„Spotkania z lekturą”

Oskar i pani Róża (fr. Oscar et la dame Rose) – to jeden z najpiękniejszych i najsłynniejszych utworów napisany przez Érica-Emmanuela Schmitta w 2002 roku. Książka w Polsce została wydana w 2004 roku przez Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”.

Eric-Emmanuel Schmitt to francuski dramaturg, eseista i powieściopisarz, z wykształcenia filozof. Urodził się 28 marca 1960 roku w Sainte-Foy-les-Lyon. Obecnie mieszka w Brukseli. Sławę zyskał swoimi sztukami teatralnymi. Jego działa zostały przetłumaczone na 30 języków, wiele z nich zyskało miano bestsellerów. Twórczość E. E. Schmitta docenili także krytycy literaccy. Najważniejsze nagrody otrzymane dotychczas przez pisarza to: German Book Award za Pana Ibrahima i kwiaty Koranu (2004), Prix Chronos za Oskara i panią Różę (2005), Prix de Solidarite za Dziecko Noego (2005), Grand Espaces Award za Ulissesa z Bagdadu (2009). Od 1993 roku E. E. Schmitt zajmuje się także tworzeniem scenariuszy filmowych, z sukcesem dokonuje ekranizacji swoich kolejnych utworów (2003 – Pan Ibrahim i kwiaty Koranu, 2007 – Odette Toulemonde, 2009 – Oscar et la Dame Rose).

Książka Oskar i pani Róża przedstawia losy nieuleczalnie chorego na białaczkę chłopca. Każdego dnia odwiedza go pani Róża, wolontariuszka, która za pomocą przedziwnych opowieści o legendarnych zapaśniczkach pomaga głównemu bohaterowi pogodzić się z nadchodzącą śmiercią. Wymyśla dla Oskara zadanie. Chłopiec ma przeżywać każdy kolejny dzień tak, jakby było to 10 lat. Każdego dnia będzie pisać list do Boga, w którym opisze swoje wątpliwości i doświadczenia życiowe.

Ciekawostki:

  • W 2005 roku Marek Piwowski wyreżyserował spektakl pt. „Oskar”, będący adaptacją książki E. E. Schmitta. Przedstawienie zostało wyemitowane w Teatrze Telewizji TVP.
  • Otylia Jędrzejczak po przeczytaniu Oskara i pani Róży postanowiła sprzedać swój złoty medal olimpijski na rzecz chorych dzieci.

Wróć