jest to powieść napisana przez Stefana Żeromskiego, która po raz pierwszy ukazała się w dzienniku Nowa Reforma od 7 lipca do 24 września 1897 roku.
Żeromski opublikował ją pod pseudonimem Maurycy Zych. Pod tymże pseudonimem wydał ją w formie książkowej we Lwowie w 1898, nakładem Lwowskiego Towarzystwa Wydawniczego. Ocenzurowana i przygotowana do druku przez pisarza powieść ukazała się w zaborze rosyjskim w 1909 (z datą 1910) pod tytułem Andrzej Radek, czyli Syzyfowe prace.
W powieści autor na podstawie własnych doświadczeń z dzieciństwa i lat młodzieńczych przedstawił obraz szkoły w rosyjskim Królestwie Polskim i walkę polskiej młodzieży z rusyfikacją.
Stefan Żeromski pod przejrzystymi kryptonimami ukrył szkołę w Pińczowie jako progimnazjum w Pyrzogłowach i gimnazjum kieleckie jako szkoła w Klerykowie. Pod osobą Andrzeja Radka ukrył swego bliskiego przyjaciela Jana Wacława Machajskiego, syna mieszczanina pińczowskiego.
Marcin Borowicz, główny bohater Syzyfowych prac, jest synem Heleny i Walentego Borowiczów – biednych szlachciców mieszkających w Gawronkach. Gdy poznajemy chłopca, ma osiem lat i wybiera się do szkoły elementarnej w Owczarach.
Borowicz był inteligentnym chłopcem i przykładał się do nauki, nie chcąc zawieść nadziei rodziców, którzy bardzo wierzyli, że edukacja syna jest ważna dla jego przyszłości. Jego początki w Owczarach były ciężkie. Szczególne problemy sprawiał mu język rosyjski, którego chłopiec nie znał, ale także tęsknota za domem i matką. Dzięki samozaparciu i silnej woli Marcin nadrobił jednak wszystkie braki i pomyślnie zdał egzaminy końcowe, umożliwiające mu podjęcie dalszej nauki w Klerykowie.
Idąc do gimnazjum, zamieszkał u pani Przepiórkowskiej, której rodzice Marcina musieli sporo płacić. Chłopiec nie czuł się tam jednak szczęśliwy, nie mógł odnaleźć się w gronie nowych kolegów, a dodatkowo – nieustannie tęsknił za rodziną. Gdy w lecie zmarła jego matka, wszystko straciło dla niego sens: nauka, wykształcenie, plany na przyszłość. Na zmianę w jego sposobie myślenia wpłynęła historia z pistoletem – przyłapany na gorącym uczynku i zamknięty za karę na całą noc w klasie, postanawia się poprawić i czuje ogromną skruchę z powodu swojego zachowania. Fakt, że nie zostaje wydalony z gimnazjum, przypisuje opatrzności i opiece ze strony zmarłej matki.
Gdy rusyfikacja w szkole się zaostrza, Marcin zaczyna interesować się sprawami związanymi z Rosją. Wybiera się na przedstawienie amatorskiego teatru rosyjskiego. Tym sposobem staje się sprzymierzeńcem inspektora Zabielskiego i często bywa w jego domu. Pociąga to za sobą dalsze konsekwencje – za względu na swoje znajomości czuje się kimś ważniejszym od innych uczniów i posiada władzę w gimnazjum. Z drugiej strony, dzięki posiadanym koneksjom i nadal wrażliwemu sercu, ratuje Andrzeja Radka z opałów i pomaga mu, gdy ten ma zostać wydalony ze szkoły.
Działania Zabielskiego powodują, że bohater coraz bardziej ulega metodom zaborcy – zakłada kółko rusofilskie, czyta utwory literackie i zachwyca się coraz bardziej wszystkim, co ma związek z kulturą rosyjską. Wstrząsem emocjonalnym jest recytacja „Reduty Ordona” Adama Mickiewicza przez Zygiera. Dopiero wtedy Borowicz odkrywa, że tak naprawdę nigdy nie przestanie być Polakiem, a to, co robił do tej pory, było haniebne i godne pożałowania. Dopiero teraz młodzieniec w pełni rozumie historię opowiedzianą mu przed laty przez powstańca Szymona Nogę.
Mentalność bohatera zmienia się – organizując tajne spotkania młodzieży w specjalnie przygotowanym przez Mariana Gontalę pomieszczeniu, odkrywa wielkie dzieła polskiej literatury. Po przeczytaniu Dziadów wzrusza się i ucieka do lasu, aby tam w samotności pomyśleć nad swoim życiem i wcześniejszymi błędami. Kończąc naukę w gimnazjum, Marcin zakochuje się w Annie Stogowskiej, lecz po powrocie z wakacji okazuje się, że jego ukochana została zesłana w głąb Rosji. Borowicz załamuje się i wtedy pomocną dłoń podaje mu Andrzej Radek.
Marcin Borowicz jest bohaterem dynamicznym, która przez jedenaście lat na naszych oczach rozwija się i dojrzewa emocjonalnie. Przechodząc przez różne etapy, ostatecznie dochodzi do wniosku, że patriotyzm i przeciwstawianie się rusyfikatorom są najważniejszym celem w życiu.
Kim jest autor Syzyfowych prac? Trudno nie zagłębić się w jego biografię, wiedząc że był związany z ziemią świętokrzyską.
Stefan Żeromski urodził się 14 października 1864 w Strawczynie. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej Wincentego Żeromskiego herbu Jelita i Józefy z Katerlów Żeromskiej. Wychował się w Ciekotach w Górach Świętokrzyskich. Jego ojciec przed powstaniem utracił majątek i aby utrzymać rodzinę, został dzierżawcą folwarków. W 1863 roku wspierał Polaków walczących w powstaniu styczniowym. Oboje rodzice Żeromskiego pochowani są w Leszczynach.
W roku 1873 dziewięcioletni Stefan trafił na rok do szkoły początkowej w Psarach. W 1874 roku rozpoczął naukę w Męskim Gimnazjum Rządowym w Kielcach; jego nauczycielem był m.in. Antoni Gustaw Bem. Z tego okresu pochodzą jego pierwsze próby literackie – wiersze, dramaty, przekłady z literatury rosyjskiej. Trudności finansowe i początki gruźlicy spowodowały, że gimnazjum ukończył w 1886 roku bez uzyskania matury. W tym samym roku rozpoczął studia w Instytucie Weterynarii w Warszawie (uczelnia nie wymagała matury). Tam zetknął się z ruchem socjalistycznym, działał m.in. w tajnej akcji oświatowej wśród rzemieślników i robotników.
W 1889 roku zmuszony został porzucić studia z powodów finansowych i zaczął pracować jako guwerner w domach ziemiańskich, między innymi w Łysowie (obecnie gmina Przesmyki koło Siedlec) i w Nałęczowie. Od roku 1889 jego utwory ukazywały się na łamach Tygodnika Powszechnego, Głosu, Nowej Reformy.
W 1892 roku przebywał krótko w Zurychu, Wiedniu, Pradze i Krakowie. Jesienią tego roku ożenił się z Oktawią z Radziwiłłowiczów Rodkiewiczową, którą poznał w Nałęczowie, po czym wyjechał z żoną i jej córeczką z pierwszego małżeństwa do Szwajcarii, gdzie objął posadę zastępcy bibliotekarza w Muzeum Narodowym Polskim w Rapperswilu. Tam powstawały m.in. Syzyfowe prace.
Po powrocie do kraju w roku 1897 pracował jako pomocnik bibliotekarza w Bibliotece Ordynacji Zamojskiej w Warszawie. Ukazały się wówczas Syzyfowe prace. W 1899 roku Żeromskim urodził się syn Adam. W tym samym roku ukazali się Ludzie bezdomni. W 1904 roku wyszła powieść Popioły, której sukces wydawniczy pozwolił Żeromskiemu porzucić pracę w Bibliotece Ordynacji i przenieść się wraz z rodziną prawie na rok do Zakopanego. Mógł całkowicie poświęcić się pracy pisarskiej.
W 1909 roku wyjechał z rodziną do Paryża, gdzie mieszkał trzy lata. Po powrocie do kraju osiedlił się w Zakopanem. Uczestniczył w zjeździe w Zakopanem w sierpniu 1912 roku, na którym powołano Polski Skarb Wojskowy. W 1913 roku założył nową rodzinę z poznaną w 1908 roku malarką Anną Zawadzką. Owocem tego związku była córka Monika. Po wybuchu I wojny światowej zgłosił się do Legionów Polskich, jednak nigdy nie brał udziału w walkach. Wrócił do Zakopanego. Wspólnie z Janem Kasprowiczem i Medardem Kozłowskim stworzył Organizację Narodową. Działał w pracach Naczelnego Komitetu Zakopiańskiego. Był prezydentem Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. 31 lipca 1918 roku zmarł na gruźlicę jego dziewiętnastoletni syn Adam. Żeromski zadedykował mu tekst publicystyczny o tematyce społeczno-politycznej pt. Początek świata pracy.
W niepodległej Polsce Żeromski zamieszkał w Warszawie, gdzie brał znaczący udział w życiu literackim. W 1922 roku ukazała się powieść Wiatr od morza, za którą otrzymał Państwową Nagrodę Literacką, a w 1924 roku powieść Przedwiośnie.
16 maja 1925 przyznano mu tytuł członka honorowego Towarzystwa Dziennikarzy Polskich we Lwowie. Filister honoris causa polskiej korporacji akademickiej „Pomerania”.
Stefan Żeromski zmarł 20 listopada 1925 w Warszawie.
Zajrzyjcie także do poniższych linków:
https://www.youtube.com/watch?v=dn1sL8yzDR8
https://www.youtube.com/watch?v=_47ocnV6ttA - audiobook
„WIERSZE DLA MAMY”
Dzień Matki to święto na cześć wszystkich matek obchodzone w wielu krajach świata. Jego współczesna forma zapoczątkowana została w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku, gdzie obchodzone jest w drugą niedzielę maja. W Polsce święto to, wypadające 26 maja, obchodzono pierwszy raz w 1914 roku w Krakowie.
Tego dnia każdy pamięta o swojej mamie. Wspominamy wtedy dzieciństwo i przypominamy sobie wszystkie piękne i beztroskie chwile, kiedy to właśnie mama się o wszystko troszczyła. Życzenia, laurki, kwiaty wiersze na Dzień Matki to jedynie symboliczne zaznaczenie tego jak mama jest dla nas ważna.
Warto pamiętać w tym dniu o swojej kochanej mamie i złożyć jej życzenia, podziękowania za ogrom poniesionego przez nią trudu. Nauczyciele bibliotekarze składają najserdeczniejsze życzenia wszystkim mamom dużo cierpliwości, radości i pociechy ze swoich dzieci.
Poniżej prezentujemy najpiękniejsze wiersze poświęcone mamie.
Karol Wojtyła „To matka?”
Choć posiwiały ciemne jej sploty,
Chociaż zmarszczkami twarz jej pokryta,
Chociaż wdzięk lekki straciły kroki,
Lecz w oczach tenże uśmiech zakwita,
Ta sama miłość w sercu jej płonie,
Co wiek swój, słabość, zapomnieć każe,
Tylko do dzieci wyciąga dłonie,
I wszystko oddać gotowa w darze.
I choć na nogach ledwo się słania,
Mnie spocząć każe, ... boś ty zmęczona,
Ty tyle dzisiaj miałaś biegania...
I tuli dziecko swoje w ramionach.
I zawsze czujna, ciągle gotowa
Pomagać dzieciom swym do ostatka,
Miłość swą w czyny zdobi, nie w słowa -
- To ma jedyna, najdroższa matka!
Anna Kamieńska „Dom matki”
Mamo, szukałam Cię w Twoim domu.
Gdzie jesteś?
Płaszcz Twój w sieni.
Każda deska podłogi krok Twój unosi.
Każda bryłka powietrza Tobą się mieni.
Nad miejscem przy stole gaśnie Twój uśmiech.
Więdną kredensowe dostatki -
Pachnące wanilią blaszane puszki,
Zeszłoroczne opłatki.
Może tu, tu gdzie czesałaś włosy srebrne?
Sypialnia Twoja pusta.
W szafie suknie Twe opuszczone.
Wiem, iskra światła na brzegu lustra
To Ty, Ty przemieniona!
Ale iskra znika.
Popiół listom, popiół pamiątkom.
A możeś Ty tu, w serca głębi, na dnie?
Mamo, Bólu, Rozłąko...
Józef Ratajczak "Mama"
Od rana do późnej nocy
o ciepło się kłopocze.
Pali w piecu, ogień dmucha,
czapki szyje nam z kożucha.
Ciepły kołnierz, ciepły szalik,
byśmy zimna nie zaznali.
A nocą, gdy śnimy o sankach,
ceruje dziury w ubrankach.
Juliusz Słowacki "Do matki"
W ciemnościach postać mi stoi matczyna,
Niby idąca ku tęczowej bramie -
Jej odwrócona twarz patrzy przez ramię,
I w oczach widać, że patrzy na syna.
Ks. Jan Twardowski "Matka"
Nieludzki urok gwiazd nad sputnikami
nieludzki pomysł śmierci
nieludzkie cierpienie
nieludzki czas co czeka z krótkim nożem renty
nieludzkie piękno mistrzów
a tu zwykła matka
jej nos okulary i pacierz na stole
moczopędna pietruszka
z selerem sałatka
i bardzo ludzka miłość
z początkiem romantycznym
z krzyżykiem na końcu
bez środka
Adam Zagajewski "O matce"
O mojej matce nie umiałbym nic powiedzieć
jak powtarzała, będziesz kiedyś żałował,
gdy mnie już nie będzie, i jak nie wierzyłem
ani w już, ani w nie będzie,
jak lubiłem patrzeć, kiedy czytała modną powieść
zaglądając od razu do ostatniego rozdziału,
jak w kuchni - uważając, że to nie jest
dla niej odpowiednie miejsce - przyrządza niedzielną kawę
albo - jeszcze gorzej - filety z dorsza,
jak czeka na przyjście gości i patrzy w lustro,
robiąc tę minę, która skutecznie chroniła ją
przed zobaczeniem siebie naprawdę - co, zdaję się,
odziedziczyłem po niej - jak i kilka innych słabości,
jak potem swobodnie rozprawia o rzeczach, które nie były jej forte,
jak ja jej niemądrze dokuczałem - tak jak wtedy, kiedy ona
porównała siebie do Beethovena głuchnącego,
a ja powiedziałem okrutnie - Ale wiesz, on miał talent...
jak wszystko mi wybaczała
jak ja to pamiętam
jak leciałem z Huston na jej pogrzeb
jak nic nie umiałem powiedzieć
i wciąż nie umiem
K. I. Gałczyński „Spotkanie z matką”
Ona mi pierwsza pokazała księżyc
i pierwszy śnieg na świerkach,
i pierwszy deszcz.
Byłem wtedy mały jak muszelka,
a czarna suknia matki szumiała
jak Morze Czarne.
Noc. Dopala się nafta w lampce.
Lamentuje nad uchem komar.
Może to ty, matko, na niebie
jesteś tymi gwiazdami kilkoma?
Albo na jeziorze żaglem białym?
Albo falą w brzegi pochyłe?
Może twoje dłonie posypały
Mój manuskrypt gwiaździstym pyłem?
„SPOTKANIA Z LEKTURĄ”
Nauczyciele biblioteki szkolnej proponują spotkanie z książką Henryka Sienkiewicza pt. W pustyni i w puszczy. Spróbujemy Wam krótko przypomnieć treść lektury i życiorys jej autora.
W pustyni i w puszczy to powieść podróżniczo-przygodowa. Pisarz przedstawił ciekawe, chwilami dramatyczne przygody głównych bohaterów w Afryce. Umieścił akcję w atrakcyjnym dla polskiego czytelnika miejscu - opisał faunę i florę kontynentu afrykańskiego oraz jego rdzennych mieszkańców - murzyńskie plemiona.
Główni bohaterowie powieści to: Stanisław Tarkowski – czternastoletni Polak i Nelly Rawlison – ośmioletnia Angielka. Ich ojcowie wspólnie pracują przy budowie Kanału Sueskiego. Dzieci zostają porwane przez Beduinów i zawiezione do Chartumu, gdzie swoją siedzibę ma Mahdi - przywódca powstania przeciwko Anglikom. Z trudem znoszą uciążliwą podróż przez pustynię. W Chartumie okazuje się, że muszą jechać dalej - Mahdi poleca porywaczom, by zawieźli dzieci do Smaina, który zaproponuje Anglikom oddanie ich w zamian za swoją żonę, Fatmę, i jego dzieci. Staś i Nel zostają tym samym skazani na śmierć - okrutny przywódca powstania spodziewa się, że zginą w tropikalnej dżungli z powodu febry lub malarii. Tymczasem Staś zabija porywaczy i wraz z Murzynami, Kalim i Meą, próbują dotrzeć do ludzkich siedzib. Bohaterowie przeżywają wiele przygód, poznają rośliny i zwierzęta Czarnego Lądu, pokonują liczne niebezpieczeństwa, z których największa to febra, na którą zachorowała Nel. Dzięki odwadze i wiedzy Stasia udaje się dzieciom odnaleźć swoich ojców.
Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – to pisarz, publicysta, działacz społeczny, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu, w zubożałej rodzinie szlacheckiej. W 1858 roku został wysłany na naukę do Warszawy. Kształcił się kolejno w trzech gimnazjach; ostatecznie w październiku 1866 roku eksternistycznie zdał maturę. Studiował najpierw w Szkole Głównej, następnie na Uniwersytecie Warszawskim, studiów jednak nie ukończył. Dorabiał w tym czasie jako korepetytor. Od 1868 roku był guwernerem u książąt Woronieckich.
Po raz pierwszy opublikował swój tekst w 1869 roku na łamach „Przeglądu Tygodniowego” (była to recenzja komedii Nasi najserdeczniejsi). Jego właściwy debiut literacki przypada jednak na rok 1872, kiedy ogłosił powieść Na marne, poświęconą życiu studenckiemu. Jeszcze w tym samym roku wydał także Humoreski z teki Worszyłły. W kolejnych latach współpracował między innymi z Gazetą Polską i Niwą, dla których pisał pod pseudonimem Litwos reportaże, felietony i recenzje. Dał się poznać jako twórca wrażliwy na trudną sytuację chłopów, czego dowodem były nowele takie jak Szkice węglem, Bartek zwycięzca czy Janko Muzykant. W tym czasie ustabilizowało się jego życie rodzinne – w 1881 roku poślubił Marię Szetkiewiczównę, z którą miał dwójkę dzieci.
Dopiero w latach 80. XIX wieku zwrócił się w stronę twórczości ku pokrzepieniu serc. Jej owocem była wydawana w latach 1884-1888 Trylogia, opowiadająca o zwycięskich epizodach z XVII-wiecznej historii Polski i zogniskowana wokół wzorca Polaka-patrioty i rycerza. Jego ogromny talent, potwierdzany kolejnymi poczytnymi powieściami, jak Rodzina Połanieckich (1895), Quo vadis (1896) czy Krzyżacy (1900) został dostrzeżony przez Szwedzką Akademię, która w 1905 roku uhonorowała go literacką Nagrodą Nobla za znakomite zasługi jako pisarza epickieg.
Sienkiewicz przez całe życie wiele podróżował, czego pamiątką były między innymi Listy z podróży do Ameryki (1876-1878), Listy z Afryki (1891-1892), ale także powieść W pustyni i w puszczy (1911).
Po wybuchu I wojny światowej wyjechał do Szwajcarii. Osiadł w Vevey koło Lozanny. Zmarł 15 listopada 1916 roku. Osiem lat później jego prochy sprowadzono do Polski.
Ciekawostki:
- Gdy w sierpniu 1908 Sienkiewicz wraz z żoną mieszkał w rudawskim domu z wieżyczką, codziennie rano przynosił mu świeże mleko lubiany przez niego miejscowy chłopiec Staś Tarkowski. Jego imię i nazwisko otrzymał później główny bohater powieści.
- Pierwowzorem Nel była 10-letnia adoptowana córka przyjaciela Sienkiewicza – Wandzia Ulanowska.
- Inspiracją dla charakteru stosunków łączących Stasia i Nel były relacje dwojga dziecięcych bohaterów powieści Jeanie Gould Gwiazda przewodnia, na którą Sienkiewicz natrafił u swojej znajomej – Teofili Szumlańskiej.
Rozwiązując quizy sprawdzisz swoją wiedzę ze znajomości treści lektury:
https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,315375-_w_pustyni.html
https://samequizy.pl/test-z-lektury-w-pustyni-i-w-puszczy/
Audiobook
https://www.youtube.com/watch?v=9Y60f0ku-YA
Film
Biblioteka szkolna zaprasza do biblioterapii
Gdy ktoś się zaczyta, to albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym co mu dolega, albo się ubawi, albo zaśnie – w każdym przypadku skorzysta.
(Henryk Sienkiewicz)
W obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa niejeden z nas potrzebuje wyjątkowego traktowania i wsparcia. Dorośli potrafią nazywać emocje, dzieciom określanie tego, co czują przychodzi z trudnością. Dlatego pomocna jest biblioterapia - proces dynamicznego oddziaływania zachodzącego pomiędzy osobowością czytelnika, a literaturą.
Za podstawowy cel biblioterapii uznaje się wsparcie, umacnianie odbiorcy poprzez ukierunkowane czytanie. Oczywiście, należy pamiętać, że nie istnieją recepty uniwersalne, odpowiednie dla wszystkich, jednak potencjał tkwiący w literaturze może stać się skutecznym środkiem terapeutycznym dla dzieci i dorosłych.
Biblioteka szkolna zachęca rodziców i uczniów do domowej biblioterapii. W okresie walki z epidemią koronawirusa szczególnego znaczenia nabierają materiały dostępne w sieci.
https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf
https://www.medexpress.pl/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-koronawirusie-pobierz-bezplatny-poradnik/76708
https://dzieciecapsychologia.pl/wp-content/uploads/2020/03/Je%C5%BCyk-Bartek.pdf
http://dorotabrodka.pl/wp-content/uploads/2020/03/bajka-o-kwarantannie-i-wirusie-z-kolorem.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=x1YbDDpMXb8&app=desktop
https://lekarzedlaprzedszkolakow.pl/kategoria/zdrowe-sluchowisko/
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZEÓW Z BIBLIOTEKĄ SZKOLNĄ
18 maja przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała dla Was informacje dotyczące tego święta.
Zostało ono ustanowione w Moskwie 28 maja 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO.
ICOM powstała w 1946 roku i od tego czasu funkcjonuje przy UNESCO tworząc Komitety Narodowe w wielu krajach. Międzynarodowa Rada Muzeów jest organem konsultacyjnym Rady Ekonomicznej i Społecznej ONZ. Polska należy do ICOM od 1948 roku i jest jednym z ponad 170 krajów zrzeszonych w ICOM.
W tym dniu w muzeach organizowane są wydarzenia artystyczne, ciekawe wystawy, spotkania z artystami. Celem obchodów jest ukazanie roli i podkreślenie wartości muzeów w rozwoju społeczeństwa, a także zachęcanie do wspierania muzealnictwa.
W Międzynarodowym Dniu Muzeów do wspólnych obchodów przyłączają się muzea na całym świecie. Organizują one wydarzenia promujące kulturę oraz sztukę - festyny, odczyty, wystawy, ekspozycje, konferencje.
Od 1997 roku pod patronatem Rady Europy organizowana jest Noc Muzeów. W wybranym dniu muzea, galerie sztuki i instytucje kulturalne otwarte są do późnych godzin nocnych. Organizatorzy inicjują wiele wydarzeń, warsztatów artystycznych, spotkań oraz innych atrakcji, które zachęcają do wzięcia udziału w Nocy Muzeów. Większość placówek kulturalnych w tym czasie nie pobiera żadnych opłat za wejście. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Z każdym rokiem coraz więcej placówek na całym świecie przyłącza się do wspólnych obchodów. Polska pierwszą Noc Muzeów zorganizowała w 2003 roku w poznańskim Muzeum Narodowym. W tym dniu i w nocy warto wybrać się do muzeów, galerii sztuk i innych instytucji kulturalnych, w celu uczestniczenia w niepowtarzalnych spotkaniach ze sztuką. A muzea o nocnej porze nabierają niezwykle tajemniczego uroku. Międzynarodowy dzień Muzeów i Noc Muzeów stanowią jedne z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w roku.
#Zostań w domu i zwiedzaj muzea.
Będąc w domu możesz wybrać się na wycieczkę do Warszawy, Krakowa, a nawet do Malborka. W tym czasie gdy musimy pozostać w domu wiele placówek kulturalnych oferuje atrakcje bez wychodzenia z domu. Jedną z takich możliwości jest zwiedzanie muzeów on-line.
W naszym regionie mamy wiele ciekawych do zobaczenia muzeów, takich jak: Muzeum Narodowe w Kielcach – placówka muzealna z ponad 100-letnią tradycją. W swoich zbiorach posiada cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, archeologii i przyrody. Dużą atrakcją jest Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, gdzie można obejrzeć jak dawniej wyglądała sala lekcyjna, w której uczył się pisarz. Niedaleko Kielc we wsi Oblęgorek znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza. Mieści się ono w pałacyku, który pisarz otrzymał od społeczeństwa w podziękowaniu za jego pracę twórczą.
Poniżej biblioteka szkolna poleca muzea, które warto zobaczyć i zaprasza do wspólnego zwiedzania on-line.
Muzeum Narodowe w Kielcach
Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego
Muzeum Henryka Sienkiewicza
Muzeum Wsi Kieleckiej
Wawel
https://wawel.krakow.pl/zostanwdomu
Zamek Królewski w Warszawie
https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/aktualnosci/poznaj-zamek-online
Muzeum Powstania Warszawskiego
https://www.1944.pl/artykul/wirtualne-muzeum,4828.html
Muzeum Soli w Wieliczce
https://www.ai360.pl/panoramy/278
Zamek Krzyżacki w Malborku
https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/html5/index.php?id=34844#/69124/179.998
JAN PAWEŁ II (1920-2005)
Nazywał się Karol Wojtyła. Dla przyjaciół Lolek. Być przyjacielem Karola… kto by nie chciał? Mieć za przyjaciela (przyszłego) Świętego… Tak po prostu. Zwłaszcza, że Ten Człowiek nie stronił od ludzi. Jako mały chłopak był zawsze wśród kolegów. Na studiach podobnie. Potem jako duchowny – chciał być dla każdego, kto był w potrzebie. Jednał, kochał, modlił się i słuchał. Rozumiał ludzi i ich problemy. Był wrażliwym i mądrym człowiekiem. Od dzieciństwa powierzał swoje życie Bogu w codziennej modlitwie, z którą nie ustawał aż do końca. Trudne doświadczenia z młodości połączone z wytrwałym i ufnym kontaktem z Bogiem, stanowiły solidny fundament, na którym opierała się jego misja życia.
Tu wszystko się zaczęło…
Urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, miasteczku położonym ok. 50 km od Krakowa. Jego ojciec – Karol senior – był żołnierzem (porucznikiem). Pracował jako urzędnik wojskowy, choć jego wyuczony zawód to krawiec. Matka – Emilia z d. Kaczorowska – zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Karol miał o 14 lat starszego brata – Edmunda. Miał też siostrę, Olgę, która zmarła niedługo po urodzeniu.
Jego rodzice byli dobrymi, szanowanymi i religijnymi ludźmi. Mama była głęboko wierząca i wymarzyła (wymodliła?) sobie, by jeden syn był lekarzem, a drugi księdzem – nieważne w jakiej kolejności. Emilia była dość chorowitą osobą. Zmarła w wieku 45 lat, kiedy Karol miał niespełna 9 lat, a Edmund 23 lata – kończył studia medyczne w Krakowie.
Od tej pory Karolem zajmował się ojciec. Przejął się wychowaniem swoich synów – zwłaszcza małego Karola. Pilnował planu dnia, w którym zawsze był czas na modlitwę, naukę i zabawę. Mały Karol codziennie przed lekcjami chodził na Mszę, na której służył jako ministrant. Po szkole grał z kolegami w piłkę nożną i w ping-ponga. Oprócz edukacji szkolnej, także w domu tata dbał o jego rozwój intelektualny – uczył go języka niemieckiego, pielęgnował w nim patriotyzm, przybliżając historię Polski.
Wrażliwy chłopak
W wieku 10 lat Karol rozpoczyna naukę w Gimnazjum Męskim w Wadowicach. Tu zachwyca się poezją i teatrem. Należy do szkolnego kółka teatralnego – tam odkrywa i stopniowo rozwija swoją pasję aktorską. Karol jest pilnym uczniem, lubianym i towarzyskim kolegą. Lubi sport, aktywność fizyczną. Niewykluczone, że wzór i zapał ku temu czerpie też od swojego starszego brata Edmunda, którego darzy ogromnym autorytetem. Niestety, gdy Karol ma 12 lat, jego ukochany brat nagle umiera (jako młody lekarz zaraża się śmiertelną szkarlatyną w czasie opieki nad chorymi).
Kiedy Bóg drzwi zamyka, to otwiera okno
Wojtyłowie – ojciec i syn, przybyli do Krakowa w 1938 r. Zamieszkali u krewnego, w suterenach domu przy ul. Tynieckiej 10. Tata zajmował się domem, a młody Karol studiami.
Wojtyła studiował polonistykę tylko przez rok. W międzyczasie brał czynny udział w spotkaniach koła teatralnego.
We wrześniu 1939 r. na Polskę najechały niemieckie wojska. Nie oszczędzili także Krakowa. Karol wraz z innymi studentami był świadkiem aresztowania 183 profesorów swojej uczelni (UJ), którzy zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego.
Wraz ze znajomymi z koła teatralnego podjął walkę słowem. Po kryjomu wieczorami spotykali się i przy muzyce Szopena recytowali dzieła polskich poetów. By uniknąć wywiezienia na przymusowe roboty do Niemiec, zgłosił się na ochotnika do pracy w kamieniołomie na Zakrzówku. Potem przeniesiono go do zakładów chemicznych Solvay w Borku Fałęckim.
W tym czasie ciągle uczył się i brał udział w próbach kilkuosobowego konspiracyjnego Teatru Rapsodycznego, założonego przez znajomego z czasów gimnazjum – z Wadowic – Mieczysława Kotlarczyka. Codzienność Karola nie składała się tylko z pracy i spotkań teatralnych. Niezmiennie dbał także o swoją duchowość. Uczęszczał na msze do pobliskiego kościoła na Dębnikach, gdzie poznał Jana Tyranowskiego – miejscowego ascetę i mistyka, który prowadzi przy parafii koło różańcowe. Tyranowski przybliżył Karolowi postać i duchowość św. Jana od Krzyża oraz pogłębił jego nabożeństwo do Maryi. Karol często wstępował po pracy na Solvayu do pobliskiej kaplicy przy klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w Łagiewnikach. Tu po raz pierwszy zetknął się z historią siostry Faustyny Kowalskiej i usłyszał o kulcie Bożego Miłosierdzia, którego stanie się gorliwym głosicielem i orędownikiem.
W lutym 1941 r. nagle zmarł jego ojciec, Karol senior. Ostatnia, najbliższa osoba z rodziny. Przełom, jaki nastąpił wraz ze śmiercią ojca, domagał się urzeczywistnienia w życiu Karola, który to postanawia poświęcić swoje życie kapłaństwu. Żegnając się z teatrem, dwukrotnie próbuje wstąpić do zgromadzenia karmelitów bosych. Jednak ze względu na trwającą wojnę, formalnie było to niemożliwe. Korzystając z tego, co dostępne (choć ciągle tajne i narażające na wywózkę do obozu koncentracyjnego), wstępuje do krakowskiego seminarium duchownego. Zajęcia w seminarium, w czasie okupacji odbywały się potajemnie i w trybie eksternistycznym. Studenci – młodzi klerycy, a było ich niewielu – z narażeniem życia spotykali się na zajęciach w kurii, przy ulicy Franciszkańskiej. Karol studiował filozofię i teologię aż do sierpnia 1944 r., kiedy po wybuchu powstania w Warszawie, okupanci niemieccy – w obawie o podobny scenariusz w innych miastach Polski – zarządzili łapankę w Krakowie, której celem było schwytanie wszystkich młodych – potencjalnych powstańców. Karol cudem uniknął aresztowania. Po tym wydarzeniu Książę Stefan Sapieha – arcybiskup krakowski – zgromadził wszystkich kleryków w bezpiecznym miejscu – zamieszkali w pomieszczeniach kurii archidiecezjalnej i tam ukończyli seminarium.
Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie już po wojnie, 1 listopada 1946 r. w kaplicy Pałacu Arcybiskupów. Następnego dnia – w Zaduszki, w krypcie św. Leonarda w Katedrze Wawelskiej – neoprezbiter ks. Karol Wojtyła odprawił swoje trzy pierwsze Msze święte za zmarłych rodziców i brata. Kilkanaście dni później wyjeżdża do Rzymu, gdzie kontynuuje studia teologiczne (badania nad mistyką św. Jana od Krzyża).
Ksiądz doktor wujek Karol
Latem 1948 r. po powrocie z Rzymu Karol Wojtyła rozpoczął pracę duszpasterską w parafii w Niegowici (wieś w diecezji krakowskiej) i kontynuował studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niecały rok później, na wiosnę 1949 r. został przeniesiony do Krakowa, do parafii św. Floriana. Tutaj organizował życie duszpasterstwa akademickiego, prowadził kursy dla narzeczonych, rekolekcje, odprawiał msze akademickie. Wyjeżdżał ze studentami na wyprawy kajakowe i wędrówki górskie.
Czasy rządów komunistycznych nie sprzyjały Kościołowi i wierze – kontakty z osobami duchownymi były niemile widziane przez władze. By uniknąć podejrzeń, młodzi nazywali ks. Karola „wujkiem”. W trakcie tych wypraw, wieczorami odbywały się rozmowy na różne, ważne dla młodych tematy. Owocem tych dyskusji stała się książka Miłość i odpowiedzialność, którą napisał „wujek” Karol.
