Światowy Dzień Czytania Tolkiena
John Ronald Reuel Tolkien (1892-1973) brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej, był jednym z prekursorów współczesnej literatury fantastycznej. Od wczesnego dzieciństwa wykazywał uzdolnienia językowe. Przez cały okres wieku młodzieńczego borykał się z problemami finansowymi, ale był świetnym uczniem, osiągał bardzo dobre wyniki w nauce, za co otrzymywał stypendia, najpierw w Szkole Króla Edwarda, następnie w Exeter College w Oxfordzie. Przez cały ten czas samodzielnie uczył się języków obcych.
W 1921 roku objął stanowisko wykładowcy w katedrze anglistyki Uniwersytetu Leeds, a zdobywszy uznanie w kręgach naukowych pracami na temat literatury staroangielskiej, w 1924 roku objął specjalnie dla niego utworzoną katedrę języka angielskiego, stając się tym samym najmłodszym profesorem Uniwersytetu w Leeds. W 1925 roku zwolniło się miejsce szefa katedry języka staroangielskiego w Oxfordzie, Tolkien zgłosił swoją kandydaturę i otrzymał stanowisko, tym samym na lata powracając do Oxfordu.
W 1937 roku opublikował powieść Hobbit, która spotkała się z przychylnością czytelników. Prawdopodobnie w tym samym roku zaczął pracę nad Nowym Hobbitem, który w późniejszych latach przerodził się we Władcę Pierścieni. W tym czasie regularnie publikował wiersze, opowiadania i eseje naukowe. W 1948 roku ukończył pracę nad Władcą Pierścieni, swoim opus magnum. Początkowo rękopis był odrzucany przez kolejne wydawnictwa, ostatecznie postanowiono wydać go w trzech częściach w niewielkim nakładzie, zakładając straty. Powieść została jednak przyjęta bardzo ciepło zarówno przez czytelników, jak i krytyków, a kolejne wydania, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, ugruntowywały światowy sukces pisarza.
Powstały liczne kluby miłośników twórczości Tolkiena, pisano artykuły i rozprawy naukowe, a wiele powiedzonek i elementów świata powieści zaczęło przenikać do codziennego języka. W 1973 roku Tolkien otrzymał Order Imperium Brytyjskiego. W latach 2001 – 2003 miały swoją premierę ekranizacje trylogii Władcy Pierścieni, nagrodzone aż 17 Statuetkami Filmowych Oskarów, a w latach 2012 – 2014 na ekrany kin trafiła trylogia inspirowana Hobbitem.