Archiwum Comenius

EUROGAMES – EUROPEJSKIE GRY I ZABAWY

SZKOŁY PARTNERSKIE


VRIJE BASISSCHOOL DE TWEESPRONG - Belgia

GORSEMOOR PRIMARY SCHOOL - Wielka Brytania

SCUOLA PRIMARIA ACHILLE LAURI 3 CIRCOLO DIDATTICO SORA – Włochy

1/THESIO NIPIAGOGEIO DREPANOU – Grecja

ST GREGORY’S CATHOLIC PRIMARY SCHOOL (SGCPS) - Wielka Brytania

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 33 IM I.J. PADEREWSKIEGO W KIELCACH – Polska

CELE PROJEKTU

Uczestnicy projektu pragną zachęcić dzieci do porównywania i odkrywania dziedzictwa kulturowego różnych krajów poprzez porównanie gier i zabaw, mają również na celu wzmocnienie w ten sposób poczucia tożsamości narodowej. Zamierzają przyczynić się do podniesienia świadomości dialogu międzykulturowego, internacjonalizmu, tolerancji
i szacunku, zawiązując międzykulturowe związki między europejskimi szkołami podstawowymi oparte na grach
i zabawach. Stworzy to wiele możliwości dzieciom pochodzącym z różnych warstw społecznych, ras, reprezentujących różne religie i charakteryzujących się zróżnicowanymi zdolnościami zintegrowania się we wspólnym europejskim projekcie. Podjęte działania wpłyną korzystnie na doskonalenie ich umiejętności w zakresie czytania, wykorzystania ICT oraz rozwiną kreatywność, umożliwią doskonalenie posługiwania się językiem ojczystym
i obcym.

 

OPIS PROJEKTU

Projekt obejmujący sześć europejskich państw ma na celu umożliwienie poznania innych kultur, języków, tradycji poprzez gry i zabawy, da okazję do poszerzenia wiedzy o własnym dziedzictwie kulturowym. Skupiony jest na dziecięcych grach, tradycyjnych zabawach i towarzyszących im piosenkach. Umiejętności językowe (posługiwanie się językiem ojczystym i obcym) oraz społeczne wzrosną dzięki wymianie i porównaniu gier i zabaw charakterystycznych dla krajów partnerskich.
Na początku pierwszego roku współpracy każda szkoła prześle pozostałym „pudełko-niespodziankę” zawierające maskotki i inne typowe rekwizyty charakteryzujące lokalne gry i zabawy wraz z ich instrukcjami oraz przedmioty charakterystyczne dla danej szkoły i kraju. Umożliwi to wzajemne bliższe poznanie szkół partnerskich oraz ich uczniów. Każda placówka zorganizuje Dzień Comeniusa, podczas którego zostanie zaprezentowana zawartość „pudełek-niespodzianek”. W wyniku realizacji drugiego zadania zostaną nagrane filmy (DVD) prezentujące typowe lokalne zabawy podwórkowe. Trzecie zadanie wymagać będzie zaproszenia do szkół dziadków uczniów w celu przybliżenia dzieciom dawnych gier i zabaw. W każdej szkole powstanie broszura prezentująca gry i zabawy, trafi ona do każdego z partnerów.
W drugim roku projektu wyzwaniem dla kreatywności uczniów będzie stworzenie oryginalnej gry planszowej umożliwiającej uczniom poszerzenie wiedzy o każdym z krajów grupy projektowej, europejskich zwyczajach. Dzięki zadaniu „Gry i muzyka” uczniowie na podstawie zrealizowanej w każdej szkole prezentacji (DVD), którymi placówki się wymienią, będą mogli nauczyć się piosenek związanych z grami i zabawami. Podsumowanie odbędzie się w formie zorganizowanej w każdej szkole wystawy prezentującej wszystkie działania podjęte w ramach projektu.