Ks. Wojtyła potrafił znaleźć wspólny język nie tylko z młodymi, ale i z naukowcami, lekarzami, profesorami. Jednocześnie, pod pseudonimem, pisał wiersze i publikował artykuły w prasie. Był wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wykładał tam przedmioty związane z etyką. Latem 1958 r. w wieku 38 lat dostał nominację na biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej.
Totus Tuus
28 września 1958 r. w Katedrze Wawelskiej otrzymał sakrę biskupią. Tego dnia bp Karol Wojtyła całą swoją posługę i siebie zawierzył Matce Bożej, czyniąc słowa Totus Tuus (Cały Twój) swoim zawołaniem biskupim, a potem także papieskim. Jako biskup, prócz sztandarowych biskupich obowiązków (tj. wizytacji, udzielania sakramentów bierzmowania, święceń) szczególnie zajmował się duszpasterstwem młodzieży. Był także inicjatorem powszechnego organizowania kursów przedmałżeńskich.
W 1962 r. bp Karol Wojtyła wyjechał do Rzymu, by pod przewodnictwem papieża Jana XXIII uczestniczyć w Soborze Watykańskim II. Tu szczególnie zajął się tematem duszpasterstwa w świecie współczesnym. W trakcie soboru, 3 czerwca 1963 r., umiera Jan XXIII. Jego następcą zostaje papież Paweł VI, który mianuje bp Karola Wojtyłę na arcybiskupa metropolitę krakowskiego.
Uroczysty ingres odbył się 8 marca 1964 r. Trzy lata później papież mianuje go kardynałem.
Mimo tytułów i awansów, bp Karol nie dystansuje się do ludzi, pozostając tak samo troskliwym kapłanem, jakim był do tej pory. Był człowiekiem o wysokim poczuciu odpowiedzialności za misję, którą mu powierzył Bóg. Siły do udźwignięcia Kościoła w trudnych i niesprzyjających Kościołowi czasach komunizmu w Polsce czerpał nieustannie z Eucharystii i osobistej, wytrwałej modlitwy. Owocem jego wymodlonej i wytrwałej postawy sprzeciwu wobec ówczesnych władz komunistycznych było m. in. wybudowanie kościoła na terenie nowo powstałego miasta-dzielnicy robotniczej – Nowej Huty. Miasto to miało być miejscem bez religii, miejscem bez Boga. Staraniami biskupa krakowskiego – Wojtyły, wzniesiono tam świątynię Arka Pana, która stała się symbolem zwycięstwa Boga nad ówczesną ateistyczną władzą Polski Ludowej.
Najwięcej uwagi skupiał jednak na młodzieży, którą nie bez przyczyny traktował jako sól ziemi i światłość świata.
Wspierał każdą formę duszpasterstwa młodych (m. in. nowo powstały Ruch Światło-Życie – popularna Oaza czy Grupy Apostolskie). Troska o młodzież była dla kardynała Wojtyły sprawą podstawową, wiedział, że ma ona ogromny wpływ na przyszłość Kościoła, Ojczyzny i świata. Lubił muzykę, lubił śpiew i miał nietuzinkowe poczucie humoru, czym sobie zaskarbił niejedno młode serce. Nie zmieniło się to nawet wtedy, kiedy został papieżem.
Habemus papam
16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na następcę św. Piotra. Przyjął imię Jan Paweł II… i Maryję, jako powierniczkę i opiekunkę jego kolejnej misji dla Kościoła. Od setek lat pierwszy papież nie-Włoch. Pierwszy papież-Polak. Pierwszy papież-pielgrzym. Pierwszy, który 40-krotnie okrążył Ziemię, by móc spotkać się z każdym człowiekiem spragnionym Miłości, szacunku i pokoju. Pierwszy papież bez lektyki – pierwszy w papamobile. Pierwszy papież-internauta. Pierwszy papież wielu premierowych spotkań i wydarzeń. Papież-wizjoner. Młody duchem, także dzięki młodzieży. W trosce o młodych, zainicjował systematyczne spotkania z młodzieżą całego świata. Światowe Dni Młodzieży po raz pierwszy odbyły się w Rzymie w 1985 r.
Nie ma to tamto – Subito santo!
Karol Wojtyła nie zmieniał swojego stylu czy sposobu duszpasterzowania w Kościele. U podstawy jego życia – niezmiennie od dzieciństwa – była modlitwa, jego osobisty kontakt z Bogiem. Bogu też powierzył młodzież z całego świata, będąc już u kresu sił, na łożu śmierci. Pamiętał o młodych. I zapewne nadal gotowy jest orędować za nimi u Niego.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37, w wigilię święta Miłosierdzia Bożego. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie. Po sześciu latach został błogosławionym – 1 maja 2011 r. w Święto Miłosierdzia Bożego, beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI. W trzy lata później kanonizowany przez papieża Franciszka – 27 kwietnia 2014 r., także w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Św. Jan Paweł II jest patronem rodzin i Światowych Dni Młodzieży.
Prezentacja o Janie Pawle II
http://www.kaliska.pl/dropbox/images/files/Jan%20Pawe%C5%82%20II%20prezentacja%204.04.2013r..pdf
https://diecezja.pl/jan-pawel-ii-i-milosierdzie/
SŁOWA JANA PAWŁA II
Karol Wojtyła miał bardzo dobry kontakt z młodymi ludźmi, mówił do nich językiem prostym i zrozumiałym. Nauczyciele bibliotekarze przedstawiają ponadczasowe słowa, które papież Jan Paweł II wypowiedział na swoich licznych spotkaniach do młodzieży:
Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali. (...) Każdy z was znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie - jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba obronić, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić - dla siebie i dla innych.
Nie lękajcie się waszej młodości i waszych głębokich pragnień szczęścia, prawdy, piękna i trwałej miłości!
Życie jest pielgrzymką ciągłych odkryć; odkrywania, kim jesteście, odkrywania wartości, które nadają kształt waszemu życiu.
Człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie pozbawione jest sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością.
Młodość to czas, w którym człowiek odczuwa największą potrzebę akceptacji i wsparcia, kiedy najbardziej pragnie być wysłuchany i kochany.
Zadawajcie sobie pytanie: jak powinienem przeżyć swoje życie, aby go nie zmarnować? Na jakim fundamencie powinienem je budować, aby było naprawdę szczęśliwe?
Młodość sama w sobie jest wielkim bogactwem każdego chłopca i każdej dziewczyny.
REGULAMINY SZKOLNYCH KONKURSÓW BIBLIOTECZNYCH
Drodzy Uczniowie klas II!
Biblioteka szkolna zaprasza Was do udziału w zdalnym konkursie czytelniczym pt. Z Brzechwą i Tuwimem na wesoło
Cele konkursu:
- mobilizowanie uczniów do czytania,
- pogłębianie ciekawości czytelniczej,
- popularyzowanie literatury polskiej dla dzieci,
- kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
- kształtowanie umiejętności korzystania z technologii informatycznej.
Regulamin konkursu
- Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów klas II.
- Obejmuje znajomość wierszy Jana Brzechwy z tomu Brzechwa dzieciom oraz Juliana Tuwima Wiersze dla dzieci.
- Konkurs będzie miał formę testu. Odbędzie się zdalnie.
- Przygotowane przez bibliotekarzy zadania wychowawcy drogą elektroniczną przekażą uczniom.
- Rozwiązania wraz z imieniem, nazwiskiem i klasą należy przesłać na adres biblioteka33@op.pl do dnia 24.05.2020r.
Drodzy Uczniowie klas IV!
Biblioteka szkolna zaprasza Was do udziału w zdalnym konkursie czytelniczym pt. Z książką za pan brat
Cele konkursu:
- zachęcanie i mobilizowanie uczniów do regularnego czytania,
- kształtowanie wrażliwości moralnej i estetycznej przez kontakt z literaturą,
- rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
- aktywowanie uczniów poprzez udział w konkursach.
Regulamin konkursu:
- Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów klas IV.
- Obejmuje znajomość utworów J. Brzechwy Akademia pana Kleksa i R. Dahl Charlie i fabryka czekolady.
- Konkurs będzie miał formę testu. Odbędzie się zdalnie.
- Przygotowane przez bibliotekarzy zadania wychowawcy drogą elektroniczną przekażą uczniom.
- Rozwiązania wraz z imieniem, nazwiskiem i klasą należy przesłać na adres biblioteka33@op.pl do dnia 24.05.2020r.
Drodzy Uczniowie klas V!
Biblioteka szkolna zaprasza Was do udziału w zdalnym konkursie frazeologicznym pt. Czytam, więc wiem
Cele konkursu:
- podnoszenie sprawności językowej,
- propagowanie kultury i tradycji języka polskiego,
- wzbogacanie i ubarwianie języka,
- zwiększenie jego wyrazistości oraz zdolność wyrażania emocji,
- rozwijanie zainteresowań językiem ojczystym, potrzeb i nawyków czytelniczych.
Regulamin konkursu:
- Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów klas V.
- Obejmuje znajomość polskich frazeologizmów.
- Zdalny konkurs będzie miał formę testu (do związku frazeologicznego należy dopasować objaśnienie).
- Przygotowane przez bibliotekarzy zadania wychowawcy drogą elektroniczną przekażą uczniom.
- Rozwiązania wg wzoru na teście wraz z imieniem, nazwiskiem i klasą należy przesłać na adres biblioteka33@op.pl do dnia 24.05.2020r.
#ZASMAKUJ W BIBLIOTECE
Od 8 do 15 maja 2020 r. obchodzony jest XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tym okresie biblioteki zazwyczaj organizują wydarzenia kulturalne, spotkania z autorami, warsztaty i konferencje. Tegoroczny Tydzień Bibliotek jest obchodzony on-line pod hasłem #zasmakuj w bibliotece. Z tej okazji zachęcamy uczniów, rodziców i nauczycieli do skorzystania z poniższych propozycji.
Na chętnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kielcach w przestrzeni wirtualnej czekać będzie wiele atrakcji.
Na Facebooku i stronie internetowej MBP w Kielcach jest już prezentowany nowy logotyp biblioteki.
Ukazywać się będą ciekawe informacje przybliżające kieleckie placówki i sylwetki bibliotekarzy, Świętokrzyskiego Bibliotekarza Roku 2019 oraz dawnych pracowników bibliotek, którzy obecnie mieszkają w różnych zakątkach Polski i świata.
Odbędzie się także przegląd niezwykle interesujących bibliotek z różnych kontynentów i prezentacja archiwalnych zdjęć MBP.
Specjalnie dla biblioteki życzenia, nagrania i wyjątkowe zdjęcia z okazji święta przygotowali: znakomity pianista Maksym Rzemiński, Kielecki Teatr Tańca, Teatr Lalki i Aktora Kubuś, Teatr Piasku Tetiany Galitsyny, kieleckie restauracje, cukiernie i kawiarnie.
Czytelnikom na pewno przypadnie do gustu cykl Biurka znanych pisarzy. Będą mogli dowiedzieć się, gdzie powstają znakomite thrillery Tess Gerritsen i Robina Cooka, jak wygląda warsztat pisarski Wojciecha Chmielarza, Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, Małgorzaty Kursy, Alka Rogozińskiego oraz Roberta Małeckiego (laureata Nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody Kryminalnej Piły). Otrzymają także odpowiedzi na pytania, która z autorek lubi pisać w łóżku, kto podczas pisania podjada lub w ogóle zapomina o jedzeniu i piciu. Joanna Bator wyjaśni, w czyim towarzystwie czuje się najlepiej. Małgorzata Gutowska-Adamczyk opisze magiczny widok roztaczający się za jej oknem, a Andrzej Pilipiuk zdradzi, nad jaką książką obecnie pracuje.
Nie zabraknie również spotkań z mistrzami kuchni, takimi jak Robert Sowa, Jakub Kuroń, Grzegorz Zawierucha, Tomasz Pawlusek, Piotr Kucharski, Marieta Marecka, Jagna Niedzielska i Gosia Molska oraz propozycji dla najmłodszych. Dla nich MBP przygotowała przedstawienie Nocne hece w bibliotece. Dzieci będą mogły posłuchać także rad dotyczących dobrych manier, udzielanych przez prawdziwych ekspertów, m.in. Grzegorza Kasdepke.
Zapraszamy naszych uczniów do wzięcia udziału w konkursie z nagrodami organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Instytut Dizajnu. Niżej zamieszczamy link, w którym pracownicy Instytutu przedstawiają na czym polega konkurs: https://www.facebook.com/MBPKielce/videos/274156306949756
Spotkania z lekturą
Biblioteka szkolna zachęca uczniów klasy V do powtórki z lektury Tajemniczy ogród. Spróbujemy Wam przybliżyć kilka informacji dotyczących autorki i samej książki.
Powieść Tajemniczy ogród napisała Frances Eliza Hodgson Burnett. Książka po raz pierwszy opublikowana została w 1911 roku. Przed wydaniem ukazywała się w odcinkach w czasopiśmie The American Magazine.
Frances Eliza Hodgson Burnett(ur. 24 listopada 1849 w Manchesterze, zm. 29 października 1924 w Plandome, Nowy Jork) – to brytyjska powieściopisarka, autorka sztuk teatralnych. Zadebiutowała opowiadaniem opublikowanym w 1865 r. Pisała głównie opowiadania dla kobiecych czasopism. Dzięki nim mogła poprawić poziom życia rodzeństwa. Pierwszą powieść Panna Lowrie, opisującą życie górników opublikowała w 1877 r. Jej powieści i dramaty poruszały problematykę społeczną.
Rozgłos i powodzenie przyniosła jej książka dla dzieci Mały lord, która stała się bestsellerem swoich czasów, była również adaptowana jako sztuka teatralna.
Burnett napisała 39 powieści, głównie dla dzieci, a także wspomnienia z młodości pt. Leśna boginka (1893). Twórczość dla dzieci przyniosła autorce sławę. Niektóre jej utwory, tłumaczone na wiele obcych języków – nadal cieszą się powodzeniem. Do najbardziej znanych książek pisarki należą: Mały lord, Mała księżniczka i Tajemniczy ogród.
Akcja tej ostatniej rozgrywa się pod koniec XIX w. i obejmuje czas od wiosny do lata. Początkowo wydarzenia dzieją się w Indiach, w domu rodziców Mary Lannox i u państwa Crawfordów. Później bohaterka przeprowadza się do posiadłości Misselthwaite Manor, w której próbuje rozwikłać tajemnice. Podczas lektury poznajemy również pierwsze lata życia Mary i Colina oraz wydarzenia, które doprowadziły do zamknięcia ogrodu. Tajemniczy ogród to powieść obyczajowa, która przedstawia losy dwojga nieszczęśliwych dzieci.
Bohaterami utworu jest troje dzieci. Mary, która przybywa do domu swojego wuja Archibalda Cravena, ma 10 lat. W takim samym wieku jest jej chory kuzyn Colin. Dick ma 12 lat i jest bratem Marthy, służącej w domu ojca Colina. Mary i Dick spotykają się po raz pierwszy w ogrodzie, w którym sadzą kwiaty. Wkrótce dołącza do nich Colin. Podczas wspólnej zabawy i pracy w zapomnianym przez dorosłych miejscu dzieci zaprzyjaźniają się ze sobą. Związani wspólną tajemnicą Mary i Colin zmieniają się na lepsze – przestają być samolubni, odnajdują radość życia.
Tytułowy tajemniczy ogród to zapomniany, zamknięty od 10 lat i otoczony murem zakątek wielkiego parku otaczającego posiadłość wujka Mary, Archibalda Cravena. Mimo zaniedbania i braku opieki, wciąż rosną w nim róże i inne wrażliwe, wymagające pielęgnacji kwiaty. Natura pokazuje swoją siłę, wystarczy odrobina starań, by rozkwitła pełnym blaskiem. Widoczne jest tu porównanie do sytuacji Mary – dziecka zaniedbanego pod względem rozwoju psychicznego i społecznego, które jednak, przy odrobinie poświęconej mu uwagi, potrafi zmienić się w osobę pełną radości życia.
Ciekawostki:
- Tajemniczy ogród ma swój polski akcent. W 1993 roku na podstawie książki został nakręcony film w reżyserii Agnieszki Holland z przepiękną muzyką Zbigniewa Preisnera.
- Inspiracją do napisania Tajemniczego ogrodu było dla autorki miejsce, gdzie zamieszkała po rozwodzie ze swym mężem. Szczególnie upodobała sobie ogród różany, który sama pielęgnowała, i w którym oddawała się swej pasji pisarskiej.
- Pierwsze polskie wydanie Tajemniczego ogrodu ukazało się w 1917 roku.
- Książka znalazła się na liście tytułów tworzących kanon 50 książek dla dzieci i młodzieży, które zostały wyłonione z plebiscytu czytelników Gazety Wyborczej i wybrane przez wybitnych znawców literatury.
Proponujemy Wam obejrzenie filmu Tajemniczy ogród:
https://www.cda.pl/video/12194349
Na koniec zachęcamy Was do sprawdzenia swojej wiedzy z lektury i rozwiązania krzyżówki. Zacienione pola odczytane pionowo utworzą rozwiązanie. Życzymy powodzenia.
Największe biblioteki na świecie
Drodzy Uczniowie!
