KLUB PLASTYCZNY
Projektujemy ilustrację dla „Królestwa Jesieni”. Wykorzystujemy poznane funkcje kreski. Ćwiczymy wyobraźnię, kreatywnie komponujemy płaszczyznę obrazu.
Poznajemy technikę malowania na szkle od szczegółu do ogółu. Tworzymy bogactwo odcieni w obrębie gamy barw ciepłych. Znamy zasadę dopełniania barw.
w różnych wielkościach i kształtach. Rozumiemy pojęcia: rękodzieło, manufaktura, formowanie szkła, wydmuszka, srebrzenie.
Własnoręcznie zdobimy szklane wydmuszk,i na zajęciach warsztatowych w Fabryce Bombek w Miechowie. Korzystamy z farb akrylowych i brokatu.
Po wyczerpujących zmaganiach ze sztuką, posilamy się w karczmie „Antolka”. Pycha!
Dzisiaj jesteśmy w pracowni ceramiki. Poznajemy technikę wykonywania rzeźby pełnej w glinie. Staramy się uchwyć cechy charakterystyczne postaci, proporcje i bogatą fakturę.
Nasze rzeźby w piecu garncarskim.
Zanim nałożyliśmy farbki na nasze anioły, musieliśmy przećwiczyć możliwości wykorzystania farb na płytkach ceramicznych,
Po zdobytych doświadczeniach, śmiało malujemy nasze rzeźby.
Przedstawiamy efekt końcowy długotrwałej i skomplikowanej pracy w Studio Ceramiki. Świąteczna scenografia doskonale wydobywa urok naszych „ANIOŁÓW”. Elegancji i szyku przydają barwy, które po ponownym wypaleniu w piecu garncarskim, wraz ze szkliwem, zyskały na intensywności i blasku. Wiemy już, że trzeba wykazać się ogromną cierpliwością oraz zaangażowaniem w pracę, aby osiągnąć zamierzony sukces. Nagrodą za żmudne zmagania z warsztatem ceramicznym jest fakt, że mamy śliczne, własnoręcznie wykonane prezenty pod choinkę. Dziękujemy!
Poznajemy nową dziedzinę sztuk plastycznych- grafikę. Wykonujemy projekt rysunkowy i przygotowujemy płytę gipsową, w której wykonamy ryt wypukły.
Teraz musieliśmy poradzić sobie z przeniesieniem projektu na płytę gipsową.
Cierpliwie i skrupulatnie wykonujemy ryt w płycie gipsowej, używając dłutek graficznych.
Grafika jest bardzo ciekawą dziedziną sztuki, choć wymaga dużej cierpliwości podczas wykonywania. Oto nasze dzieła.
Na dzisiejszych zajęciach ćwiczymy wyobraźnię. Konstruujemy pejzaż z kolorowych papierów. Wykorzystujemy technikę orgiami z koła.
Zabieramy się do następnego zadania. Konstruujemy rzeźbę z papier-mâché na bazie balonu.
Kolejny raz odwiedzamy Studio Ceramiki prowadzone przez Elżbietę i Marka Włodarczyków. Tym razem wykonujemy przedmioty o formie płaskiej i funkcji dekoracyjnej. Mamy do wyboru albo ozdobną rybkę przynoszącą szczęście, albo ramkę na zdjęcie.
Pod koniec zajęć pan Marek zrobił nam niespodziankę, przyniósł białą glinę, abyśmy mogli ulepić baranki- ozdobę na stół wielkanocny. Ucieszyła nas ta propozycja, a rzeźby udały doskonale.
W ciągu kilku kolejnych zajęć dołączamy do przygotowanego korpusu poszczególne części. Nasze rzeźby powoli przeobrażają się w różne zwierzątka. Mamy myszki, kotka, rybkę, słonia, kameleona, nietoperza, pszczołę, świnki i borsuka.
Po wysuszeniu i wypaleniu naszych dzieł w piecu garncarskim, ponownie gościmy w Studio Ceramiki. Tym razem malujemy prace specjalnymi farbkami. Staramy się rozważnie dobierać kolory, aby pasowały do miejsca, w którym je postawimy
Tak wyglądają nasze rybki i ramki po ponownym wypaleniu w piecu garncarskim. Jesteśmy bardzo zadowoleni z końcowego efektu.