KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY

Nowe przepisy będą obowiązywały od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. W celu dostosowania się do warunków kształcenia na odległość nauczyciele dokonali weryfikacji dotychczas wdrażanych programów nauczania. Dołożymy starań, by zwrócić uwagę na równomierne obciążenie uczniów zajęciami w danym dniu, uwzględniając ich potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne. Wiemy, jak ważna jest dbałość o kształtowanie właściwego podejścia dziecka do nauki, dlatego zależy nam, aby uczniowie utrzymali odpowiedni poziom motywacji, nie zniechęcili się. Wiemy, że wielu z Państwa również pracuje zdalnie, co utrudni dostęp dziecka do urządzeń elektronicznych w określonym czasie, dlatego nie chcemy wyznaczać dzieciom konkretnych godzin pracy, lecz stworzyć możliwość elastycznego uczenia się.

Pracować będziemy z wykorzystaniem stosowanych na co dzień podręczników i zeszytów ćwiczeń, wykorzystamy wybrane przez nauczycieli narzędzia, materiały edukacyjne, platformy udostępnione przez wydawnictwa, pasma edukacyjne TVP.

Tryb pracy

  1. Nauczyciele przygotowują zadania dla uczniów (np. wykonanie pracy plastycznej, pracy pisemnej, obejrzenie filmu, uzupełnienie karty pracy, wykonanie ćwiczeń, doświadczeń, rozwiązanie zadań).
  2. Nauczyciele wskazują źródła informacji, na podstawie których uczniowie wykonują zadania z poszczególnych przedmiotów, np. platformy edukacyjne[1], portale edukacyjne, inne zasoby Internetu, materiały prezentowane w programach telewizji i radiofonii, kanał youtube.pl (nagrania lekcji), podręczniki i zeszyty ćwiczeń. Zamieszczają instrukcje wykonania przy zadaniach tego wymagających.
  3. Zadania i materiały nauczyciele przesyłają bezpośrednio do rodziców uczniów lub do rodziców i do uczniów. W przypadku uczniów klas I – III nauczyciel informuje rodziców o zadaniach i dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.
  4. Uczniowie wykonują przesłane zadania samodzielnie i, zgodnie z instrukcją nauczyciela, odsyłają do niego z ewentualną pomocą rodziców.
  5. W zależności od specyfiki przedmiotu i rodzaju aktywności ucznia nauczyciele sprawdzają prace i mogą je ocenić.
  6. W miarę możliwości nauczyciel może zorganizować telekonferencje, grupowe e-lekcje z użyciem dostępnych komunikatorów.
  7. Nauczyciel ma prawo przeprowadzać testy i sprawdziany, w tym korzystając z platform internetowych.

Narzędzia do kontaktu i przesyłania zadań

  1. Dziennik elektroniczny.
  2. Służbowa poczta elektroniczna.
  3. Strona SP 33 w Kielcach http://www.sp33kielce.edu.pl
  4. Jeżeli rodzic nie ma możliwości odebrania materiałów dla ucznia przez dziennik elektroniczny, powinien poinformować o tym wychowawcę klasy, który następnie wskaże rodzicowi ustalony przez dyrektora indywidualny sposób kontaktu.

Harmonogram przesyłania, wykonywania i sprawdzania wykonania zadań

  1. Harmonogram kształcenia na odległość oparty jest na dotychczasowym planie lekcji z uwzględnieniem następujących wytycznych:
  2. Sugerowany rodzicom i uczniom w zakładce zadania domowe dziennika elektronicznego tygodniowy zakres treści nauczania ma umożliwić równomierne zaplanowanie pracy ucznia.
  • nauczyciele przesyłają uczniom opracowany przez siebie materiał najpóźniej w dniu poprzedzającym proponowany termin realizacji,
  • uczeń wspólnie z rodzicami ustala czas nauki, uwzględniając dostępność sprzętu i potrzeby innych członków rodziny,
  • uczeń samodzielnie wykonuje otrzymane zadania i zgodnie z instrukcją nauczyciela odsyła je do niego,
  • nauczyciel weryfikuje/sprawdza zadania wykonane przez ucznia.

Ocenianie

Rozporządzenie MEN zakłada realizację podstawy programowej i monitorowanie postępów edukacyjnych, dlatego nadal zadaniem nauczycieli jest weryfikowanie i ocenianie stopnia realizacji zadań przekazanych uczniowi. Nauczyciele będą informować rodziców i uczniów o aktywnościach ocenianych w czasie nauczania na odległość.

W zależności od specyfiki nauczanego przedmiotu nauczyciele będą oceniać prace uczniów, biorąc pod uwagę ustalone kryteria, w tym poprawność merytoryczną, zgodność ze wskazaną formą, zgodność z warunkami zadania, zgodność z instruktażem, oryginalność wykonania.

Ocenie mogą podlegać przyjmowane w formie elektronicznej materiały, w tym prace pisemne, prace projektowe, karty pracy, prezentacje, filmy, nagrania oraz zadania wykonywane przez ucznia na platformach edukacyjnych; testy, sprawdziany, quizy, w tym utworzone za pomocą generatorów. Nauczyciele będą monitorować postępy uczniów poprzez analizę efektów zaleconych zadań i ćwiczeń; udzielana uczniowi informacja zwrotna uwzględni elementy oceniania kształtującego. Uzyskane przez ucznia oceny wpisywane będą do dziennika elektronicznego.

Konsultacje

W celu umożliwienia rodzicom i uczniom kontaktu w czasie rzeczywistym z nauczycielem, wychowawcy udostępnią za pomocą dziennika elektronicznego grafik konsultacji, których nauczyciele udzielać będą przez moduł wiadomości dziennika elektronicznego.

Jeżeli Państwo zaobserwujecie trudności, z którymi mierzy się Państwa dziecko lub będziecie potrzebować dodatkowych informacji, proszę zwracać się za pomocą dziennika elektronicznego bezpośrednio do nauczyciela danego przedmiotu. Przez dziennik elektroniczny możecie Państwo kontaktować się również z pedagogiem szkolnym, wychowawcami świetlicy, bibliotekarzami i nauczycielami specjalistami.

Proszę Państwa o śledzenie szkolnej strony internetowej, na której w sekcji O szkole w zakładkach: pedagog, świetlica, biblioteka znajdziecie informacje dotyczące tych dziedzin funkcjonowania szkoły.

Szanowni Państwo, wspólnie mierzymy się dziś z ogromnymi wyzwaniami, pragnąc pogodzić troskę o zdrowie i bezpieczeństwo z wysiłkiem dostosowania wszystkich aspektów naszego życia, w tym edukacji, do ograniczeń wynikających z powagi sytuacji epidemicznej. Nasza współpraca jest gwarantem powodzenia podejmowanych działań.

 

Dyrektor Szkoły

Marzena Tranowska



[1] Zalogowanie się ucznia do platformy wymaga zgody rodzica.

Wróć