Stare biblioteki kojarzą nam się z drewnianymi zdobionymi półkami, dużą ilością kurzu, pożółkłymi stronami i charakterystycznym zapachem starych książek. Jednak najpiękniejszą cechą biblioteki jest panująca cisza pośród otaczających nas magicznych treści ukrytych pod grubymi okładkami. Rodzajów bibliotek jest mnóstwo, między innymi akademickie, publiczne, szkolne, a także specjalistyczne. Nauczyciele bibliotekarze przygotowali dla Was zestawienie 10 największych bibliotek na świecie.
10. Nowojorska Biblioteka Publiczna
Biblioteka w Stanach Zjednoczonych zawierająca kolekcję 11 milionów książek. Jako, że jest publiczna, dostęp do niej mają wszyscy. Bibliotekę fundowali przez lata filantropi i bogaci przedsiębiorcy z intencją zbierania informacji i historii powszechnie dostępnej. W przeciwieństwie do Biblioteki Kongresu nie rządzi nią żadna partia polityczna.
9. Ukraińska Biblioteka Narodowa im. Wernadskiego w Kijowie
Utworzona w 1918 roku. W jej kolekcji znajduje się 13 milionów książek, rękopisów i tekstów. Większość z książek datowanych jest na XVIII i XIX wiek. Dziennie odwiedza ją do 2000 osób, w skali roku około 500 tysięcy. Rocznie do księgozbioru przybywa około 500 tysięcy pozycji. Sam budynek wygląda niezbyt ciekawie.
8. Biblioteka Uniwersytetu Harvardu w Cambridge w Stanach Zjednoczonych
Biblioteka ta jest największą prywatną kolekcją spośród wszystkich uniwersytetów na świecie. Posiada ponad 13 milionów egzemplarzy. Ufundowano ją w 1638 roku, co czyni ją najstarszą w Stanach Zjednoczonych. Posiada 90 oddziałów. Pierwszą książkę podarował sam John Harvard, którego kolekcja liczyła tylko 400 książek. Podobnie jak kilka innych padła ofiarą pożaru, który pochłonął znaczną część zasobów.
7. Moskiewski Instytut Informacji Naukowej przy Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie.
W rzeczywistości nie jest to biblioteka. Jednakowoż instytut posiada ponad 13,5 milionową kolekcję książek. Gromadzi każdą publikację wydaną w Rosji.
6. Brytyjska Biblioteka w Londynie
Kolejna biblioteka, która otrzymuje kopię każdej książki opublikowanej w kraju. Biblioteka ma największą kolekcję przedmiotów z wielu krajów w różnych językach, liczącą ponad 15,0 milionów sztuk. Kolekcja ta jest tak różnorodna, są tu cyfrowe zapisy, jak i teksty wyryte na kamieniach. Jeśli chodzi o same książki, to ma ich około 14 milionów z dużą ilością datowanych woluminów nawet na 2000 lat przed Chrystusem. Biblioteka szybko się rozrasta gdyż, dodaje średnio około 3 milionów pozycji w skali roku.
5. Narodowa Biblioteka Niemiec we Frankfurcie
Posiada kolekcję 18,5 milionów pozycji. Podobnie jak Biblioteka Narodowa w Rosji od 1917 roku ma na celu archiwizować wszystkie niemieckie publikacje. Jest to również usankcjonowane prawnie, aby oddawać kopię dzieła do Biblioteki Narodowej. Ma ona w swojej kolekcji dosłownie wszystko, co wiąże się z Niemcami, wliczając pozycje z czasów Wojny Światowej i książek propagandowych ze wszystkich krajów zamieszanych w wojnę. Niemiecka Biblioteka Narodowa znajduje się właściwie w trzech budynkach, tj. we Frankfurcie, Berlinie i Lipsku.
4. Biblioteka i Archiwum Kanady w Ottawie
Budynek biblioteki jest wielkości dwóch boisk piłkarskich. Posiada jedną z najstarszych książek pochodzących z Ameryki Północnej, którą wydrukowano w 1470 roku. Oczywiście jest ona dostępna dla tych, co posiadają oficjalne pozwolenie. Kolekcja biblioteki to prawie 19 mln egzemplarzy książek i innych historycznych dokumentów.
3. Rosyjska Narodowa Biblioteka w Petersburgu
Biblioteka typowo naukowa, otwarta tylko dla pracowników instytucji, które są członkami Rosyjskiej Akademii Nauk i dla ludzi z wyższym wykształceniem. Ufundowana przez cara Piotra I w 1714 roku. Od roku 1715 wprowadzono nakaz, iż każda naukowa instytucja lub naukowiec publikujący coś musiał dostarczyć kopię swoich dzieł. To zdecydowanie pomogło zebrać bibliotece tak wielką kolekcję z ponad 20 milionami woluminów.
2. Chińska Biblioteka Narodowa
Największa biblioteka Azji. Posiada kolekcję opiewającą na prawie 29 milionów książek. Przetrzymuje największą światową kolekcję chińskiej literatury. Założono ją w 1909 roku w Pekinie. Co ciekawe, drobna część kolekcji zapisana jest na żółwich skorupach. Jej kolekcja obejmuje podręczniki i książki w ponad 115 językach.
1. Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych
Największa biblioteka na świecie. Ma największą liczbę książek, nagrań, map i rękopisów, których jest ponad 33 mln. Znajduje się w Waszyngtonie i jest jednocześnie najstarszą biblioteką w Stanach Zjednoczonych. Powstała w 1800 roku. Ciekawostką jest, że zatrudnia 5000 pracowników.
KONKURS PATRIOTYCZNY
W związku z tym, że maj jest miesiącem wielu świąt narodowych, biblioteka szkolna zachęca naszych uczniów do udziału w konkursie ogłoszonym na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Konkurs Wykonaj polski symbol narodowy
Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz zaprasza uczniów szkół podstawowych i średnich z regionu świętokrzyskiego do udziału w konkursie Wykonaj polski symbol narodowy.
Technika wykonania i format pracy są dowolne – ma ona przedstawiać nasz symbol narodowy tożsamy z obowiązującymi przepisami prawa. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 15 maja.
Konkurs jest jednoetapowy. Przeprowadzony zostanie w trzech kategoriach: uczniowie szkół podstawowych (klasy I-III), uczniowie szkół podstawowych (klasy IV-VIII) oraz uczniowie szkół średnich. Prace są zgłaszane indywidualnie, a każdy z autorów może nadesłać wyłącznie jedną pracę.
Do wygrania są atrakcyjne nagrody rzeczowe. Zwycięskie prace (I-III miejsce w każdej kategorii) zostaną ponadto zaprezentowane na stronie internetowej i profilu Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego na Facebooku, a także podczas wystawy pokonkursowej w urzędzie.
Regulamin konkursu jest dostępny na stronie:
DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK
Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświecenia, solidarności i prawa do rozwoju dobra wspólnego – tak mówił wielki Polak Jan Paweł II.
8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto to zostało ustanowione w Polsce w 1985 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych. Wydarzenie początkowo skierowane do bibliotek i bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek (8-15 maja).
Z tej okazji nauczyciele bibliotekarze przygotowali garść ciekawostek związanych z biblioteką jako instytucją i zawodem bibliotekarza.
Co oznacza wyraz biblioteka?
Słowo to pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblios – to księga, theke – składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne. To także pomieszczenie, w którym przechowywane są książki i inne materiały źródłowe.
Bibliotekarz – pracownik biblioteki, zatrudniony zawodowo w bibliotekarstwie. Pierwsze wzmianki o zawodzie bibliotekarza pochodzą już ze starożytności. Był to najczęściej uczony. W odrodzeniu i oświeceniu mógł nim zostać każdy człowiek posiadający wykształcenie. Bibliotekarzami byli urzędnicy książęcy i królewscy, miłośnicy ksiąg, poeci i uczeni. Często bibliotekarstwo było traktowane jako zajęcie uboczne, dorywcze. Bibliotekarze nie interesowali się w ogóle lub w bardzo małym stopniu bibliotekami, w których pracowali. Jedynie nieliczni przeszli do historii jako zasłużeni.
Sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero w XIX wieku, kiedy zaczęto wymagać od bibliotekarzy fachowego przygotowania i stałego zatrudnienia. W II połowie XIX wieku zostały wprowadzone pierwsze oficjalne egzaminy bibliotekarskie we Francji, Anglii i Niemczech. Otworzono również pierwsze szkoły zawodowe oraz pierwszą katedrę bibliotekoznawstwa.
Największa biblioteka w Polsce
Największą polską biblioteką jest akademicka Biblioteka Jagiellońska w Krakowie. Jest to główna wypożyczalnia Uniwersytetu Jagiellońskiego, która wraz z Biblioteką Medyczną Collegium Medicum oraz bibliotekami wydziałowymi i instytutowymi tworzy system biblioteczno-informacyjny UJ. Jej historia powiązana jest nieodłącznie z historią samego Uniwersytetu Jagiellońskiego, stąd też za datę utworzenia uznaje się rok 1364.
Do dzisiaj zachowały się kodeksy, używane w XIV wieku. Do XVI wieku jej zbiory stale się powiększały, dopiero wiek XVII przyniósł pewien kryzys. Z pomocą przyszła bibliotece i całemu uniwersytetowi Komisja Edukacji Narodowej w osobie Hugona Kołłątaja. Na jego wniosek połączono rozproszone zbiory i utworzono jedną wypożyczalnię ogólnouniwersytecką o charakterze publicznym. Rozkwit biblioteki na przełomie XIX i XX wieku wiąże się także z osobą Karola Estreichera, twórcy Bibliografii Polskiej, który dbał zwłaszcza o wzrost liczby druków w języku polskim. W latach 1931-1939 postawiono bibliotece nowy gmach, który w czasach późniejszych był dwukrotnie rozbudowany.
Obecnie kubatura gmachu Biblioteki Jagiellońskiej wynosi145 248 m3, powierzchnia użytkowa 32891 m2, a pomieszczenia biblioteczne zajmują 27 287 m2. Biblioteka wyposażona jest w 10 czytelni ogólnych i specjalistycznych, salę katalogów, wypożyczalnię, magazyny biblioteczne, 2 sale wystawowe oraz salę konferencyjną.
Najstarsza Biblioteka w Polsce
Najstarszą w Polsce jest biblioteka dominikanów w Krakowie, czyli Biblioteka Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów. Funkcjonuje prawdopodobnie od pierwszej połowy XII wieku (w 1222 roku św. Jacek założył w Krakowie pierwszy w Polsce konwent dominikanów). Najstarsza jednak zachowana w archiwaliach wzmianka o bibliotece pochodzi z roku 1514. Ze źródeł historycznych wynika, że klasztor był intelektualnym centrum dominikanów, a bogate księgozbiory służyły braciom z całego kraju. W roku 1850 wielki pożar Krakowa objął również klasztor dominikanów – spłonęła wtedy większa część księgozbioru. Po pożodze zbudowano nowe pomieszczenie dla biblioteki. Do naszych czasów z pierwszych lat funkcjonowania biblioteki krakowskiego klasztoru zachowało się niewiele dzieł. Dzięki hojności fundatorów i przyjaznym stosunkom z księgarzami i drukarzami w krótkim czasie rozrosły się zbiory biblioteki o wiele wartościowych dzieł.
Obecnie placówka liczy prawie 100 tys. woluminów książek, ponad 20 tys. roczników czasopism oraz blisko 20 tys. starych druków.
CIEKAWOSTKI CZYTELNICZE
Wydawcy książek prześcigają się w pomysłach, aby zachęcić czytelnika do sięgnięcia po książkę. W bibliotekach i księgarniach mamy ogromny wybór książek, które kuszą nas piękną czcionką, grafiką i kolorowymi fotografiami na okładce. Dzisiaj chcemy Wam przedstawić kolejne ciekawostki z cyklu Naj… o książkach.
Najmniejsza książka
Najmniejsza wykonana dotąd książka to mikrochip wyryty na krystalicznej silikonowej stronie, która mierzy 70 na 100 mikrometrów. Wydrapana za pomocą wiązki promieni jonowych na Uniwersytecie Simona Frasera w Kanadzie publikacja nosi tytuł Teeny Ted from Turnip Town. Autorem tego miniaturowego dzieła jest Malcolm Douglas Chaplin. Książka posiada nawet swój własny identyfikator ISBN, chociaż potrzeba mikroskopu elektronowego, aby ją przeczytać. Jej cena to 15 tysięcy dolarów.
Najmniejszą w Polsce książkę wykonał w 1976 roku Zygmunt Szkocny z Katowic (zmarły 19 lutego 2003 roku, w wieku 92 lat), z zawodu architekt. Książka ma wymiary 0,8 x 1 mm. Na 28 stronach został napisany własnoręcznie przy użyciu wyłącznie piórka technicznego i szkła powiększającego alfabet łaciński. Zygmunt Szkoncy to autor ponad 200 miniaturowych książek. Jego publikacje opisują ważne wydarzenia historyczne, polityczne i ekonomiczne, życiorysy wybitnych ludzi, noblistów.
Biblioteka szkolna zaprasza Was do wirtualnej wizyty w Muzeum Najmniejszych Książek Świata w Katowicach i poznania historii powstania miniaturowych książek.
Największa książka
Na 62. Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem zaprezentowano gigantyczny atlas – największą książkę, jaką kiedykolwiek wydano na świecie. Wymiary atlasu pt. Ziemia to 1,8 m na 275 m. Pozycja zostanie wydana jedynie w 31 egzemplarzach po 100 tysięcy dolarów każdy. Wydawca sprzedał już dwa egzemplarze do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Każde dzieło robione jest na zamówienie. Praca nad jednym egzemplarzem trwa miesiąc. Żeby przewrócić stronę w atlasie, wydawca Gordon Cheers podczas specjalnego pokazu musiał zrobić to obiema rękami, żeby nie zniszczyć olbrzymich kart tego niezwykłego dzieła.
Najgrubsza książka
Najgrubszą książką świata, dostępną wyłącznie na zamówienie (w Niemczech za jedyne 9 999 euro), jest Das dickste Buch des Universums (w tłumaczeniu Najgrubsza książka wszechświata). Dzieło mierzy sobie 408 cm grubości, liczy 50 560 stron i waży 220kg. Po raz pierwszy zaprezentowano ją publicznie na Targach Książki we Frankfurcie, w październiku 2010 roku. W książce znaleźć można prace ponad 40 tysięcy dzieci (rysunki i teksty), nadesłane na konkurs związany z bezpieczeństwem najmłodszych na drogach.
Dla porównania najgrubszą książką dostępną w regularnej dystrybucji jest zbiór wszystkich historii o Pannie Marple autorstwa Agaty Christie (12 powieści i 20 opowiadań), opublikowany w maju 2009 roku przez HarperCollins. Książka ma 32,2 cm grubości, 4032 strony i waży ponad 8 kg. Książkę wydano w nakładzie 500 egzemplarzy (cena wynosiła 1000 funtów).
Spotkania z lekturą
Nauczyciele z biblioteki szkolnej zachęcają do poznania lub utrwalenia wiedzy o lekturze pt. Dzieci z Bullerbyn. Książka ta jest ukochaną lekturą kilku pokoleń czytelników. Powieść została napisana w 1947 roku przez szwedzką pisarkę Astrid Lindgren.
W utworze dziewczynka o imieniu Lisa opowiada o przygodach swoich i innych dzieci z liczącej trzy zagrody osady Bullerbyn. Akcja toczy się w ciągu trzech kolejnych lat.
Pierwowzorem Bullerbyn jest osada Sevedstorp niedaleko miasteczka Vimmerby, gdzie w 1907 roku urodziła się Astrid Lindgren. Do dziś można oglądać położone obok siebie trzy domy w Sevedstorp. Tu rodzice przyszłej pisarki przeprowadzili się krótko po jej narodzinach i tu spędziła dzieciństwo.
Książka składa się z trzech części, a każda z nich podzielona jest na rozdziały. Bohaterowie to: rodzeństwo Lisa, Lasse i Bosse, siostry Anna i Britta oraz jedynak Olle, któremu w dalszej części książki rodzi się siostrzyczka - Kerstin. Oni i ich rodzice oraz dziadziuś Anny i Britty to wszyscy mieszkańcy wioski. Dzieci mają od siedmiu do dziewięciu lat. Poznajemy ich codzienne życie, widzimy, jakie mają obowiązki domowe, jak pomagają rodzicom, uczą się w szkole, sprawują opiekują się zwierzętami.
Autorka poświęciła też wiele miejsca zabawom dzieci, których pomysłowość nie zna granic. Często bawią się razem, ale czasami chłopcy rywalizują z dziewczynkami i płatają im figle (dziewczynki zwykle odpłacają tym samym), zdarza się też, że mali bohaterowie psocą i denerwują dorosłych. Nie jest to jednak zamierzone, wszystkie dzieci bowiem są sympatyczne, uczynne i nie chcą nikomu sprawiać przykrości ani kłopotów. Bardzo kochają swoich rodziców.
Jeszcze kilka słów o Astrid Lindgren. To szwedzka autorka literatury dziecięcej. Urodzona w rodzinie zamożnego chłopa, Samuela Augusta Ericssona i Hanny z domu Jonsson, dorastała w gospodarstwie Näs na skraju Vimmerby w Smalandii, razem z trójką rodzeństwa i rodzicami. Była drugim w kolejności dzieckiem. Naukę szkolną rozpoczęła w wieku 7 lat; gdy miała 13 lat, jedno z jej wypracowań ukazało się w „Gazecie Wimmerby”. W wieku 16 lat zdała egzamin końcowy w gimnazjum z celująca oceną ze szwedzkiego. Rok później zaproponowano jej pracę w „Gazecie Wimmerby”; była korektorką i pisała krótkie notki i reportaże.
A teraz możecie sprawdzić swoją wiedzę na temat lektury Dzieci z Bullerbyn, poniżej znajduje się link do quizu.
https://samequizy.pl/jak-dobrze-znasz-dzieci-z-bullerbyn/
Zachęcamy uczniów do wykonania rysunku ulubionej postaci z tej lektury i przysłania go na adres biblioteka33@op.pl.
Lekcja patriotyzmu z biblioteką szkolną
Drodzy Uczniowie, zbliża się miesiąc maj, a pierwsze dni tego miesiąca to bardzo ważne daty w historii Polski. Zapraszamy Was do wspólnego świętowania. Na początek trochę historii.
1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy
Międzynarodowe Święto Pracy (ang. International Workers Day), lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, to święto obchodzone 1 maja dla upamiętnienia i uznania osiągnięć klasy robotniczej. Tego dnia dawniej organizowano pochody pierwszomajowe, które miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna Solidarność. Święto Pracy było jednym z najważniejszych świąt w PRL-u. Miało ono również szczególną wagę dla nazewnictwa w tym okresie. Nazwę 1 Maja nosiło wiele ulic i placów w Polsce. Na cześć Święta Pracy otrzymała nazwę również jedna z ,najnowocześniejszych i największych kopalń w ówczesnej Polsce – KWK 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim.
1 maja – wstąpienie Polski do Unii Europejskiej
1 maja jest ważnym dniem także z innego powodu. Tego dnia 2004 roku Polska, wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami, wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie wspólnoty i swego rodzaju definitywne zakończenie istniejącego w latach 1945–1989 dwubiegunowego podziału kontynentu.
Siedziba Unii Europejskiej znajduje się w Brukseli. Unia Europejska ma swoją flagę.Na granatowym tle znajduje się okrąg złożony z dwunastu żółtych gwiazd na granatowym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy.
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Od 2004 roku 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ale to nie jedyny powód ustanowienia Święta Flagi akurat 2 maja. Tego dnia obchodzimy święto Polonii i Polaków poza granicami kraju i jest to możliwość manifestowania wspólnoty wszystkich Polaków.
Barwy flagi złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, które stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te według symboliki mają następujące znaczenie:
- Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie.
- Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.
Polecamy! Zajrzyjcie do poniższych linków:
https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A
https://www.youtube.com/watch?v=AMi7DWaQsVk
https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM
3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja
Autorami Konstytucji 3 maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Nie obyło się bez przeszkód podczas obrad w trakcie, których uchwalono Konstytucję. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii), sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 maja określili ją jako ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny.
Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, tak zwanej gołoty. Celem ograniczeń względem szlachty było zapobieganie możliwości przekupstwa biednego szlachcica przez agentów obcego państwa. Konstytucja potwierdzała też przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu, mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej, a także prawo nabywania szlachectwa. Miasta miały prawo do wysłania na Sejm 24 plenipotentów jako swoich przedstawicieli, którzy mieli głos w sprawach dotyczących miast. Akt ten obejmował pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej.
Konstytucja 3 maja znosiła liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany oraz ograniczała prawa sejmików ziemskich. W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestaje istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce zostaje powołana Rzeczpospolita Polska. Zniesiona zostaje też wolna elekcja, która w wieku XVIII w ogóle się nie sprawdziła, jej miejsce zastępuje władza dziedziczna, którą po śmierci króla Józefa Poniatowskiego miał przejąć władca z dynastii Wettynów. Aby czuwać nad bezpieczeństwem wprowadzono stałą armię, której liczebność miała sięgać 100 tysięcy żołnierzy oraz ustanowiono podatki w wysokości 10% dla szlachty i 20% dla duchowieństwa – gołota, mieszczanie i chłopi byli zwolnieni z płacenia podatku. Katolicyzm został uznany za religię panującą, jednocześnie zapewniono swobodę wyznań, choć apostazja wciąż była uznawana za przestępstwo. Aby Konstytucja była zawsze aktualna, co 25 lat miał się zbierać Sejm Konstytucyjny, który miałby prawo zmienić zapisy w Konstytucji.
Święto Konstytucji 3 Maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie było zakazane we wszystkich zaborach. Dopiero po I Wojnie Światowej, kiedy Polska odzyskała niepodległość Święto Konstytucji 3 Maja zostało wznowione. Podczas II Wojny Światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej święto zostało zdelegalizowane. W1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 Maja– znów jest świętem narodowym a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.
NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI WSZECH CZASÓW WEDŁUG MAGAZYNU THE TELEGRAPH
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Wybierając książkę do czytania, spójrzcie na przygotowaną przez magazyn The Telegraph listę Najlepszych książek dla dzieci wszech czasów. Z listy 100 tytułów nauczyciele bibliotekarze wybrali dla Was 11 propozycji. To pozycje, które czytają kolejne pokolenia od lat i nadal cieszą się one niemalejącym zainteresowaniem. Niektóre z tych książek znajdują się w kanonie lektur szkolnych. Są niezwykłe, ponadczasowe, poruszą i zachwycą zarówno dzieci, nastolatków jak i dorosłych.
Kubuś Puchatek Alan Alexander Milne
Kubuś to chyba najsłynniejszy miś na świecie. Mieszka w Stumilowym Lesie w otoczeniu przyjaciół. Jest nieco roztrzepany, wiecznie burczy mu w brzuszku i wciąż wplątuje się w jakieś kłopoty, ale w jego słowach kryje się wiele życiowej mądrości, o którą sam miś siebie nie podejrzewa.
O czym szumią wierzby Grahame Kenneth
Opowieść o świecie przyrody, którego nie dostrzegamy na co dzień. Bohaterowie: Kret, Szczur, Ropucha, Borsuk i Wydry przeżywają zabawne i wzruszające przygody. To historia o prawdziwej przyjaźni, odwadze i marzeniach.
Czarnoksiężnik z krainy Oz Frank Baum Lyman
To przygoda 12-letniej Dorotki, Stracha na wróble, któremu brak rozumu, blaszanego Drwala ubolewającego nad brakiem serca i Lwa, któremu brak odwagi. W słowach wypowiadanych przez bohaterów skrywa się wiele symbolicznych znaczeń: Posiadanie serca lub nie, nie zależy od tego, jak bardzo kochasz, ale jak mocno jesteś kochany przez innych. Książka doczekała się licznych ekranizacji, zarówno w postaci filmów fabularnych, jak i animowanych. Była także wielokrotnie wystawiana na scenie jako musical.
Alicja w Krainie Czarów Lewis Carroll
Kolejna słynna książka, w której wiele rzeczy nie jest takimi, jak się wydaje. Opowiada o dziewczynce, która podążając za królikiem trafia do nory skrywającej, jak się okazuje, przejście do zupełnie niezwykłego świata. To klasyczna powieść z pogranicza snu i jawy.
Tajemniczy ogród Frances Hodgson Burnett
Przepiękna i wzruszająca historia o przyjaźni, miłości i pokonywaniu własnych słabości. Dla wielu z nas kojarzy się z dzieciństwem. Opowiada o samotnej i chorowitej dziewczynce, która odnalazła prawdziwy dom w objęciach przyrody, w tajemniczym świecie ukrytego ogrodu.
Opowieści z Narnii 1. Lew, Czarownica i stara szafa Clive Staples Lewis
Kultowy cykl opowieści, który uczy rozwijać wyobraźnię kolejnych młodych pokoleń. Powieść Lew, czarownica i stara szafa opowiada historię czwórki zwyczajnych dzieci: Piotra, Edmunda, Zuzanny i Łucji Pevensie. W domu profesora Kirke'a odkrywają szafę, która prowadzi do magicznego świata Narnii.
Baśnie Hans Christian Andersen
Baśnie Andersena często zawierają w sobie historie i zdarzenia, które nie należą do najweselszych. Jednak ukryta w nich mądrość, głębia przedstawianych historii i niezwykli bohaterowie sprawiają, że baśnie są utworami ponadczasowymi. Brzydkie Kaczątko, Calineczka, Królowa Śniegu, Księżniczka na ziarnku grochu – to tylko kilka najbardziej znanych tytułów.
Mały Książę Antoine de Saint Exupery
Wyjątkowość tego utworu należy rozpatrywać w szerszym kontekście: tylko pozornie jest to lektura przeznaczona dla dzieci. Pod warstwą baśniowej fabuły pełnej wieloznaczności, znajduje się też wątek realistyczny i psychologiczny. To króciutka historia o tym, co w życiu najważniejsze, o miłości, przyjaźni, relacjach międzyludzkich i życiowej mądrości. Jest to także jedna z książek, które sprzedały się na świecie w ponad 100 milionowym nakładzie.
Harry Potter i Kamień Filozoficzny Joanne Kathleen Rowling
Kolejna książka, którą zna chyba cały świat. Opowiada o małym chłopcu, który pewnego dnia dowiaduje się, że jest czarodziejem i że będzie pobierał nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa.
Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery
To jedna z najbardziej znanych powieści młodzieżowych wszech czasów. Pełna ciepła opowieść o losach rudowłosej dziewczynki Ani Shirley. Niedawno ukazała się kolejna ekranizacja słynnej “Ani”.
Pippi Pończoszanka Astrid Lindgren
Opowieść o niezwykłej dziewczynce, która łamie wszystkie zasady dobrego wychowania. Robi tylko to, co chce i kiedy chce. Nie chodzi do szkoły, mieszka w towarzystwie konia i małpki. Jest wielką kłamczuchą, ale ma dobre serce. Astrid Lindgren napisała tę opowieść dla swojej chorej córki. Książka stała się jedną z najbardziej znanych na świecie.
CIEKAWOSTKI CZYTELNICZE
Nauczyciele biblioteki szkolnej polecają cykl pt. Naj… o książkach, w którym będą prezentować ciekawostki o najstarszych, najmniejszych, najgrubszych, najszerszych książkach. Za Encyklopedią PWN warto przypomnieć, że książka to dokument piśmienniczy, zapis myśli ludzkiej, raczej obszerny, w postaci publikacjiwielostronicowej o określonej liczbie stron, o charakterze trwałym. Ale książka to coś więcej niż przedmiot, to mądrość, z której możemy czerpać wiedzę.
Dziś polecamy przeczytać ciekawostki o najstarszych księgach.
NAJSTARSZE KSIĘGI
Złota Księga Etrusków
Data powstania: około VI wiek p.n.e.
Miejsce znalezienia: dolina rzeki Struma, południowo-wschodnia Bułgaria
Jeśli wybierzecie się na wakacje do Bułgarii, koniecznie odwiedźcie Muzeum Narodowe w Sofii. Będziecie mieć okazję zobaczyć prawdopodobnie najstarszą kompletną książkę świata – Złotą Księgę Etrusków. Odnaleziono ją w dolinie rzeki Struma w południowo-wschodniej Bułgarii i liczy sobie około 2,5 tysiąca lat.
Jest to sześć złotych płytek spiętych złotymi obręczami, zapisanych w języku etruskim, którego do tej pory naukowcy nie zdołali całkowicie odczytać – nieznane jest znaczenie większości słów w tym języku. Na niektórych tabliczkach ujrzycie ilustracje: harfę, syrenę, żołnierzy i jeźdźca. Prawdopodobnie książka została stworzona na pogrzeb arystokraty – wyznawcy orfizmu.
Ten niezwykle cenny artefakt trafił na tereny współczesnej Bułgarii prawdopodobnie dzięki starożytnym kupcom podążającym szlakami handlowymi z Włoch na północ Europy. Muzeum Narodowemu w Sofii książkę przekazał w 2003 roku 87-letni darczyńca z Macedonii.
Złote tabliczki z Pyrgi
Data powstania: około V wiek p.n.e.
Miejsce znalezienia: starożytny port Pyrgi, Włochy
Kolejna książka wykonana ze szczerego złota zawiera inskrypcje w języku etruskim. Trzy złote tabliczki, z których dwie zapisano w języku Etrusków, a jedną po fenicku, znaleziono w 1964 roku podczas wykopalisk prowadzonych w starożytnym porcie Pyrgi we Włoszech. Ich powstanie datuje się na około 400-500 rok p.n.e.
Na brzegach szczerozłotych kart widoczne są otwory. Naukowcy sądzą, że powstały one na skutek spięcia tych płytek razem. Tabliczki zawierają informację o powierzeniu świątyni w Pyrgii fenickiej bogini Astarte przez tyrana Caere – Thefarie Velianasa.
Tabliczki z Pyrgi można zobaczyć w Narodowym Muzeum Etruskim w Rzymie.
Biblioteka z Nag Hammadi
Data powstania: około IV wiek n.e.
Miejsce znalezienia: Nag Hammadi, Egipt
W 1945 roku dwóch beduińskich chłopów kopało w poszukiwaniu nawozu nieopodal miejscowości Nag Hammadi. Podczas pracy natrafili na gliniany dzban z 13 papirusowymi kodeksami oprawionymi w skórę. Tym samym dokonali jednego z największych odkryć archeologicznych XX wieku.
Naukowcy ocenili, że księgi powstały około 350 roku n.e. Zawierają teksty apokryficzne spisane w języku koptyjskim, m.in. Ewangelię Tomasza, czyli zbiór 114 powiedzeń Jezusa, które miał spisać Tomasz Apostoł. Spośród 51 utworów zapisanych na papirusach, aż 49 było do tej pory zupełnie nieznanych.
Biblioteka z Nag Hammadi jest przechowywana w Muzeum Koptyjskim w Kairze.
Ewangeliarz Św. Kutberta
Data powstania: około VII wiek n.e.
Miejsce znalezienia: katedra w Durham, Wielka Brytania
Ewangeliarz Świętego Kutberta jest prawdopodobnie najstarszą oprawioną europejską księgą. Uczeni datują jego pochodzenie na VII wiek n.e. Manuskrypt zawiera spisaną po łacinie Ewangelię Świętego Jana.
Ewangeliarz został znaleziony w 1104 roku w trumnie z ciałem Świętego Kutberta z Lidisfarne, gdy dokonywano przenosin relikwii Świętego. Nie wiadomo jednak, czy była to księga, z której Święty Kutbert korzystał, czy też została stworzona jako dar do grobu.
W 2012 roku Biblioteka Brytyjska kupiła księgę za 9 milionów funtów i obecnie Ewangeliarz jest udostępniony zwiedzającym w budynku Biblioteki w Londynie.
Rozmyślania przemyskie
Data powstania: około XVI wiek n.e.
Miejsce znalezienia: greckokatolicka kapituła w Przemyślu, Polska
Nasze zestawienie nie byłoby pełne, gdybyśmy zapomnieli o najstarszej księdze spisanej w całości w języku polskim – Rozmyślaniach przemyskich. Ten sporządzony na początku XVI wieku rękopis opisuje życie Marii i Jezusa, a opiera się nie tylko o tekst Ewangelii, ale i legendy oraz apokryfy. Znajdziemy w nim humorystyczne fragmenty, np. opowieści o tym, jak Jezus w dzieciństwie pomagał Marii przyprawiać kapustę.
Manuskrypt znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i jest anonimowym odpisem starszego utworu, prawdopodobnie pochodzącego z przełomu XV i XVI wieku. Rozmyślania przemyskie.
Biblioteka szkolna poleca "Ul z książkami”
Nauczyciele bibliotekarze zapraszają wszystkich uczniów do wirtualnych spotkań autorskich z serii Ul z książkami. Polscy literaci zrzeszeni w Unii Literackiej codziennie o godz. 18.00 spotykają się z czytelnikami on-line. W tym czasie czytają utwory znane i te jeszcze niepublikowane. Odpowiadają na pytania czytelników.
Jest to wyjątkowe wydarzenie w Internecie, dzięki któremu w spotkaniach autorskich mogą uczestniczyć wszyscy użytkownicy Facebooka. Akcja przeciwwirusowych spotkań literackich na facebookowej stronie Unii Literackiej odbywa się od 16 marca 2020 r. i potrwa do końca epidemii.
Warto uczestniczyć w tych wyjątkowych spotkaniach, aby lepiej poznać i móc porozmawiać ze swoimi ulubionymi autorkami i autorami.
Serdecznie zachęcamy!
Ciekawe i śmieszne, czyli anegdoty i ciekawostki o sławnych pisarzach
Biblioteka szkolna zachęca wszystkich uczniów do zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi sławnych pisarzy.
- Adam Mickiewicz w wieku 5 lat, spadł z dachu i stracił przytomność. Jego matka od razu poleciła go opiece Najświętszej Panienki. Mały Adaś szybko odzyskał przytomność.
Wydarzenie to po latach opisał w Inwokacji:
Jak mnie dziecko do zdrowia przywróciłaś cudem,
Gdy od płaczącej matki pod Twą opiekę
Ofiarowany, martwą podniosłem powiekę.
- W książce O poetach i pisarzach inaczej Jolanta Borkowska tak opisuje pierwsze próby poetyckie Jana Brzechwy:
Bohaterką pierwszego wiersza, jaki napisał, była siostra. Dostał wtedy od niej pierwsze honorarium autorskie – 50 kopiejek – żeby wiersza nikomu nie pokazywał. Kupił za to 10 ciastek i pióro do pisania nowych wierszy.
- Mark Twain jedną ze swoich córek wydał za Polaka nazwiskiem Kuryłowicz. Podczas uroczystości 70. urodzin Twaina spytano go, co zamierza teraz robić. Pisarz odparł: Resztę życia pragnę zajmować się moim ogrodem, a w wolnych chwilach będę się uczył poprawnie wymawiać nazwisko mojego zięcia.
- Przyszły noblista Władysław Stanisław Reymont w młodości parał się wieloma zawodami. Opuściwszy ukradkiem dom rodzinny i mistrza sztuki krawieckiej, który mimo niechęci swego podopiecznego, chciał go uczynić solidnym rzemieślnikiem, Rejment (Reymontem został nieco później) wstąpił do jednej z podrzędnych grup teatralnych. Wraz z nią jeździł po kraju i zabawiał publiczność niewyszukanym repertuarem, grając pod fałszywym nazwiskiem, aby go ojciec nie mógł odnaleźć.
- Gdy po raz pierwszy Wisława Szymborska stała się właścicielką telefonu komórkowego, zadzwonił do niej sekretarz Michał Rusinek:
- Dzień dobry, pani Wisławo – powiedział.
- Skąd pan wie, że to ja?
- Przecież widzę.
- Ojej, a ja jeszcze się nie ubrałam.
- Karol Dickens miał kotkę, która potrafiła wyczuć zmęczenie swojego opiekuna i łapką gasiła świecę, kiedy ten kończył pracę. Od początku była kotem literackim, ponieważ przyszła na świat w pracowni pisarza.
- Pewnego razu Cyprian Kamil Norwid przeglądał zagraniczne gazety, a obecny przy tym jego przyjaciel zapytał:
- Czy jest dziś coś nowego?
- Owszem – odparł artysta.
- A co?
- Data – wyjaśnił Norwid.
- Hans Christian Andersen chciał zostać aktorem lub śpiewakiem, jednak mutacja razem z marnym warsztatem aktorskim pokrzyżowała mu plany.
- Witold Gombrowicz Ferdydurke pisał z pokojówką o imieniu Aniela. Kobieta, właściwie, pomagała mu ją dokończyć. To właśnie jej słowa pisarz sparafrazował: Koniec i bomba, a kto nie czytał ten trąba.
- Julian Tuwim miał znamię na lewym policzku. Kompleksy z tego powodu sprawiały, że pozwalał robić sobie zdjęcia wyłącznie prawego profilu.
23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Drodzy Uczniowie!
Czy wiecie: kto i kiedy zainicjował to święto? Skąd pochodzi zwyczaj obdarowywania się w tym dniu książkami i różami? Od kiedy na polskich utworach (książkach, filmach, płytach itd.) umieszczany jest znak copyright?
Biblioteka szkolna przygotowała dla Was, krótką historię tego święta.
Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii.
23 kwietnia to dzień istotny dla światowej literatury ze względu na rocznice śmierci i urodzin wielu pisarzy. Tego dnia w 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir. W tym czasie przypada także rocznica urodzin wielu twórców, m.in.: Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
Katalończycy 23 kwietnia obchodzą święto narodowe – Dzień Świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie Dnia Książki.
Tak więc Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku – także w Polsce.
Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds.Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskichna całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. Bo czyż nie miał racji Cycero, twierdząc, że:
„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”
Święta Wielkanocne z biblioteką szkolną
Drodzy Uczniowie!
Zbliżają się Święta Wielkanocne. W tym roku będą one inne niż zazwyczaj. Mamy jednak nadzieję, że koronawirus nie popsuje Wam całkowicie świątecznej atmosfery.
Wielkanoc to wyjątkowe święta, ważne pod względem religijnym. To czas szczególny, związany z wieloma ciekawymi zwyczajami i tradycjami, które wato znać i pielęgnować. W tym celu zapraszamy Was do odwiedzenia poniższej strony i obejrzenia prezentacji Zwyczaje wielkanocne.
Następną propozycją jaką biblioteka szkolna przygotowała dla Was jest wykonanie kartek wielkanocnych. Jak je zrobić? Pozostawiamy to Waszej inwencji. Pomysłów z pewnością macie dużo. Do kartki dołączcie życzenia, zróbcie zdjęcie i prześlijcie ją za pomocą telefonu bliskiej osobie, np. koleżance, wychowawczyni, babci czy cioci.
Serdecznie Was pozdrawiamy i życzymy miłej zabawy!
E-booki dla czytelników
Biblioteka szkolna zachęca wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli do korzystania z e-booków. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach wprowadziła możliwość utworzenia konta tymczasowego dla osób, które nie są jej czytelnikami. Dzięki temu z zasobów elektronicznych placówki będzie mógł korzystać każdy, kto wypełni formularz on-line. Konieczne jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej WBP, gdzie znajduje się ponad trzy tysiące publikacji. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Konto tymczasowe, po trzech miesiącach od momentu rejestracji, straci ważność.
Formularz oraz adres mailowy są dostępne pod linkiem: https://tiny.pl/7hjrw
Biblioteka szkolna poleca
Wyciągnij pióro, uruchom wyobraźnię, otwórz szuflady z pomysłami. Wojewoda świętokrzyski i Polskie Radio Kielce ogłaszają konkurs literacki na opowiadanie „Tak widzę świat, tak go czuję - rzeczywistość w obliczu zagrożenia”.
Prace o objętości nie większej niż 6 tysięcy znaków prosimy przysyłać do końca kwietnia pocztą elektroniczną: opowiadanie@radio.kielce.pl
W maju profesjonalne jury wybierze zwycięzcę konkursu i przyzna nagrodę główną „Złote pióro wojewody” oraz 5 tysięcy złotych.
REGULAMIN KONKURSU LITERACKIEGO NA OPOWIADANIE „TAK WIDZĘ ŚWIAT, TAK GO CZUJĘ – RZECZYWISTOŚĆ W OBLICZU ZAGROŻENIA”
Konkurs jest wspólnym przedsięwzięciem Wojewody Świętokrzyskiego i Polskiego Radia Kielce. Celem konkursu jest promocja i wsparcie twórczości literackiej z uwzględnieniem sytuacji związanej z pandemią koronawirusa - w szczególności nakazem pozostawania w domach, zakazem zgromadzeń, przemieszczania się, itd.
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
Organizatorem konkursu na napisanie opowiadania, zwanego dalej "Konkursem", jest Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach. Współorganizatorem Konkursu jest Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Kielcach „Radio Kielce” S.A. z siedzibą w Kielcach (25-317) przy ul. Radiowej 4.
Uczestnikiem Konkursu może być każda osoba fizyczna. Osoby o ograniczonej zdolności do czynności prawnych mogą wziąć udział w Konkursie pod warunkiem uzyskania zgody ich przedstawiciela ustawowego na uczestnictwo w Konkursie.
Regulamin Konkursu dostępny będzie przez cały czas trwania Konkursu na stronach internetowych Organizatora i Współorganizatora.
II. WARUNKI UCZESTNICTWA W KONKURSIE
Konkurs ma charakter otwarty.
Każdy uczestnik może przesłać tylko jedno opowiadanie konkursowe, niepublikowane wcześniej oraz nie biorące udziału w innych konkursach.
Uczestnictwo w Konkursie jest bezpłatne.
III. ZASADY KONKURSU
Konkurs trwa do 30.04.2020 r.
Konkurs polega na wybraniu przez Komisję Konkursową najciekawszego opowiadania.
Komisja Konkursowa dokona wyboru spośród wszystkich nadesłanych opowiadań, które spełniają wymagania Konkursowe.
Organizator i Współorganizator zastrzegają sobie prawo do niedopuszczenia do Konkursu opowiadania, która narusza Regulamin.
IV. JURY
Komisję Konkursową powołuje Organizator wspólnie ze Współorganizatorem.
Skład Komisji Konkursowej zostanie podany do wiadomości publicznej najwcześniej po zakończeniu okresu nadsyłania zgłoszeń, a najpóźniej w dniu ogłaszania wyników konkursu.
Organizator i Współorganizator zastrzegają sobie prawo do nieprzyznania nagrody bez podania przyczyny.
V. WYTYCZNE DOTYCZĄCE OPOWIADANIA
Utwór musi zostać nadesłany w języku polskim.
Myślą przewodnią opowiadania musi być temat: „Tak widzę świat, tak go czuję”.
Objętość tekstu nie może przekroczyć 6000 znaków ze spacjami.
Nie może zawierać treści wulgarnych, prześmiewczych, może zawierać elementy humorystyczne.
VI. ZASADY PRZESYŁANIA PRACY
Praca konkursowa musi zostać nadesłana w terminie do 30.04.2020 r.
Prace konkursowe należy przesyłać na adres mailowy: opowiadanie@radio.kielce.pl wpisując w temacie wiadomości „Konkurs - opowiadanie”.
Praca musi zostać nadesłana w formacie umożliwiającym jej edycję na potrzeby Organizatora.
VII. NAGRODA W KONKURSIE
W Konkursie zostanie nagrodzony autor najciekawszego opowiadania wybranego przez Komisję Konkursową.
Autor najciekawszego opowiadania otrzyma nagrodę w wysokości 5 000 zł (pięć tysięcy złotych).
Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone na stronie Organizatora i Współorganizatora do 31 maja 2020 r.
Organizator i Współorganizator zastrzegają sobie możliwość nieprzyznania nagrody, jeśli jury nie rekomenduje żadnej ze zgłoszonych prac.
VIII. PRAWA AUTORSKIE
Przesyłając utwór-opowiadanie Organizatorowi i Współorganizatorowi Autor zobowiązuje się do przeniesienia na nich autorskich praw majątkowych do utworu-opowiadania.
Przeniesienie autorskich praw majątkowych nastąpi przez podpisanie oświadczenia, które przygotują Organizatorzy. Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu-opowiadania ma charakter nieodpłatny.
IX. DANE OSOBOWE
Uczestnicy Konkursu, podając swoje dane osobowe, wyrażają zgodę i upoważniają Organizatora i Współorganizatora do przetwarzania tych danych osobowych dla celów organizacji Konkursu, wydania przyznanych Nagród oraz innych prawnie usprawiedliwionych celów Organizatora i Współorganizatora.
Uczestnikom Konkursu przysługuje prawo wglądu do swoich danych osobowych, prawo poprawy treści swoich danych osobowych oraz prawo żądania zaprzestania przetwarzania ich danych osobowych. Organizator i Współorganizator informują, iż podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 1000).
X. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Wzięcie udziału w Konkursie oznacza zgodę na warunki określone w Regulaminie i jest jednoznaczne z oświadczeniem, że prace zgłoszone na Konkurs zostały wykonane osobiście, bez naruszenia praw autorskich osób trzecich.
Organizator i Współorganizator nie ponoszą odpowiedzialności prawnej za naruszenie praw autorskich osób trzecich przez uczestników Konkursu.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, którego celem jest promowanie literatury pięknej dla młodego czytelnika.
Książka w naturalny sposób pobudza u dziecka chęć zdobywania wiedzy o otaczającym świecie. Codzienne czytanie uczy każdego skupienia i koncentracji, umiejętności słuchania drugiego człowieka. Mądrze wybrana książka przez dorosłych ułatwi odpowiedzi na trudne pytania często zadawane przez dzieci młodsze i te nieco starsze.
Drodzy Uczniowie, z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zachęca Was, abyście uczcili ten dzień, czytając książki. Możecie w tym celu skorzystać również ze stron internetowych.
Drodzy Uczniowie!
Nudzicie się? Nie macie co czytać? Poszukujecie lektury szkolnej, a nie macie jej gdzie wypożyczyć? Biblioteka szkolna zachęca Was do odwiedzenia poniższych stron internetowych:
www.vod.tvp.pl/kolekcja/lektury-na-ekranie,47077909,
Również TVP, TVP ABC oraz TVP Kultura emituje wiele programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.
Ponadto na stronie www.cke.gov.pl Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępnia pakiet materiałów z języka polskiego, matematyki i angielskiego dla 8-klasistów.
Zachęcamy wszystkich uczniów do korzystania z wyżej wymienionych propozycji.
Biblioteka szkolna
Warto czytać książki!
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Nie ma wątpliwości, że czytanie wpływa w znaczącym stopniu na nasz umysł. Pogłębia zasób słownictwa, uczy ortografii, interpunkcji, poszerza wiedzę. Czasami wystarczy kilka minut dziennie, by w ciągu roku przeczytać kilka wartościowych książek. Przedstawiamy 10 powodów, dla których warto czytać książki:
1. WIĘKSZY ZASÓB SŁOWNICTWA
Czytanie wzbogaca słownictwo, co znacznie pomaga w opisywaniu uczuć i myśli. Ludziom często umyka jakiś wyraz lub chcą coś powiedzieć, ale nie potrafią ubrać tego w słowa. Na szczęście można nad tym pracować, a czytanie jest najlepszym ćwiczeniem. Warto czytać książki zarówno podczas nauki czytania, jak i wtedy, kiedy ta umiejętność została opanowana do perfekcji.
2. LEPSZA PAMIĘĆ
Czytanie książek to także doskonała stymulacja mózgu. Czytając, tworzymy w głowie obrazy, łączymy nową wiedzę z tym, co już jest nam znane. Podczas czytania lektury, neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku, co przekłada się na lepszą pamięć.
3. REDUKCJA STRESU
Dlaczego warto czytać książki? Czytanie działa uspokajająco. Jeżeli wybierzesz książkę, która naprawdę Cię interesuje, stres dnia codziennego odejdzie w zapomnienie. Książki biznesowe czy poradniki warto czytać rano, natomiast wieczorem, przed snem wybierać powieści - ułatwi nam to zasypianie.
4. POGŁĘBIENIE WIEDZY
Ludzie, którzy czytają, są mądrzejsi. Nie bez powodu mówi się o kimś, kto posiada wartościową wiedzę, że jest „oczytany”. Książki pozwalają na poprawę wielu aspektów życia - od biznesu, poprzez relacje z innymi, po psychologię. Warto czytać książki, ponieważ to właśnie lektura sprawia, że człowiek poszerza swoje horyzonty i staje się jeszcze bardziej inteligentny.
5. GARŚĆ INSPIRACJI
Książki potrafią zainspirować. Czasami znajdujemy się w takim punkcie swojego życia, że nie wiemy, w którą stronę pójść. Dlaczego warto czytać książki? W lekturze może zainspirować wszystko - postawa głównego bohatera, odwiedzane miejsca, podejmowane decyzje, aktywności.
6. ROZWIJANIE WRAŻLIWOŚCI
Czytanie książek rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi. Ludzie, którzy czytają, 3 razy częściej odwiedzają muzea, a 2 razy częściej sami malują, piszą lub fotografują. Dzięki książkom rozwija się także empatia. Angażujemy się w fikcję literacką i potrafimy postawić się na miejscu drugiego człowieka, a także go zrozumieć.
7. ZWIĘSZENIE ZDOLNOŚCI ANALITYCZNYCH
Książki wpływają także na większe zdolności analityczne. Osoby, które czytają kryminały, wymagające rozwiązywania zagadek, analizowania faktów, stawiania tez, rozwijają w sobie zdolność krytycznego i analitycznego myślenia. Warto czytać książki już od najmłodszych lat, aby zauważyć pozytywny wpływ czytania w dorosłym życiu.
8. POPRAWA PISANIA
Częstsze sięganie po lekturę to także rozwijanie własnego stylu. Warto wybierać książki uznanych pisarzy, dzięki którym nauczymy się poprawności gramatycznej oraz ortograficznej. To jedna z najważniejszych korzyści, wynikających z czytania książek. Doceni ją z pewnością każdy dorosły, który już jako dziecko namiętnie czytał książki.
9. KSZTAŁTOWANIE OSOBOWOŚCI
Dzięki czytaniu możemy postawić się w różnych sytuacjach i wyobrażać sobie, co zrobilibyśmy na miejscu bohatera. Otwieramy się tym samym na nowe doświadczenia czy wyzwania, rozszerzamy horyzonty, kształtując własną osobowość. Ponadto, dziecko czytające mądre powieści przygodowe może nauczyć się pozytywnych zachowań, które w dorosłym życiu pomogą mu wybrnąć z opresji.
10. ZAANGAŻOWANIE W ŻYCIE SPOŁECZNE
Według badań przeprowadzonych przez amerykańską agencję wspierającą sztukę - NEA - ludzie, którzy regularnie czytają, znacznie bardziej angażują się obywatelsko oraz kulturowo. Co więcej, czytelnicy mają większą swobodę i łatwość wypowiedzi, robią to w sposób bardziej elokwentny. Przekłada się to na większe szanse na osiągnięcie sukcesu w życiu, a także podnosi samoocenę.
Międzynarodowy Dzień Teatru
27 marca 2020 r. w piątek przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto zostało ustanowione w 1961 r. przez Międzynarodowy Instytut Teatralny działający pod patronatem UNESCO. Miało być ono upamiętnieniem otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 r., ale również doskonałym pretekstem do zwrócenia uwagi ludzi na rolę i znaczenie teatru oraz sztuki w ogóle w życiu społeczeństwa, jego rozwoju, kształtowaniu wrażliwości i tożsamości.
Z tej okazji w Polsce Międzynarodowy Instytut Teatralny wybitnym osobom ze świata teatru przyznaje nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Biblioteka szkolna zachęca uczniów SP 33 do oglądania spektakli w Teatrze Telewizji oraz na Vod.tvp.pl.
Europejski Dzień Logopedy w czytelni SP 33
6 marca 2020 r. w czytelni szkolnej obchodzony był Europejski Dzień Logopedy. Nauczyciele naszej szkoły, którzy mają uprawnienia do prowadzenia zajęć logopedycznych przygotowali wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Odbyły się zajęcia logopedyczne z klasą I e, na których dzieci wykonywały ćwiczenia narządów artykulacyjnych, ćwiczenia oddechowe takie jak: dmuchanie wstążek, zabawa z kolorowymi piórkami. Dla uczniów klas starszych w czytelni przygotowane były rebusy, krzyżówki, łamańce językowe i gry logopedyczne.
Podczas konsultacji z rodzicami nauczyciele udzielali porad dotyczących zaburzonych głosek, prawidłowej ich wymowy i form ćwiczeń z dzieckiem. Podpowiedzieli, gdzie można szukać pomocy logopedycznej na terenie miasta.
Dzień Kobiet w bibliotece
9 marca 2020 r. w naszej wypożyczalni obchodziliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji wszystkie dziewczyny, które odwiedziły bibliotekę SP 33 i wypożyczyły jakąś książkę otrzymały słodki upominek i życzenia od pań bibliotekarek.
Zajęcia z profilaktyki uzależnień
Biblioteka szkolna realizując kierunki Polityki Oświatowej Państwa w styczniu przeprowadziła spotkania na temat uzależnień. Uczniowie klasy VII a i IV c zapoznali się z informacjami, czym jest profilaktyka. Chętnie zabierali głos w rozmowach o negatywnych właściwościach zażywania alkoholu, nikotyny i środków psychoaktywnych. Na podsumowanie zajęć wykonali plakaty dotyczące szkodliwości stosowania używek. Niektóre prace prezentujemy poniżej.
Szkolny konkurs Mistrz głośnego czytania
24 lutego 2020 r. w naszej bibliotece odbył się szkolny konkurs dla klas III pt. Mistrz Głośnego Czytania. Celem konkursu było rozbudzanie pasji czytania, rozwijanie współzawodnictwa, rozbudzanie wrażliwości na piękno języka ojczystego i wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu.
O tytuł mistrza walczyło 18 uczestników bardzo dobrze przygotowanych przez wychowawców. Uczniowie czytali fragment wylosowanej książki. Jury oceniało: płynność czytania, wyrazistość, poprawność i ekspresję artystyczną.
Wyniki konkursu:
I miejsce: Wiktoria Wijas z klasy III d, Bartosz Bernatek z klasy III e,
II miejsce: Barbara Flouret z klasy III c, Julian Ślefarski z klasy III d,
III miejsce: Mikołaj Norek z klasy III b, Magdalena Starz z klasy III a.
Wyróżnienia: Wiktor Stępień z klasy III e, Michalina Kozłowska z klasy III d, Szymon Kopciara z klasy III e, Marta Dziarmaga z klasy III a.
Walentynki w bibliotece szkolnej
14 lutego 2020 r. z okazji walentynek w naszej bibliotece wiele się wydarzyło. Wypożyczalnia została ozdobiona czerwonymi sercami. Przed biblioteką przygotowano wystawę z miłosnymi wierszami i rymowankami. Natomiast w czytelni można było obejrzeć wystawę książek prezentujących Motyw miłości w literaturze.
Zorganizowano Walentynkową Randkę w Ciemno z Książką. Na chętnych do zakochania się w książce czekały tajemnicze, zapakowane w szary papier i ozdobione czerwonymi serduszkami pozycje książkowe. W tym dniu nasi czytelnicy mogli otrzymać balonowe serce z sentencją, zachęcającą do czytelnictwa.
Dzień Bezpiecznego Internetu w czytelni SP 33
11 lutego to Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest on obchodzony z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
W naszej czytelni odbyły się zajęcia na temat: Jak bezpiecznie poruszać się w Sieci. Uczniowie zapoznali się z najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi tego, jak wykorzystywać internet w życiu codziennym jako narzędzie dydaktyczne i rozrywkowe. W trakcie spotkania poruszono też problem hejtu w sieci i skutecznego radzenia sobie z nim.
Dzień Kubusia Puchatka w bibliotece
18 stycznia 2020 r. przypada Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Data ta nie jest przypadkowa. Tego dnia 1882 r. urodził się pisarz Alan Aleksander Milne – twórca misia o bardzo małym rozumku. Z tej okazji panie z biblioteki szkolnej zaprosiły klasy II a i II c na spotkanie czytelnicze z bohaterami Stumilowego Lasu. Uczniowie z uwagą wysłuchali fragmentów książki pt. Kubuś Puchatek. Następnie wzięli udział w licznych quizach i zabawach. Dużo emocji wzbudziły zagadki dotyczące treści utworu oraz zabawa z balonami. Dzieci miały okazję posmakować Kubusiowego przysmaku – miodu. Na koniec otrzymały kolorowankę z bohaterami książki Kubuś Puchatek.
Wypożycz sobie prezent na święta
Święta już blisko, ale zanim naprawdę nadejdą,
Ty już dziś możesz otworzyć swoją pierwszą świąteczną paczkę…
Biblioteka szkolna po raz kolejny zaprasza do udziału w akcji
Wypożycz sobie prezent na święta
Przyjdź do biblioteki i spośród wielu barwnych paczek z kolorowymi wstążkami wybierz tę jedną.
Liczba paczek limitowana!
Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego ,,Mój pluszowy miś”
2 grudnia 2019 r. w czytelni szkolnej odbyło się rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego Mój pluszowy miś. Do biblioteki wpłynęły prace, przedstawiające literackie postacie misiów. Organizatorów zaskoczyła ilość prac dostarczonych na konkurs, pomysłowość prezentacji i użycie różnorodnych technik. Jury w każdej kategorii wiekowej przyznało nagrody i wyróżnienia.
Wyniki konkursu:
Klasa 0
I miejsce – Nurkowska Maja
II miejsce – Bera Igor
III miejsce – Kowalska Antonina
Wyróżnienia: Lulek Róża, Kowalczyk Klaudia, Szyba Weronika, Wagner Szymon, Wdowski Antoni
Klasy I
I miejsce – Jagiełko Julia z klasy I c
II miejsce – Jarząb Bartosz z klasy I a
III miejsce – Pietrzykowska Kaja z klasy I b
Wyróżnienia: Sukiennik Malwina z klasy I c, Brzezińska Aleksandra z klasy I a, Bernatek Jan z klasy Ic, Śmiałowska Emilia z klasy I c, Sikora Maja z klasy I b.
Klasy II
I miejsce – Jonko Hanna z klasy II c
II miejsce – Pietrzykowska Laura z klasy II a
III miejsce – Wójcikowska Lena z klasy II c
Wyróżnienia: Piłat Oliwia z klasy II a, Sutowicz Jan z klasy II c, Wójcik Tomasz z klasy II b, Jonko Adam z klasy II c, Wójtowicz Nikola z klasy II b.
Klasy III
I miejsce – Skrzyniarz Julia z klasy III d
II miejsce – Drapała Amelia z klasy III e
III miejsce – Manecki Bartłomiej z klasy III a
Wyróżnienia: Kmieć Michalina z klasy III e, Jarosz Filip z klasy III b, Bochenek Artur z klasy III a, Górnisiewicz Filip z klasy III d, Starz Magdalena z klasy III a.
GRATULUJEMYJ
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada 2019 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia biblioteka szkolna przygotowała wiele atrakcji.
Uczniowie z klasy II e z wychowawcą - panią Anetą Golą-Małek i panią z biblioteki szkolnej odwiedzili Filię nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dzieci przybyły na spotkanie ze swoimi pluszowymi misiami. Uczestniczyły w ciekawych zabawach edukacyjnych i ruchowych. Wykazały się dużą wiedzą na temat życia niedźwiedzi. Z zakrytymi oczami ubierały misia i układały puzzle przedstawiające Kubusia Puchatka. Najwięcej emocji wzbudziły tańce z misiami.
Natomiast uczniowie klasy I a z panią Bożeną Pasek i klasy I d z panią Anną Sroką uczestniczyli w zajęciach w bibliotece szkolnej. Dzieci w towarzystwie swoich misiów wysłuchały historii pochodzenia Święta Pluszowego Misia. Brały udział w quizach i zabawach ruchowych. Na czas zlizywały miód z talerzyków. Opowiadały o swoich pluszakach. Śpiewały piosenki o misiach.
Życzenia dla Ojczyzny
Biblioteka szkolna włączyła się w tegoroczne obchody Święta Niepodległości. Z tej okazji panie z biblioteki wraz z polonistkami - panią Magdaleną Sławską i panią Aleksandrą Zasuń zachęciły uczniów klas IV – VIII do napisania życzeń dla Ojczyzny. Młodzież pisała je spontanicznie, na lekcji, przy okazji wizyty w bibliotece, bez wcześniejszego przygotowania.
Spotkało nas bardzo miłe zaskoczenie. Życzenia są wzruszające, inne pełne ciepła, miłości, a także niezwykle dojrzałe, jak na młodych autorów. Była to piękna lekcja patriotyzmu. Wszystkie karteczki z życzeniami zostały umieszczone na wystawie przygotowanej z okazji Święta Niepodległości.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Tegoroczny Miesiąc Bibliotek Szkolnych upłynął pod hasłem Wyobraź sobie …. W ramach tego miesiąca nauczyciele bibliotekarze podjęli wiele działań promujących bibliotekę i czytanie książek. Uczniowie wzięli udział w akcjach Biblioteka da się lubić i Poszukiwacze zaginionych tytułów.
Dzieci ze świetlicy z panią Jolantą Grosicką odwiedziły czytelnię szkolną, gdzie zostały zainaugurowane Czwartkowe spotkania z książką. Lekturę czytał starszy kolega Piotr Górnisiewicz z klasy VII c.
Na szkolnych korytarzach pojawiły się kolorowe kartki reklamujące czytelnictwo. Przygotowano wystawę zapraszającą uczniów do odwiedzania biblioteki.
Dzień Postaci z Bajek
5 listopada 2019 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodłącznym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą i pomagają poznać prawdę o świecie i życiu.
Z tej okazji uczniowie z klasy I B i I F wraz z wychowawczyniami przybyli do biblioteki szkolnej, aby wspólnie świętować ten dzień. Pierwszaki przebrane w baśniowe stroje przyniosły ze sobą ulubione książeczki i maskotki. Pod kierunkiem pań z biblioteki wyruszyły w podróż do krainy bajek.
Na początku spotkania uczniowie zaprezentowali swoje przebrania i opowiedzieli o ulubionych postaciach bajkowych. Następnie z zaciekawieniem wysłuchali fragmentów bajek. Wiele emocji wzbudziło zgadywanie tytułów utworów na podstawie wylosowanego rekwizytu oraz zabawa w Kopciuszka.
Na koniec dzieci obejrzały wystawę książek oraz ilustracje bajkowych postaci.
Biblioteka da się lubić
18 października 2019 r. podsumowaliśmy akcję skierowaną do uczniów klas I – III, której celem było wykonanie plakatu reklamującego bibliotekę szkolną.
Wpłynęło bardzo dużo kolorowych prac. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością w sposobie promowania czytelnictwa. Najbardziej zaangażowały się klasy II e i III d wraz z wychowawcami.
Wszystkie plakaty zostały rozwieszone na szkolnych korytarzach.
Poszukiwacze zaginionych tytułów
25 października 2019 r. odbyło się podsumowanie akcji Poszukiwacze zaginionych tytułów, która miała na celu promocję czytelnictwa i biblioteki szkolnej. Uczniowie klas IV-VIII przez trzy dni odszukiwali ukryte na terenie szkoły karteczki z tytułami książek i dopisywali autorów. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i wywołała mnóstwo emocji. Uczniowie licznie zaangażowali się w poszukiwanie karteczek.
Najwięcej odpowiedzi przyniosła do biblioteki Natalia Biernat z klasy V e i zdobyła I miejsce, II miejsce zajęły: Lena Ławniczak, Wiktoria Ramiączek i Wiktoria Witkowska z klasy VI d, III miejsce zdobyły: Weronika Świetlicka, Natalia Prykan i Amelia Marwicka z klasy VI c.
Ze względu na bardzo duże zaangażowanie uczniów zostały rozlosowane dodatkowe nagrody. Nauczyciele biblioteki dziękują sponsorom upominków Galerii Echo i Pizzerii Felicita.
Międzynarodowy Dzień Pisania Listów
9 października 2019 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pisania Listów. Z tej okazji nauczyciele z biblioteki zaprosili uczniów z klasy III B z wychowawczynią panią Mirosławą Skuzą do czytelni na warsztaty pisania listów.
Trzecioklasiści przypomnieli sobie podstawowe informacje dotyczące tej formy komunikacji. Każdy z uczniów miał napisać list do swojej wychowawczyni na dowolnie wybrany temat. Wszystkie prace zostały dodatkowo pięknie ozdobione i przekazane do nauczycielki.
Zajęcia miały na celu doskonalenie umiejętności pisania i adresowania korespondencji.
Dzień Głośnego Czytania
27 września 2019 r. w bibliotece szkolnej SP 33 świętowano Dzień Głośnego Czytania. Do czytelni zostali zaproszeni uczniowie z klasy I c i I e z wychowawcami.
Panie bibliotekarki czytały fragmenty książki Waldemara Cichonia pt. Cukierku, ty łobuzie. Dzieci z zaciekawieniem słuchały o przygodach niesfornego kota imieniem Cukierek. Uczniowie w krótkiej pogadance wykazali się dużą wiedzą na temat życia i zwyczajów kotów. Pierwszaki chętnie wzięły udział w przygotowanych dla nich konkurencjach, takich jak: picie mleka ze spodeczka, zwijanie kłębka wełny, szukanie schowanej zabawki kota. Zajęcia w bibliotece dostarczyły wszystkim wiele radości.
Na koniec dzieci wspólnie pokolorowały rysunki przedstawiające bohatera czytanego opowiadania, które będą wyeksponowane w naszej bibliotece.
Dzień Chłopaka w bibliotece
30 września 2019 r. każdy uczeń, który odwiedził bibliotekę w SP 33 otrzymał słodki upominek i życzenia od pań bibliotekarek.
BIBLIOTEKA ZAPRASZA!
Biblioteka szkolna zainaugurowała wypożyczenia w roku szkolnym 2019/2020.
ZAPRASZAMY
poniedziałek – czwartek 8.00- 15.30
piątek 8.00-14.00
Oto pierwsi czytelnicy w nowym roku szkolnym - prezentujemy ich na zdjęciach.
Rok szkolny 2018/2019
WYNIKI SZKOLNYCH KONKURSÓW CZYTELNICZYCH
Klasa II – Z Brzechwą i Tuwimem na wesoło
I miejsce – Barbara Flouret z klasy II c
II miejsce - Kinga Grzywalska z klasy II d
III miejsce – Kacper Banaś z klasy II e
Wyróżnienia:
Bartosz Bernatek z klasy II e
Zuzanna Pięta z klasy II b
Klasa IV – Z lekturą za pan brat
I miejsce – Anna Górnisiewicz z klasy IV b
II miejsce – Zuzanna Kamizela z klasy IV a
III miejsce – Maja Woźniak z klasy IV a
Wyróżnienia:
Nadia Przybylska z klasy IV b
Antoni Szczepański z klasy IV f
Maja Kundera z klasy IV b
MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA
17 maja 2019 r. w bibliotece odbył się II Szkolny Konkurs Mistrz Głośnego Czytania. O tytuł mistrza walczyli uczniowie klas trzecich, wyłonieni w eliminacjach wewnątrzklasowych. Zadaniem uczestników było przeczytanie fragmentu losowo wybranej książki. Umiejętności czytelnicze uczniów oceniała komisja w składzie: p. L. Burzawa, p. W. Scelina, p. I. Bujak.
Wyniki konkursu:
Mistrz Głośnego Czytania: Filip Marcisz z klasy III B
Wicemistrz: Gabriela Tracz z klasy III B
Iga Bocheńska z klasy III C
Wyróżnienie:
Adam Sikora z klasy III A
Lena Krzysztofik z klasy III B
Mateusz Bartosik z klasy III B
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE
8 maja 2019 r. obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji w naszej bibliotece gościliśmy dzieci z przedszkola Dzieciaki pl. Przedszkolaki zwiedziły wypożyczalnię i czytelnię. Z zachwytem wędrowały między regałami bibliotecznymi i oglądały książki. Na koniec wysłuchały wierszy Juliana Tuwima i pozostawiły piękne laurki.
Spotkania z książką
23 kwietnia przypadał Dzień Książki i Praw Autorskich. W ramach II Tygodnia Świetlicowych Spotkań z Książką pani bibliotekarka gościła w świetlicy szkolnej i czytała dzieciom baśnie oraz legendy polskie.
WALENTYNKOWA RANDKA w CIEMNO z KSIĄŻKĄ
Zapraszamy !!!
Przyjdź do biblioteki, wybierz zapakowaną książkę,
a więc z ukrytym tytułem i autorem, i ……. zakochaj się
w czytaniu.
Książka to przyjaciel, który Cię nigdy nie zdradzi J )))
Akcję zaczynamy 12 lutego do wyczerpania zapasów.
Wypożycz sobie prezent na święta
Święta już blisko, ale zanim naprawdę nadejdą,
Ty już dziś możesz otworzyć swoją pierwszą świąteczną paczkę…
Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w akcji
Wypożycz sobie prezent na święta
Przyjdź do biblioteki i spośród wielu barwnych paczek z kolorowymi wstążkami wybierz tę jedną.
Liczba paczek limitowana!
Wyniki Szkolnego Konkursu Ignacy Jan Paderewski – kompozytor i polityk
6 listopada 2018 r. odbył się Szkolny Konkurs Ignacy Jan Paderewski – kompozytor i polityk. Został on zorganizowany przez bibliotekę szkolną w dniu urodzin patrona. Umożliwił siódmo- i ósmoklasistom wykazanie się wiedzą o wybitnym Polaku, jednym z wielkich twórców Polski Niepodległej. Konkursowi towarzyszyła wystawa prac poświęcona patronowi.
Zwycięzcami zostali:
Michał Bojar z klasy 8 b – 1. miejsce
Mateusz Grdeń z klasy 8 c – 2. miejsce
Natalia Madej z klasy 8 b - 3. miejsce
Gratulujemy!
W magicznym świecie bajek
5 listopada 2018 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek w bibliotece szkolnej pojawili się w towarzystwie swych ulubionych maskotek i książek uczniowie klasy 1 B ubrani w piękne bajkowe kreacje. Na zajęciach czytelniczych wykazywali się znajomością treści bajek, układali bajkowe puzzle, wcielali się w postać Kopciuszka.
Udział uczniów SP 33 w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
W październiku 2018 r. uczniowie naszej szkoły, zachęceni przez nauczycieli – bibliotekarzy, udowadniali, chętnie fotografując się z książkami czytanymi w różnych miejscach, trafność hasła tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych: Książka to przyszłość. W czytelni natomiast odbył się cykl spotkań z książką i czasopismem dla uczniów klas drugich. Przygotowano także dwie wystawy propagujące czytelnictwo.
Rok szkolny 2017/2018
Udział uczniów SP 33 w XVII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom
W dniach 2-10 czerwca 2018 r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w bibliotece szkolnej odbyły się spotkania czytelnicze z elementami bajkoterapii z udziałem uczniów klas drugich. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały pouczającej bajki pt. Ogród Dobrych Słów. Dowiedziały się, że w ogrodzie rosną kwiaty ważnych słów – przepraszam, proszę, dziękuję, o które należy dbać w szczególny sposób – używając tylko dobrych, miłych zwrotów. Na zakończenie dzieci napisały listy, w których zastosowały piękne słowa.
Wyniki szkolnych konkursów czytelniczych:
Klasa III – Czy znasz twórczość Astrid Lindgren?
I miejsce-Katarzyna Janik z klasy III g,
II miejsce- Kinga Kozubek z klasy III e i Krzysztof Kłosowski z klasy III f
III miejsce – Julita Jończyk z klasyIII g.
Klasa IV – Z książką za pan brat
Zwycięzcy:
Gabriela Dudzik z klasyIV c,
Otylia Durlej z klasyIV a,
Gabriela Mogielska z klasyIV f,
Izabela Petz z klasyIV a,
Julia Środa z klasyIV a.
Klasa V – Czytam, więc wiem
I miejsce – Michał Misiuna z klasyV b,
II miejsce – Oliwia Bełczew z klasyV c i Natalia Rak z klasyV e,
III miejsce – Mikołaj Machocki z klasyV d i Joanna Lasota z klasyV b.
23 KWIETNIA – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica śmierci Miguel de Cervantesa, Williama Shakespeare’a.
23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym. Jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Zgodnie z tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
W 1926 roku wydawca, Vincente Clavel Andres, zaproponował ustanowienie Dnia Książki. DzieńKsiążki był w Hiszpanii obchodzony już w 1930 roku, a od 2007 także w Polsce. W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO stworzyło tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. W Polsce Wrocław pełnił funkcję Stolicy Książki w 2016 roku.
Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. W 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.
Miesiąc Języka Ojczystego
W dniach 21 lutego – 21 marca obchodzony był Miesiąc Języka Ojczystego. Biblioteka szkolna przygotowała z tej okazji wystawę o historii powstania języka polskiego oraz p. M. Sławska przeprowadziła cykl lekcji dla uczniów klas czwartych pod hasłem Poznajemy słowniki językowe i rzeczowe.
Mistrz Głośnego Czytania
16 marca 2018 r. uczniowie klas drugich wyłonieni w eliminacjach wewnątrzklasowych walczyli o tytuł Mistrza Głośnego Czytania. Zadaniem każdego uczestnika było przeczytanie fragmentu wylosowanej książki. Uczniów oceniała komisja w składzie: M. Ciruk, W. Scelina, M. Sławska. Konkurs zorganizowała biblioteka szkolna.
Wyniki konkursu:
Mistrz Głośnego Czytania: Gabriela Tkacz z klasy 2b,
Amelia Bochenek z klasy 2b.
Vicemistrz: Alicja Sornat z klasy 2b,
Kacper Żołądek z klasy 2c,
Filip Marcisz z klasy 2b.
Wyróżnienie: Kaja Biały z klasy 2a,
Magda Książek z klasy 2a,
Lena Niewczas z klasy 2c,
Gabriela Staniec z klasy 2a.
Spotkanie autorskie w bibliotece
3 marca 2018 r. obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Z tej okazji w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z kielecką pisarką, autorką baśni i opowiadań – panią Ewą Ziółkowską – Darmas, w którym uczestniczyli uczniowie klasy Vd i Ve. Autorka opowiadała o swojej twórczości, m.in. o najnowszej książce Napój miłosny opartej na motywach mitologii prasłowiańskiej. Inne utwory zaprezentowane przez gościa to baśń Wiedźma i opowiadanie Tajemnica kasztanowej alei.
W drugiej części spotkania uczniowie zadawali pisarce pytania dotyczące sztuki pisania książek, ich ilustrowania, pytali o dzieciństwo i lata szkolne. Spotkaniu towarzyszyła wystawa Pisarze w karykaturze.
Poznajemy biblioteki pozaszkolne
1 marca 2018 roku uczniowie klasy 4 f uczestniczyli w spotkaniu na temat: Łysa Góra – ziemia baśni i legend zorganizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach. Obejrzeli prezentację multimedialną o historii Św. Krzyża, wysłuchali historii Łyśca i Łysicy oraz powstania gołoborza. W trakcie zajęć rozwiązywali krzyżówki, szarady, łamigłówki, wymyślali magiczne zaklęcia, mieli także niepowtarzalną okazję zobaczyć duplikat Kazań Świętokrzyskich - najstarszego zabytku piśmiennictwa polskiego z przełomu XIII/XIV wieku. Zajęciom towarzyszyła wystawa czarodziejskich akcesoriów. Wycieczka odbyła się w ramach cyklu zajęć realizowanych przez bibliotekę szkolną Poznajemy biblioteki pozaszkolne.
Urodziny Kubusia Puchatka
18 stycznia 2018 r. klasa 3 F świętowała w bibliotece szkolnej urodziny Kubusia Puchatka na pamiątkę urodzin twórcy tej ulubionej postaci bajkowej – Alana Aleksandra Milne. Uczniowie zmierzyli się z quizem ze znajomości treści książki, rozwiązali krzyżówkę, z uwagą wysłuchali zabawnego wiersza autorstwa A.A. Milne Trzy liski. Na zakończenie urodzin dzieci odśpiewały misiowi gromkie Sto lat, a ten zrewanżował się słodkim poczęstunkiem.
Urodziny Pluszowego Misia
29 listopada 2017 r. klasa 1e oraz uczniowie zerówki świętowali urodziny Pluszowego Misia w filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie zaprosiła ich pani z biblioteki szkolnej. Dzieci z uwagą wysłuchały fragmentu książki Janiny Porazińskiej pt. Pamiętnik czarnego noska, a następnie wzięły udział w ciekawych zabawach ruchowych i edukacyjnych. Na zakończenie zajęć otrzymały papierowe misie do kolorowania oraz małe co nieco.
Pierwszaki w bibliotece
W listopadzie najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w swoim pierwszym spotkaniu z biblioteką szkolną. Zapoznali się z regulaminem, zwiedzili pomieszczenia biblioteki oraz rozmawiali o tym, dlaczego warto czytać książki. Uroczystym momentem było pasowanie na czytelnika i złożenie przysięgi. Każdy uczeń samodzielnie wypożyczył książkę, a na pamiątkę otrzymał imienną zakładkę.
Urodziny Astrid Lindgren
14 listopada 2017 r. przypadała 110 rocznica urodzin znanej szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Z tej okazji panie z biblioteki szkolnej zaprosiły do wspólnego świętowania dzieci z klasy III e i III g wraz z wychowawcami p. Anną Sroką oraz p. Agnieszką Żelichowską. Na początku spotkania p. Wiesława Scelina oraz p. Iwona Bujak zapoznały uczniów z życiorysem i twórczością Astrid Lindgren oraz poprzez prezentacje multimedialną wprowadziły wszystkich uczestników w niezwykły świat małej szwedzkiej miejscowościBullerbyn. Kolejnym etapem wspólnej zabawy był konkurs wiedzy, w którym trzecioklasiści mogli pochwalić się znajomością lektury pt. Dzieci z Bullerbyn. Wzbudził on wiele pozytywnych emocji, tym bardziej, że każdy uczestnik otrzymał słodki prezent. Na zakończenie uczniowie pod kierownictwem swoich wychowawców uczestniczyli w grach ruchowych, które wzorowane były na zabawach dzieci z Bullerbyn.
Wizyta klasy 4e w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej
10 listopada 2017 r. w ramach cyklu zajęć promujących biblioteki pozaszkolne klasa 4e z wychowawczynią panią Joanną Śliwińską i panią Wiesławą Sceliną z biblioteki szkolnej odwiedziły Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. Uczniowie wysłuchali prelekcji na temat zasobów Działu Zbiorów Zabytkowych i Regionalnych, który liczy on ponad 2 tys. druków, rękopisów, nut, map pochodzących z lat 1500 – 1900. Dzieci z zainteresowaniem oglądały prezentowane zbiory. Duże wrażenie zrobiła na nich Mediateka dysponująca15 tys. książek, bogatymi zbiorami gier planszowych, komputerowych, płyt CD, DVD, czasopism oraz dział Książki mówionej liczący ponad 2,5 tys. audiobooków.
Na zakończenie spotkania uczniowie zwiedzili Wypożyczalnię Ogólną i zapoznali się z komputerowym systemem wyszukiwania książek.
Bajeczny poniedziałek w czytelni szkolnej
5 listopada obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, aby go uczcić panie z biblioteki szkolnej przygotowały cykl imprez dla uczniów klas drugich.
Z tej okazji dzieci przebrały się w przepiękne bajkowe stroje, przyniosły swoje ulubione książeczki i maskotki. Szczególnie barwnie zaprezentowała się klasa II B.
Na początku spotkania uczniowie opowiadali o swoich ulubionych postaciach bajkowych, następnie wysłuchali fragmentów bajek czytanych przez zaproszonych gości – panią wicedyrektor Małgorzatę Kargulewicz i panią Małgorzatę Ciruk, kierowniczkę świetlicy. Wiele emocji wzbudził quiz ze znajomości treści bajek oraz zabawa w Kopciuszka.
Wizyta w bibliotece była też okazją do obejrzenia wystawy książek oraz ilustracji przedstawiających bajkowe postaci. Na zakończenie spotkania każdy uczeń mógł sobie wypożyczyć książeczkę z bajkami.
Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka
W konkursie na wiersz lub fraszkę o bibliotece zwyciężył utwór pt. Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka autorstwa Weroniki Stępień z kl. VI c, podopiecznej pani Izabeli Królak.
Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka
Kiedy jest mi smutno,
kiedy jest mi źle,
biorę swoje książki,
które czytać chcę.
Gdy już je przeczytam,
idę właśnie tam,
gdzie dla człowieka
najlepsze miejsce znam.
Jest to biblioteka,
mój największy skarb,
dobry dla każdego
– najpiękniejszy raj.
Mogę w niej odpocząć
i przeczytać też
bardzo mądre książki.
Możesz i Ty też!!!
Dużo się w niej uczę
o życiu i świecie.
Najwięcej informacji
w bibliotece znajdziecie!
Dobrze się tu czuję
i polecam Wam
jeszcze raz to miejsce,
które świetnie znam.
Weronice serdecznie gratulujemy!!!
Życzymy szlifowania kunsztu literackiego i kolejnych sukcesów.
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku upłynął pod hasłem: ,,Książka nas łączy”. Z tej okazji biblioteka szkolna podjęła ciekawe działania promujące bibliotekę i czytelnictwo.
Uczniowie z klas VI-VII mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności literackie w konkursie na wiersz lub fraszkę o bibliotece. Zwyciężył utwór pt. Biblioteka, dobre miejsce dla człowieka autorstwa Weroniki Stępień z kl.VI c.
Klasy IV b i IV h wzięły udział w zajęciach bibliotecznych. Uczniowie poznawali tajniki warsztatu informacyjnego jakim są katalogi biblioteczne. Wykorzystując zdobytą wiedzę, każdy wybrał sobie interesującą go książkę.
Na szkolnych korytarzach pojawiły się kolorowe plakaty reklamujące czytelnictwo.
Leśne opowieści
12 października 2017 r. uczniowie z zerówki z opiekunem i panią z biblioteki szkolnej odwiedzili Filię nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały przedstawienie kukiełkowe o perypetiach Basi, które stało się pretekstem do rozmów o mieszkańcach lasu i leśnych roślinach. Wiele radości sprawiła im zabawa w grzybobranie. Na koniec zajęć wszystkie dzieci z zaciekawieniem oglądały książki o leśnych roślinach i zwierzętach.
29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki i ma służyć podkreśleniu zalet głośnego czytania.
Z tej okazji biblioteka szkolna w tym dniu zorganizowała głośne czytanie dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dzieci z zerówki z zaciekawieniem słuchały bajek i wierszy czytanych przez panie bibliotekarki. Wyraziły również chęć udziału w kolejnych takich spotkaniach.
Rok szkolny 2016/2017
Nasi uczniowie w zmaganiach konkursowych z twórczości H.Ch. Andersena.
Koło biblioteczne w Muzeum Zabawy i Zabawek na wystawie "Książka zabawka wczoraj i dziś."
Październik był Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W 2012 roku obchodzono go pod hasłem Biblioteki szkolne – klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Z tej okazji biblioteka w SP 33, jak co roku, została szczególnie udekorowana i ozdobiona. Na ścianach zawisły m.in. plakaty wykonane przez uczniów, zachęcające do częstego odwiedzania tego miejsca.
Uczniowie SP 33 uczestniczyli w zajęciach edukacyjno - czytelniczych prowadzonych w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Klasy II B, II D i II E zmagały się z odgadywaniem nazw zawodów mniej i bardziej znanych.
Klasy III A, III C i III E, bawiąc się, sprawdzały znajomość treści książki „Puc, Bursztyn i goście".
W ramach obchodów XXI Tygodnia Kultury Języka uczniowie klasy II D, IV A i V C uczestniczyli w zajęciach językowych zorganizowanych przez nauczycieli bibliotekarzy w filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Drugoklasiści rozwiązywali liczne łamigłówki sprawdzające poprawność w zdaniach, tworzyli nowe wyrazy, zmagali się z językowymi „łamańcami”
i wykazywali się znajomością ortografii.
Klasa IV A spotkała się w barze Słowotworek. Dzieci musiały przyrządzić kilka oryginalnych dań: bigos z przysłów, fileta nadziewanego homonimami, sałatkę literkową, a na deser ciasto łamaniec językowy.
Uczniowie kl. V C poprawiali błędy stylistyczne w zdaniach, wyjaśniali znaczenia związków frazeologicznych i przysłów, czyli zmagając się z zawiłościami ojczystego języka, „brali byka za rogi” i „wpuszczali go w maliny”.
To były bardzo pouczające i zabawne lekcje.
Wizyta pierwszaków w szkolnej bibliotece
Dużo radosnego zamieszania zrobiły w bibliotece pierwszaki, które odwiedziły ją, aby podsumować swoje spotkanie
z książką w klasie pierwszej. Dzieci z dużą pasją i zaangażowaniem rysowały bohaterów swoich ulubionych lektur. Wszystkie prace zostały wyeksponowane w bibliotecznej galerii.